خودکفایی ایران در زمینه فناوری تعمیر کابل فیبرنوری در اعماق دریا

خودکفایی ایران در زمینه فناوری تعمیر کابل فیبرنوری در اعماق دریا

به گزارش مهندس وب، در جهت حمایت های راهبردی شرکت ارتباطات زیرساخت از شرکتهای داخلی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، برای اولین بار یک شرکت ایرانی توانست تعمیر کابل های فیبر نوری دریایی دارای برق را انجام دهد.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، به دنبال صدمه دیدن کابل فیبر نوری دریایی (GBI) در بستر دریای خلیج فارس که اوایل سالجاری رخ داد و منجر به اختلال و کاهش ظرفیت ارتباطات بین الملل در کشور شد، یک شرکت ایرانی با حمایت های شرکت ارتباطات زیرساخت؛ برای اولین بار موفق شد کابل های فیبر نوری صدمه دیده در اعماق دریا را ابتدا مکان یابی و سپس قسمت صدمه دیده را که طول آن به چهار کیلومتر می رسید را در عملیات دشوار و پیچیده ترمیم و مرمت کند. تعمیر کابل فیبر نوری دریایی همچون فناوری پیشرفته به حساب می آید که جمهوری اسلامی ایران پنجمین کشور در جهان است که توانسته است با تعمیر کابل های فیبر نوری در اعماق دریا، به خود کفایی برسد.
طبق اعلام شرکت ارتباطات زیرساخت، دستیابی به دانش و فناوری تعمیر کابل های فیبر نوری در اعماق دریا توسط متخصصان داخلی در کنار سایر پیشرفت ها نشان داده است که جمهوری اسلامی ایران به باشگاه کشورهای توسعه یافته در حوزه ارتباطات و فناوری وارد شده و این دستاورد می تواند ضمن خودکفایی، انحصار سلطه فناوری اطلاعات چند کشور را در این حوزه به چالش بکشاند. خوشبختانه با عنایت به رویکرد مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت جهت پشتیبانی از شرکت ها و متخصصان ایرانی در حوزه فناوری، میتوان علاوه بر مقابله با تحریم های بین المللی در این عرصه، سبب صرفه جویی در زمان و کاهش هزینه های ارزی شد.
شرکت ارتباطات زیرساخت بر این باور است که موفقیت شرکتهای دانش بنیان در حوزه فناوری رابطه مستقیمی به ارتقای کیفیت خدمات آنان دارد و البته این شرکت هم همواره به دنبال راهکارهای قابل اطمینان برای پشتیبانی از شرکتهای داخلی برای موفقیت و دستیابی به جدید ترین فناوری های روز است. امروزه بخش اعظمی از داده ها از راه کابل های فیبر نوری در آب های جهانی انتقال داده می شود که از سرعت، کیفیت و امنیت بسیار مناسبی برخوردار می باشد.
مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت اظهار داشت: با تعمیر این ناحیه از کابل فیبر نوری عملا ۷۲۰ گیگ به ظرفیت اینترنت کشور افزوده شد.
امیر محمدزاده لاجوردی- مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت - در یک گفت وگوی تلویزیونی در رابطه با پیچیدگی این فناوری اظهار نمود: از داخل این فیبر ولتاژ عبور می کند و برای تعمیر آن باید ابتدا نقطه صدمه دیده شناسایی شود که ۴ نقطه بدین منظور شناسایی شد و کابل در کف دریا از راه ربات، برش خورد و به بالا کشیده شد و از راه دستگاههای خاص، تخلیه بار الکتریکی انجام شد تا عمل تعمیر صورت گیرد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به اینکه کیفیت و دقت این تعمیر به تایید ناظران بین المللی رسیده است اظهار داشت: این شرکت دانش بنیان که این کار تعمیر را انجام داد بعنوان پیمانکار نگهداری کابل های دریایی خلیج فارس هم برای جام جهانی از جانب کشورهای خارجی انتخاب گردید.
لاجوردی اظهار داشت: این فناوری که در حوزه کابل کشی و تعمیر انجام شد سالانه ۲۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور خواهد داشت و می توانیم به کشورهای منطقه هم خدمت دهیم که به شکلی درآمدزایی برای کشور خواهد داشت.
منبع:

1401/09/08
15:04:20
0.0 / 5
361
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers