وضعیت مبهم تجهیزات استارلینک در ایران

وضعیت مبهم تجهیزات استارلینک در ایران

به گزارش مهندس وب، بررسی سایت های فروش تجهیزات استارلینک و صحبت با برخی فروشندگان نشان داده است قیمت این تجهیزات که به صورت قاچاق، بیشتر از بانه به کشور وارد شده ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان است و این در شرایطی است که هنوز هیچ مرجع رسمی کارکرد این تجهیزات در ایران را تایید نکرده است.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، بعضی از کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرام آغاز به تبلیغ فروش تجهیزات استارلینک کرده اند. فروشندگان قیمت های مختلف بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار، معادل ۲۰ تا ۶۰ میلیون تومان را برای این تجهیزات مطرح می کنند.
عده ای از فروشندگان می گویند در منزل مبلغ را دریافت خواهند کرد، اما برخی دیگر بیعانه حدود ۱۰ میلیون تومانی درخواست می کنند.
یکی از فروشندگان در پاسخ به این که آیا برای اتصال به اینترنت باید هزینه ماهانه پرداخت شود؟ می گوید: «نه. کل هزینه همین ابتدا پرداخت می شود. فعلاً اعلام شده استفاده از این اینترنت مجانی است و تا وقتی که اعلام کنند شرایط همین است.»
اما صحبت های فروشندگان متناقض است. برای مثال فروشنده دیگری می گوید که خریداران باید ماهانه ۱۰۰ دلار هزینه شارژ پرداخت کنند.
همینطور طبق گفته فروشندگان، هر تجهیزات برای فضایی به اندازه یک استادیوم فوتبال اینترنت تأمین می کند.
یکی از فروشندگان در پاسخ به این که اگر بعدا تجهیزات به مشکل بخورد چه کسی مسئول است؟ نصب کننده تجهیزات را معرفی کرده و می گوید: «این فرد همواره برای پاسخ دهی و تعمیرات در دسترس خواهد بود.» البته مشخص است که تضمینی برای این ادعا وجود ندارد.
وی همینطور در پاسخ به این که چه تضمینی برای فعال بودن این تجهیزات در ایران وجود دارد؟ اظهار داشت که پس از پرداخت بیعانه، نصاب در محل نصب حاضر می شود، اما اگر تجهیزات کار نکرد، پول را پس می دهد و تجهیزات را می برد.
به قول خود فروشندگان، تجهیزات استارلینک بیشتر از شهر بانه وارد می شود.
البته به نظر می آید با عنایت به قاچاق بودن کالا و همینطور ناشناخته بودن آن، امکان سو استفاده های فراوانی در این حوزه وجود دارد.
معیار، سود است
در این رابطه، حمید حسینی، عضو هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: مرزی وجود دارد که برخی کالاها از آن ترانزیت شده، به عراق برده می شود، در ۱۰ کیلومتری مرز پیاده و باردیگر به صورت کولبری به ایران وارد می شود. این کالاها عموما لوازم الکترونیک، موبایل، لوازم خانگی، لوازم آرایشی، پوشاک و سایر کالاهایی هستند که بازار دارند؛ ازاین رو هیچ چیزی بعید نیست و ترانزیت هم از ایران سخت نیست.
به قول وی عمده کالاها ابتدا وارد بندرعباس می شود، بعد به صورت ترانزیت به اقلیم کردستان می رود و باردیگر به صورت کولبری به ایران برمی گردد. هم اکنون در بانه پاساژهای شیک ساخته شده و انواع لوازم خانگی و سایر کالاها در آنها فروخته می شود. تجهیزات استارلینک هم اگر بازار جذابی داشته باشد، وارد می شود، چون که معیار افراد فعال در این عرصه منافع و سود است.
عضو هیئت رئیسه اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق هرچند دولت باید درایت کند و فیلترینگ اینترنت را بردارد تا مردم به مسیری وارد نشوند که دیگر قابل کنترل نباشد، خاطرنشان کرد: این تجهیزات هم امکان دارد ابتدا گران باشد، اما در آینده ارزان تر می شود و هیچ کنترلی روی آن نخواهد بود.
حسینی در پاسخ به این که آیا احتمال کلاهبرداری در فروش تجهیزات استارلینک وجود دارد؟ اظهار داشت: معمولاً شاهد این قبیل اتفاق ها هستیم، اما مردم این ریسک را پذیرفته اند.
وضعیت مبهم تجهیزات استارلینک در ایران
اینترنت ماهواره ای بیشتر در مواردی به کار می رود که دسترسی معمولی به اینترنت (کابلی، فیبرنوری، دایال-آپ و بی سیم) امکان پذیر نیست یا از کیفیت پایینی برخوردار می باشد. در تعریف این نوع از اینترنت باید گفت امواج از راه ماهواره ارسال می شود و کاربر برای دریافت آن باید از تجهیزات مخصوص آن یعنی دیش و دریافت کننده امواج استفاده نماید. اگر این نوع از اینترنت فراگیر شود احتمال تولید تجهیزات آن با قیمت کمتر هم ممکن خواهد بود یا حتی سیمکارت هایی مانند آنچه در تلفن ماهواره ای استفاده می شود تولید می شود اما هنوز برای رسیدن به این مراحل زود است.
اوایل مهرماه بعضی از کارشناسان هشدار دادند که استفاده از اینترنت ماهواره ای نیازمند زیرساخت هایی در داخل کشور است و به این زودی ها خبری از اینترنت ماهواره ای نخواهد شد. همینطور به قول آنها فایل ها و اپلیکیشن هایی در فضای مجازی انتشار یافته که به کاربران وعده دسترسی به اینترنت ماهواره ای و استارلینک را می دهند، بی استفاده و البته خطرناک هستند.
عیسی زارع پور هم به تازگی گفته بود که اگر کشورهای دیگر بخواهند خدمات استارلینک به ایران بدهند، باید ضوابط ایران را رعایت نمایند و بعید است به این زودی اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران فعال شود.
بعد از این اظهارات، اخبار عجیبی در فضای مجازی به نقل از ایلان ماسک خطاب به وزیر ارتباطات منتشر گردید که رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در واکنش به این توئیت منتسب به ایلان ماسک در خصوص خطاب قراردادن عیسی زارع پور، آنرا جعلی دانست و نوشت: فیک نیوزسازان مشغول کارند.
استارلینک توسط شرکت اسپیس ایکس اداره می شود و طبق اطلاعات مندرج برروی سایت رسمی این شرکت، حالا ۴۰ کشور را زیر پوشش خدمات خود قرار داده است و راه اندازی سرویس تلفن همراه جهانی بعد از سال ۲۰۲۳ را هم هدف گذاری کرده است.


در صفحه نقشه وبسایت استارلینک، مناطق زیر پوشش خدمات اینترنت ماهواره ای استارلینک در جهان با سه رنگ مختلف برای مناطق تحت پوشش، مناطقی که در صف انتظار هستند و مناطقی که بزودی به استارلینک دسترسی خواهند داشت، نشان داده می شود اما طبق این اطلاعات، چندین کشور همچون ایران و چین شامل مناطق زیر پوشش نیستند.
حالا داخل سایت اسپیس ایکس و در صفحه در ارتباط با سفارش استارلینک، برای بخش خانگی، هنگامی که نام محله ای را مثلاً در تهران وارد می نماییم، با این پیام روبرو می شویم که استارلینک هنوز در محدوده شما به علت عدم دریافت تاییدیه رگولاتوری، موجود نیست و با دریافت مجوز رگولاتوری، محدوده مورد پوشش ما گسترش پیدا خواهد کرد، ازاین رو لطفا قابل دسترس بودن استارلینک در محدوده زندگی خویش را بعدا باردیگر بررسی کنید. همین پیام برای سفارش استارلینک برای کاربران تجاری هم تکرار می شود.
با این اوصاف، با عنایت به راه افتادن بازار فروش این کالاها در ایران و همینطور اظهارات دیگر ایلان ماسک در خصوص فعال شدن اینترنت ماهواره ای در ایران، معلوم نیست که آیا واقعا استفاده از تجهیزات در کشور امکان پذیر هست یا نه؟ به نظر می آید در خلاء اطلاع رسانی درست در این رابطه و مبادله غیرقانونی، امکان سو استفاده بیش تر خواهد بود.
در همین رابطه مسعود اسدپور، رئیس لابراتوار شبکه های اجتماعی دانشگاه تهران به تازگی گفته بود که احیانا فروشندگان این تجهیزات در فضای مجازی یا تجهیزات غیر واقعی می فروشند یا تبلیغ دروغ می کنند. شاید یک سال دیگر اینترنت استارلینک برای تعداد زیادی قابل استفاده باشد، اما ادعای فعلی دروغ است چون برای این موضوعات تبلیغ عمومی نمی کنند.1401/08/08
13:23:37
0.0 / 5
479
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
مهندس وب
مهندس وب web engineers