یك مقام مسئول:

1 237 هزار میلیارد تومان تجارت الکترونیکی در 1400 انجام شد

1 237 هزار میلیارد تومان تجارت الکترونیکی در 1400 انجام شد

به گزارش مهندس وب، یک مقام مسئول در وزارت صمت اظهار داشت: 1.237 هزار میلیارد تومان تجارت الکترونیکی در سال 1400 داشتیم که 866 هزار میلیارد تومان آن مرتبط به خرید اینترنتی بوده از درگاه پرداخت اینترنتی انجام شده است.به گزارش مهندس وب به نقل از وزارت صمت، امین کلاهدوزان در مراسم رونمایی از لوگوی جدید نماد اعتماد الکترونیکی، از انجام نخستین تبادلات در زمینه تجارت بدون کاغذ فرامرزی در بهمن ماه امسال آگاهی داد و اظهار داشت: متوسط زمان صدور اینماد بی ستاره را به ۱۰ دقیقه کاهش دادیم که این مدت زمان برای این مادهای باستاره یک ساعت است که قبلاً بیشتر بود.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک با اشاره به صدور ۱۷ هزار اینماد ستاره دار در ۵ ماهه امسال، اظهار داشت: از آذرماه تا آخر سال ۱۴۰۰ برای ۳۸۰۰ واحد تجارت الکترونیک اینماد بی ستاره صادر گردیده است.
وی درباب تعاملات مرکز و بانک مرکزی در دولت سیزدهم اظهار داشت: تا اوایل مهرماه شاهد شروع صدور مجوزها درباب گواهی امضای الکترونیک خواهیم بود که اقدامات نهایی آن در دستور کار قرار دارد.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اظهار داشت: در قانون برنامه ششم توسعه رشد ۷۰۵ درصدی برای تجارت الکترونیکی تکلیف شده که خوشبختانه حداقل رشد شاخص ها ۱۵ درصد و حداکثر ۴۵ درصد بوده است که نوید خوبی برای این صنعت در آینده خواهد بود.
وی با اشاره به عملکرد در زمینه زیرساخت های مالی اشاره کرد: ساماندهی درگاه های پرداخت اینترنتی آغاز شد و برمبنای تفاهم هایی که با مجموعه های پرداختی و بانکها انجام شده درگاه پرداخت اقساطی و مدت دار هم به زیرساخت های مالی اضافه شده و از انتهای مهرماه شرکت های تجارت الکترونیکی می توانند در پنجره واحد تجارت الکترونیک از این درگاه ها نیز بهره گیرند.
کلاهدوزان درباب زیرساخت های لجستیکی و حمل و نقل نیز اظهار داشت: تعامل نزدیکی با شرکت ملی پست داریم که اقدامات خوبی داشتیم. علاوه بر این در قالب شرکت های پخش نیز توافق هایی در حال انجام می باشد که شرکت های پخش هوشمند که مجوز از وزارت صمت دارند به مجموعه لجستیکی تجارت الکترونیکی ملحق خواهند شد.
۱.۲۳۷ هزار میلیارد تومان تجارت الکترونیکی در ۱۴۰۰
همچنین فرانک ابوالمعصوم، مدیر واحد پایش تجارت الکترونیک مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در این جلسه اظهار داشت: ارزش کل معاملات تجارت الکترونیکی کشور در سال قبل به ۱.۲۳۷ هزار میلیارد تومان رسیده که ۸۶۶ هزار میلیارد تومان آن مرتبط به خرید اینترنتی بوده که بوسیله درگاه پرداخت اینترنتی انجام شده و ۳۷۱ هزار میلیارد تومان دیگر نیز مربوط به سایر روش های پرداخت شامل کارت به کارت و پرداخت در محل و واریز به حساب و … است.
وی اضافه کرد: متوسط مبلغ هر تراکنش تجارت الکترونیکی ۳۴۳ هزار تومان برآورد شده است. همین طور در سال ۱۴۰۰ تعداد کل تراکنش های تجارت الکترونیکی با ۱۴ درصد افزایش نسبت به سال ۹۹ به ۳ میلیارد و ۶ میلیون عدد رسیده است.
مدیر واحد پایش تجارت الکترونیک مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اشاره کرد: ضریب نفوذ اینترنت به ۱۲۷.۲ درصد رسیده که بالاتر از میانگین آسیا و جهان است. ضریب نفوذ شبکه اجتماعی ۵۶ درصد و تعداد کاربران ۴۸ میلیون نفر برآورد شده است.
ابوالمعصوم اظهار داشت: در سال قبل ۱۰۶.۹۲ میلیون نفر کاربر اینترنت داشتیم که نسبت به سال ۱۳۹۹ رشد ۱۳ درصدی داشته است.
وی افزود: تعداد صدور گواهی امضای الکترونیک در سال قبل به یک میلیون و ۳۱۷ هزار مورد گواهی رسیده است که رشد ۱۲۴ درصدی را تجربه نمود. ضریب نفوذ تلفن همراه نیز با ۶ درصد رشد به ۱۶۷ درصد رسیده و ۵۷.۱۹ میلیون نفر کاربر ثبت شده است.
به گفته مدیر واحد پایش تجارت الکترونیک مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، تعداد واحدهای تجارت الکترونیکی دارای نماد اعتماد فعال در آخر سال ۱۴۰۰ به ۱۲۰ هزار کسب وکار رسید که رشد ۳۵ درصدی نسبت به سال پیش از خود داشته است. تعداد صدور نماد اعتماد الکترونیک در سال ۱۴۰۰ به ۳۵ هزار اینماد رسیده که نسبت به سال ۹۹ حدود ۵ درصد رشد را ثبت نمود.
بر این اساس، در این مراسم همین طور از لوگوی جدید نماد اعتماد الکترونیکی با عنوان نماد تجارت الکترونیکی رونمایی گردید.منبع:

1401/06/21
22:45:44
0.0 / 5
644
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers