زارع پور در حاشیه هیئت دولت:

ایجاد محدودیت در بعضی پلت فرم ها برمبنای تشخیص مراجع ذیصلاح بود

ایجاد محدودیت در بعضی پلت فرم ها برمبنای تشخیص مراجع ذیصلاح بود

به گزارش مهندس وب، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: محدودیت های به وجود آمده در بعضی پلت فرم ها برمبنای تشخیص مراجع ذیصلاح بود و برداشتن آن هم به صلاحدید همان مراجع است.به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قبل از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباب کُندی اینترنت و فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ، اظهار داشت: همانطور که مراجع ذیصلاح نیز اعلام کردند، برخی پلت فرم های آمریکایی در طول این مدت در اغتشاشات نقش سازماندهی داشتند و سبب خسارات زیادی به مردم شدند.
وی اشاره کرد: بنابر صلاحدید مراجع ذیصلاح، محدودیت هایی بر روی برخی پلت فرم ها اعمال شده است که طبیعتاً برداشته شدن آن به تشخیص همان مراجعی است که این محدودیت ها را به ما ابلاغ کرده اند. ما در این ایام تلاش می نماییم که مشکلات موجود بر سر راه کسب وکارها را بر طرف نماییم و ظرفیت لازم را هم برای پلت فرم های داخلی فراهم آوریم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: کسب و کارهای فیزیکی هم در طول این مدت لطمه دیدند و مجبور بودند زودتر تعطیل کنند. هزینه خسارات به مردم چه در فضای فیزیکی و چه در فضای مجازی مستقیماً متوجه کسانی است که این اغتشاشات را ایجاد کرده اند و باید پاسخگو باشند.
زارع پور اظهار داشت: تا آن زمان که پلت فرم های خارجی بستر آشوب و خسارت زدن به مردم باشند، طبیعتاً این محدودیت ها ادامه پیدا خواهدنمود. مرجع تشخیص این که چه زمانی این پلت فرم ها رفع محدودیت شوند، من نیستم.
وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره ی فعال کردن اینترنت ماهواره ای «استارلینک» برای ایران اظهار داشت: آمریکایی ها در ۴۰ سال قبل هیچگاه بدنبال منافع جمهوری اسلامی و مردم ما نبودند. آنها از هر اقدامی برای ضربه زدن به مردم فروگذار نکرده اند و اقدام اخیرشان در برقراری اینترنت ماهواره ای نیز در همین راستا است. اگر هر اپراتور ارائه دهنده خدمات اینترنت ماهواره ای قواعد جمهوری اسلامی ایران را برمبنای قواعد بین المللی که باید حقوق سرزمینی هر کشور را به رسمیت بشناسد در کشور فعالیت بکند، ما دست او را به گرمی می فشاریم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: امروز حدود ۱۰ درصد از روستاهای کشور که در مناطق کوهستانی هستند، به اینترنت دسترسی ندارند و رساندن زیرساخت های ارتباطی برای آنها با سختی درحال اتفاق افتادن است. ما از هر اپراتور ارائه دهنده خدمات اینترنت ماهواره ای، که قواعد جمهوری اسلامی را رعایت کند، استقبال می نماییم تا در ایران فعالیت کند و در نقاطی که ما زیرساخت نداریم سرویس اش را فراهم آورد.
زارع پور در پاسخ به این پرسش که آیا شورای عالی فضای مجازی تصمیم به فیلترینگ همیشگی اینستاگرام گرفته است؟ اظهار داشت: شورای عالی فضای مجازی اصلاً در طول این مدت جلسه ای برگزار نکرده است. مرجع تصمیم گیری در این خصوص (فیلترینگ یک پلتفرم) وزارت ارتباطات نیست.
وی اشاره کرد: مرجع رسمی درباب فیلترینگ کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است که ۱۳ عضو دارد و وزارت ارتباطات هم یک عضوی از این کمیته است. جلسه این کمیته هم در طول این مدت تشکیل نشده است.


منبع:

1401/07/08
09:29:37
0.0 / 5
519
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
مهندس وب
مهندس وب web engineers