روایت وزیر ارتباطات از مبحث صندلی ایران در شورای حکام مخابرات

روایت وزیر ارتباطات از مبحث صندلی ایران در شورای حکام مخابرات

به گزارش مهندس وب، هفته گذشته خبری در خصوص حذف ایران از شورای حکام سازمان جهانی مخابرات جهان در فضای مجازی منتشر گردید و این سوال را ایجاد کرد که آیا ایران صندلی خویش را از دست داده است؟ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در اینباره تصریح کرد که در این مورد بحث انتخابات مطرح است و مبحث حذف دستوری نیست.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور (ITU) از قدیمی ترین سازمان های بین المللی تخصصی دنیاست که تاریخ تاسیس آن بسیار جلوتر از سازمان ملل بوده اما پس از تأسیس این سازمان ذیل آن قرار گرفته است. همچون اهداف تشکیل این اتحادیه کمک به رشد و توسعه ارتباطات در جهان است.

عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در رابطه با از دست رفتن صندلی وزارت ارتباطات در شورای حکام اتحادیه جهانی مخابرات، اظهار نمود: شورای حکام شورایی مدیریتی در اتحادیه بین المللی مخابرات است که ما در چهار سال قبل به نمایندگی از آسیا و اقیانوسیه عضو آن بودیم.

وی اضافه کرد: در این موضوع، بحث انتخابات مطرح است و مبحث حذف دستوری نیست.

طبق اطلاعات سایت خانه ملت، عضو کابینه سیزدهم با اشاره به اینکه سال جاری هم ما سعی کردیم که این صندلی حفظ شود، افزود: ما همچنان عضو اتحادیه بین المللی مخابرات هستیم و فقط در مجمع تصمیم گیر حضور مستقیم نداریم. این شورا باید نظر تمامی کشورها را در تدوین مقررات دریافت کند؛ هرچند حضور در این شورا خوب است اما نبودن ما به این معنا نیست که ایران عضو اتحادیه بین المللی مخابرات نیست و نمی تواند مسائل خویش را در اتحادیه بین المللی دنبال کند.

پیش از این هم رئیس مرکز همکاریهای تخصصی و مطالعات راهبردی بین المللی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با این مورد به ایسنا گفته بود که ایران دو بار در سالهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ۱۹۵۹ و ۱۹۷۳ به شورای ITU راه یافته است. در رابطه با تعداد نامزدی ایران در این شورا و میزان موفقیت در هر دور از نامزدی، اطلاعاتی در دست نیست. در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا به امروز پنج بار نامزد عضویت در شورا بوده که تنها در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۱۸ موفق به راهیابی به شورای اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور شده است. در انتخابات سال های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۴ ایران به ترتیب در اجلاس آنتالیا با ۷۴ رای و کره جنوبی با ۷۲ رای از طریق یابی به شورا بازماند؛ ازاین رو همانند خیلی از انتخابات برای نهادهای بین المللی، عدم راهیابی به شورا هم مسبوق به سابقه است.

به گفته وی در مقایسه با سال ۲۰۱۴ یعنی سالی که انتخابات شورا از منطقه E رقابتی بوده، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران توانسته در این دوره با وجود موانع، سختی ها و محدودیت ها، حدود ۲۰ رای بیشتر کسب کند که افزایشی قابل توجه است. باید در نظر داشت که در دوره قبلی همه آراء تنها بین ۱۳ کشور تقسیم شده بود، درحالیکه در این دوره همان تعداد آراء بین ۱۶ کشور تقسیم شده و این خود بر تعداد آرای کشورها برای راه یابی به شورا تأثیر گذاشته است؛ به نحوی که چین با ۱۳۱ رای یعنی ۱۵ رای کمتر از آرای ایران در دوره ۲۰۱۸ وارد شورا شده است؛ ازاین رو برخلاف آنچه ادعا شده این کاهش تعداد آراء به علت افزایش کشورهای نامزد بوده نه به علت کاهش محبوبیت ایران و توان فنی و حقوقی آن در میان اعضای ITU.

همچنین رئیس مرکز همکاریهای تخصصی و مطالعات راهبردی بین المللی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد به گواه کارشناسان مختلف بین المللی حاضر در این کنفرانس، هیچ دوره ای از انتخابات ITU به اندازه این دوره سیاسی نبوده و نتیجه انتخابات نه بر مبنای عملکرد حرفه ای و تخصصی کشورها در حوزه ارتباطات که ایران در آن به گواه جامعه بین المللی یکی از سرامدان به حساب می آید، بلکه بر مبنای دسته بندی های سیاسی و بویژه تقابل بین آمریکا و متحدانش در منطقه و جهان از یک سو و چین و روسیه از طرفی مشخص شده است.

ایران یکی از اعضای موثر این حوزه به شمار می آید و به نقش اجماع ساز، فنی و تاثیرگذارش در ITU همچنان ادامه خواهد داد؛ بنابراین حضور و عدم حضور ایران در این شورا هیچ تاثیری در جایگاه و نقش آن در این اتحادیه نخواهد داشت.هرچند حضور در این شورا می توانست نه تنها برای ایران بلکه برای تمام کشورهای در حال توسعه مغتنم باشد اما ایران همچنان عضو فعال و موثر اتحادیه است و از راه مکانیسم های مختلف آن در فرایند صدور قطعنامه ها و تصمیمات مهم اتحادیه اثرگذار خواهد بود.

منبع:

1401/07/19
15:08:21
0.0 / 5
632
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers