رئیس كل گمرك اعلام كرد

آخرین وضعیت واردات تلفن همراه

آخرین وضعیت واردات تلفن همراه

به گزارش مهندس وب، رئیس کل گمرک ضمن تشریح آخرین وضعیت واردات تلفن همراه به کشور از تعیین تکلیف خودرو های دپو شده اطلاع داد.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، علیرضا مقدسی در نشست خبری، با اشاره به اینکه برای اولین مرتبه میزان دریافت مالیات بر ارزش افزوده بیشتر از حقوق ورودی گمرک شده است، اظهار نمود: یکی از علل آن اینست که حقوق ورودی کالاهای اساسی و دارویی از چهار به یک درصد کاهش پیدا کرد.
به گفته وی کشور دارای ۱۳۹ گمرک اصلی و ۲۳۱ مکان استقرار گمرکی است.
رئیس کل گمرک با اشاره به اینکه قاچاق کالا در پنج ماه نخست سالجاری ۱۲۳۸ پرونده بوده است، اظهار نمود: ارزش این پرونده ها ۲۸ هزار میلیارد است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد افزایش داشته است. همینطور در این زمان ۱۴.۵ تن پیش ساز مواد مخدر در گمرک ماهی رود و دوغارون کشف شده است.
مقدسی همینطور در مورد قاچاق انسان توضیح داد: ۱۶۱ پرونده قاچاق انسان وجود دارد که بر این اساس ۱۲۹۵ نفر کشف شده اند که اکثرا از همسایگان شرقی و در مرز بازرگان بوده است.
تعیین تکلیف کالاهای ماندگار در گمرک
وی در ادامه از کاهش ماندگاری کالاها در گمرک اطلاع داد و اضافه کرد: تغییر سیاست های تجاری و ارزی سبب افزایش ماندگاری کالاها در گمرک می شد که در دولت سیزدهم تلاش شد این مورد رسیدگی شود. بر این اساس متوجه شدیم یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن کالا در گمرک وجود دارد که ماندگاری زیادی طی سالهای گذشته داشته اند.
رئیس کل گمرک افزود: تابحال بیشتر از یک میلیون کالا ارزیابی و به سازمان اموال تملیکی اعلام شده اند. ۲۵۰ هزار تن کالا باقی مانده است که شامل کالاهای اساسی نمی گردد.
۷۰ درصد مبادلات تجاری گمرک با دستگاه ایکس ری انجام می شود
مقدسی با تکیه بر این که هزینه خرید دستگاه ایکس ری بسیار بالا است، اظهار نمود: هزینه دستگاه داخلی ۶۰ میلیارد و دستگاه خارجی ۱۰۰ میلیارد تومان است. باید سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در این بخش تشویق کرد. هم اکنون گمرکات مهم زمینی به دستگاه ایکس ری مجهز هستند.
وی با اشاره به اینکه حدود ۷۰ درصد مبادلات تجاری به دستگاه ایکس ری کامیونی مجهز است، اظهار داشت: چهار دستگاه ایکس ری تولید داخلی افتتاح شده است که خودرو های سواری که وارد کشور می شوند را اسکن می کنند.
تسهیل تجارت با روسیه
رئیس کل گمرک از همکاری سه جانبه بین ایران، آذربایجان و روسیه اطلاع داد و اضافه کرد: برای توسعه مبادلات تجاری با روسیه یک همکاری شکل گرفت. کشور آذربایجان در مرز خشکی بین ایران و روسیه قرار گرفته است و گاها تجار از فک پلمب و معطلی زیاد در مرز اذربایجان گلایه داشتند.
مقدسی افزود: در این خصوص طی نشستی که با گمرک اذربایجان داشتیم نتایج خوبی برای تسهیل این امر حاصل و یک سند سه جانبه به امضا رسید.
تراز تجاری کشور منفی شد
وی در ادامه در مورد تجارت خارجی پنج ماهه سالجاری توضیح داد: وزن صادرات کالاهای غیرنفتی در این زمان بالغ بر ۴۴ میلیون تن به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۳.۵ درصدی در وزن و افزایش ۲۱.۳۲ درصدی در ارزش دلاری مواجه بوده است.
رئیس کل گمرک افزود: میزان واردات هم با کاهش ۸.۵۳ تنی در وزن و افزایش ۱۹.۶۵ دلاری در ارزش مواجه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۴ میلیون تن در وزن و ۲۱ میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار رسیده است که نشان داده است تراز تجاری منفی شده است.
