زارع پور در صحن مجلس:

دولت الکترونیک زمینه فساد را از بین می برد

دولت الکترونیک زمینه فساد را از بین می برد

به گزارش مهندس وب، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: برای تحقق دولت چابک و کارآمد و از بین بردن زمینه فساد چاره ای جز حرکت به سمت دولت الکترونیک نداریم.به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، عیسی زارع پور بامداد امروز (سه شنبه ۲۹ شهریورماه) در صحن علنی مجلس با ارائه گزارشی به نمایندگان اظهار داشت: اگر بخواهیم دولت را چابک و کارآمد نماییم و زمینه فساد را از بین ببریم چاره ای نداریم جز آنکه به سمت الکترونیکی کردن دولت برویم. این مورد یکی از مسائل مهمی است که رییس جمهور بصورت هفتگی آنرا پیگیری می کند و بر تحقق آن تاکید دارد.
وی خاطرنشان کرد: باوجود تمام تلاش هایی که صورت گرفته هم اکنون شرایط مطلوبی در حوزه الکترونیکی شدن نداریم. بر طبق آخرین آمار، شاخصی که میزان الکترونیکی شدن و استقبال مردم از این خدمات را نشان می دهد، برای کشور ما رتبه ۸۹ است؛ همین طور شاخص دیگری که میزان مشارکت الکترونیکی را بیان می کند برای کشور ما رتبه ۱۱۸ است.
زارع پور اظهار داشت: وعده من در شروع کار این بود که این شاخص ها در ضمن ۴ سال دست کم ۳۰ پله ارتقا داده شود. البته این کاری نیست که فقط وزارت ارتباطات انجام دهد. بلکه همه ارکان دولت باید در رقم خوردن این اتفاق بزرگ همراهی کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: از سال قبل اقدامات زیادی در جهت تحقق دولت الکترونیک صورت گرفته است. البته با بند «و» تبصره ۷ که در مجلس مصوب شد، این کار صورت عملیاتی تر و اجرائی تری به خود گرفته است. چنانچه همه دستگاه ها مکلف شدند در سال دوم دولت اقدامات ویژه ای در این حوزه انجام دهند.
وی با تاکید بر این که بدنبال راه اندازی دولت هوشمند هستیم، تصریح کرد: تفاوت دولت هوشمند و الکترونیک در آنست که در دولت الکترونیک می توان همین فرآیندهای معمول را بصورت غیرحضوری انجام داد اما باید همان پروسه سابق طی شود و همان مدارک ارسال شود اما در دولت هوشمند در پی آن هستیم همه بخش های دولت به هم متصل و لینک شوند و اطلاعات خودرا با یکدیگر به اشتراک گذارند.
زارع پور افزود: دستگاه ها مبتنی بر اطلاعاتی که از مردم وجود دارد بتوانند به امور رسیدگی کنند. برای مثال اگر مدرک کارشناسی لازم باشد با ثبت کد ملی بتوان به مدرک دسترسی پیدا کرد و نیازی به ارسال و یا ارائه اصل مدرک وجود نداشته باشد. در این شیوه با استعلام گرفتن از دستگاههای مربوطه همه اطلاعاتی که از مردم در دستگاههای اجرائی وجود دارد، بدون مراجعه حضوری و ارسال مدرک می توان در هر ساعت از شبانه روز خدمات دریافت کرد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: در جهت اجرا و تحقق این تکلیف قانونی که هدف آن تحقق دولت الکترونیک است از آغاز کار دستورالعمل نحوه راه اندازی پنجره واحد دستگاه ها را در دستور کار قرار دادیم و آنرا به تصویب رساندیم که در اردیبهشت ماه نهایی و ابلاغ گردید. برمبنای جز ۴ بند و مکلف شدیم پنجره ملی خدمات دولت هوشمند را راه اندازی نماییم و پنجره های دستگاه ها به آن متصل شدند تا در نهایت مردم از یک طریق بتوانند به خدمات الکترونیک دسترسی داشته باشند. وی بیان نمود: این تکلیف قرار بود دی ماه صورت گیرد اما در اردیبهشت یعنی هشت ماه زودتر از موعد آنرا به انجام رساندیم. این پنجره راه اندازی شده و امکانات بسیار خوبی ارائه می دهد. زارع پور خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مهمی که درباره ی پنجره واحد اتفاق افتاده این است که همه دستگاه ها می توانند به آسانی به این پنجره واحد متصل شوند و مردم با یک دفعه احراز هویت به تمام خدمات الکترونیکی دولت دسترسی خواهند داشت. در همین مدت کوتاه بیش از پنج میلیون نفر با احراز هویت از این سامانه بهره برده اند.


منبع:

1401/06/30
10:07:25
0.0 / 5
572
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers