توییت های دردسرساز ایلان ماسک برای دیپلماسی آمریکا

توییت های دردسرساز ایلان ماسک برای دیپلماسی آمریکا

به گزارش مهندس وب، از تهدید برای پا پس کشیدن از توافق خرید توییتر یا نامیدن جو بایدن بعنوان ˮعروسک جورابی خیس در لباس انسانˮ و توهین به رئیس جمهور آمریکا، ایلان ماسک اغلب از حساب توییتری خود به شکل سلاح استفاده می نماید.به گزارش مهندس وب به نقل از بلومبرگ، پولدارترین مرد جهان این اواخر وارد حوزه ژئوپلیتیکی پرخطر شده و پیشنهادهایی را به روسیه برای آخر جنگ در اوکراین و حل و فصل مساله حاکمیت تایوان، داده است. توییتها و اظهارنظرهای عمومی ایلان ماسک، روسای جمهور و وزیران خارجه در سرتاسر اروپا را عصبانی کرده و به شکل ناخوشایندی، تحسین رقبای آمریکا را برانگیخته است.

اکنون ایلان ماسک باردیگر جنجال به پا کرده است. او روز جمعه تهدید کرد حمایت مالی برای سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک شرکت اسپیس ایکس در اوکراین را قطع خواهد نمود. چنین اقدامی، اوکراین را از یکی از ابزارهای مهم در مبارزه ضد نیروهای روسی، محروم می کند. با این وجود، ماسک روز شنبه در موضع خود تجدیدنظر و اعلام نمود از فراهم کردن استارلینک برای اوکراین حمایت می کند و شرکتش به حمایت مالی ماهواره ها به رایگان، ادامه خواهد داد.

شاید ماسک اولین مدیر تجاری آمریکایی یا سلبریتی نباشد که درگیر سیاست خارجی می شود اما ثروت و تمایلش به شیطنت، اگر نخواهیم به قراردادهای دفاعی چند میلیارد دلاری او اشاره نماییم، سبب می شود نتوان ماسک را نادیده گرفت.

این پدیده ای است که در صورت نهایی شدن قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری ایلان ماسک، قابل توجه تر خواهد شد. چنین اتفاقی با دادن کنترل مستقیم توییتر به ماسک، به او اجازه می دهد بحث را بشکلی پیش ببرد که هیچگاه قدرت آنرا نداشت.

ماسک در ایمیلی در پاسخ به انتقاد از اظهارات وی در مورد مسائل دیپلماتیک و ژئوپلیتیکی حساس، پاسخ داد: چه زمانی بلومبرگ نیوز به آشغال بی ارزش تبدیل شد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا که مایل نبود نامش فاش شود، اظهار داشت: دیپلماتهای آمریکایی با اظهارات جنجالی ماسک آشنا هستند و برای متحدان و شرکای نزدیک خود روشن کرده اند که اظهارات این مدیر معروف، اظهارات یک شهروند عادی بوده و منعکس کننده تفکرات دولت بایدن نیست.

جو بتمن، کارشناس فناوری و امور بین الملل در بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی می گوید: استارلینک و توییتر هر دو از نظر جهانی کوچک هستند اما اهمیت بیشتر از حدی برای کشورها و حوزه های انتخابی کلیدی دارند. همه اینها به معنای آن است که اظهارات اخیر ایلان ماسک در امور بین الملل که در بهترین حالت، ساده لوحانه بوده است، نمی تواند به آسانی نادیده گرفته شود. خواه ایلان ماسک در هر گونه ظرفیت رسمی عمل کند یا نه، در این حرفی نیست که اظهارات ماسک، اثرگذار می باشد.

با در نظر گرفتن ارتباطات عالی که ایلان ماسک در سطح جهان دارد و نفوذ اقتصادی وسیع وی، پرسشهای زیادی در رابطه با انگیزه های وی برای مداخله وجود دارد؛ بخصوص بعد از اینکه ایان برمر، رئیس گروه اوراسیا در یک خبرنامه اعلام نمود ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و موسس شرکت اسپیس ایکس با یکدیگر صحبت کرده اند.

ماسک بعدا در توییتی، ادعای مذکور را تکذیب و اعلام نمود در ۱۸ ماه گذشته با پوتین صحبت نکرده و حتی در آن زمان هم، صحبتشان در رابطه با فضا بوده است. برمر کوتاه نیامد و بعدا در توییتی اظهار داشت: ماسک به من گفت با پوتین و کرملین مستقیما در رابطه با اوکراین صحبت کرده است. او حتی به من گفت خط قرمز کرملین چه چیزی است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به تماس احتمالی بین ماسک و پوتین، اظهار داشت: صحبت در رابطه با مکالمه بین ماسک و پوتین را به خود او واگذار می کنم. روشن است که ماسک نماینده دولت آمریکا در چنین گفت و گوهایی نیست.

سلبریتی های جور واجور همواره وارد مسائل سیاسی و سیاست خارجی شده اند. دنیس رادمن، ستاره سابق بسکتبال آمریکا در پیونگ یانگ با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی ملاقات کرده است.

اما نفوذ دیجیتالی که با ثروت وسیعی که طبق شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، حدود ۲۰۹ میلیارد دلار است، حمایت شده، سبب شده است نفوذ ایلان ماسک بسیار فراتر از این ستاره بستکبال باشد.

شرکت اسپیس ایکس برنده قراردادهای پنتاگون برای پرتاب ماهواره امنیت ملی شده و کارخانه شرکت خودروسازی برقی تسلا موتورز ماسک در شانگهای، بزرگترین کارخانه این شرکت است و مهم تر از همه، وی اعلام نموده است خرید شرکت شبکه اجتماعی توییتر که ابتدا در ماه مه اعلام شده بود، را دنبال می کند.

به گفته بتمن، میلیاردرها اغلب تلاش می کنند در گفتمان عمومی در امور جهانی تاثیرگذاری کنند. شاید بجز دونالد ترامپ، ایلان ماسک تنها فرد فوق العاده پولداری باشد که بواسطه قدرت فرهنگی شخصی خود، مکالمات را مستقیما شکل می دهد.

جنجال اخیر بر سر استارلینک، بعد از درگیری توییتری اخیرش با اوکراین روی داد. ماسک هفته گذشته در توییتی پیشنهاد کرده بود اوکراین منطقه ای که روسیه مدعی شده به خاک خود ضمیمه کرده است را واگذار کند تا جنگ خاتمه پیدا کند.

نخست وزیر سابق فنلاند اظهار نمود مداخله ماسک، او را "احمق مفید پوتین" می سازد. ملنیک، دیپلمات اوکراینی با منشن کردن ماسک در توییتر، فحش رکیکی به او داد و اظهار داشت: گمشو پاسخ کاملا دیپلماتیک من به تو است.

ماسک روز جمعه گفت شرکت اسپیس ایکس نمی تواند هزینه استارلینک در اوکراین را برای همیشه تقبل کند و فعالیت این سرویس در اوکراین برای اسپیس ایکس تابحال ۸۰ میلیون دلار هزینه داشته است. وی بعدا توییتی ارسال و اعلام نمود روسیه به دنبال نابود کردن استارلینک است و او باید منابع عظیمی را برای دفاع از این سرویس اختصاص دهد.

هنگامی که از ماسک در رابطه با علت اخطار در رابطه با استارلینک سوال شد، وی به شوخی اظهار داشت: فقط سفارش ملنیک را دنبال کرده است.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین در اظهاراتی که منعکس کننده عدم تمایل سران اوکراین برای وارد شدن به جنگ توییتری با ایلان ماسک بود، در توییتی نوشت: بیایید صادق باشیم. دوست داشته باشیم یا نه، ایلان ماسک به ما کمک کرد در حساس ترین برهه جنگ، دوام بیاوریم. ما راه کاری خواهیم یافت تا استارلینک همچنان فعالیت کند. انتظار داریم ماسک اتصال ثابت را تا زمان آخر مذاکرات فراهم آورد.

ماسک روز شنبه از اظهارات اخیرش عقب نشینی و اعلام نمود سرویس استارلینک را به مجانی برای اوکراین فراهم خواهد کرد؛ در حالیکه شرکتهای دیگر میلیاردها دلار مالیات دهندگان را دریافت می کنند.

ماسک همینطور در اظهاراتی به روزنامه فایننشیال تایمز پیشنهاد کرد تایوان موافقت کند به منطقه اداری ویژه چین تبدیل گردد و مقامات تایوانی را خشمگین کرد و سبب شد وزیر دفاع این جزیره اعلام نمود ارتش، دیگر محصولات تسلا را خریداری نخواهد کرد. حدود ۲۵ درصد از درآمد شرکت خودروسازی تسلا از چین است.

اظهارات ماسک بطور قطع به مذاق سفیر چین در واشنگتن خوش آمد و وی در رشته توییتی، از ماسک تمجید کرد چون که اظهاراتش، با تمایل پکن برای الحاق تایوان به چین همخوانی داشت.
1401/07/24
14:35:59
0.0 / 5
610
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مهندس وب
مهندس وب web engineers