واردات آیفون نداشتیم
مقدسی در مورد اقلام عمده صادراتی و وارداتی توضیح داد: عمده اقلام صادرات پروپان مایع، متانپل، پلی اتیلن، شمش اهن و فولاد و عمده اقلام وارداتی گندم، برنج، ذرت دامی، دانه سویا، گوشی تلفن همراه، شکر تصفیه شده، روغن بوده است.
رئیس کل گمرک ایران با تکیه بر این که واردات گوشی در رتبه نخست واردات قرار دارد، اظهار داشت: در پنج ماهه نخست واردات آیفون نداشتیم.
مقدسی در پاسخ به سوال ایسنا در مورد واردات تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار هم اظهار نمود: در چهار ماهه نخست سالجاری ۱۶۶ هزار دستگاه تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار به کشور وارد شده است. البته بحث حقوق ورودی آنها مطرح است.
تعیین تکلیف خودرو های دپو شده
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد خودرو های دپو شده در گمرک هم توضیح داد: مبحث ثبت سفارش جعلی این خودرو ها مطرح است که همه موارد به تازگی تعیین تکلیف شده است و به فروش خواهند رسید. در واقع مرجع قضایی در حال تعلین تکلیف آن است.
معاون وزیر اقتصاد همینطور در پاسخ به سوال ایسنا در مورد استفاده از خودرو های دپو شده در مدت جام جهانی در منطقه ازاد کیش اظهار داشت: از این مورد اطلاع ندارم، اما ورود اغلب این خودرو ها به علت این که بالای ۲۵۰۰ سی سی یا ساخت کشور خاصی هستند به کشور ممنوع می باشد.
مقدسی در مورد این که گفته می شود تجهیزات برخی خودرو ها دزدیده شده است، اظهار داشت: با عنایت به شرح وظایف گمرک، این نهاد انباردار نیست و مرجع تحویل گیرنده است. من دزدی را تایید نمی کنم و تابحال شکایتی در خصوص این نداشتیم.
وی در مورد واردات کالا هم اظهار نمود: گمرک آمادگی لازم برای ورود خودرو های خارجی را دارد. سقف آن یک میلیارد دلار است. اگر ۱۰ هزار یورو باشند ۱۰۰ هزار خودرو و اگر ۲۰ هزار یورو باشند ۵۰ هزار خودرو وارد شده و از راه بورس کالا عرضه خواهند شد.
پنج میلیون تن کالای اساسی در گمرک وجود دارد
رئیس کل گمرک ایران در ادامه در مورد آخرین وضعیت کالاهای اساسی در گمرک توضیح داد: ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی در بنادر، ۵۰۰ هزار تن در اسکله ها، یک میلیون تن در لنگرگاه ها و جمعا پنج میلیون تن کالای اساسی در گمرک است که تشریفات آنها در حال انجام بوده و هیچ نگرانی ای وجود ندارد.
سامسونگ و ال جی در کشور وجود ندارند
مقدسی در ادامه در مورد واردات کالاهای سامسونگ و ال جی اظهار داشت: زمانی که کارت های بازرگانی گوناگونی وجود داشت قطعات این کالاها توسط شرکتهای اقماری به صورت جداگانه وارد کشور شد. این مورد مورد بررسی قرار گرفت و طبق مصوبات امکان اعتراض هم وجود داشت.
وی افزود: معاونت حقوقی وقت ریاست جمهوری به وزارت صمت رای داد و پرونده در اختیار آنها است. هم اکنون سامسونگ و ال جی در کشور وجود ندارند.
برای قاچاق سوخت تانکرها را چند جداره کردند
معاون وزیر اقتصاد در مورد قاچاق سوخت اظهار نمود: دلیل اصلی قاچاق سوخت تفاوت قیمت آن در ایران با کشورهای همسایه است. برای این کار هم ترفندهای مختلفی به کار گرفته می شود. برای مثال تانکرها را چند جداره می کنند و در یک جداره سوخت و در جداره دیگر مایعی را قرار می دهند که مشکلی ندارد و در نهایت گمرک با نمونه گیری متوجه می شود.1401/06/05
22:04:37
0.0 / 5
620
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers