آخرین اخبار از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات

مهندس وب: خبر خوب وزیر ارتباطات برای گیمیرها، ماجرای یک نامه و سرنوشت اینستاگرام و واتس آپ و اینترنت ارزان و سریع دستاورد یک شبکه ملی تعدادی از عناوین مهم ترین اخبار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفته جاری بود.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، لزوم معرفی نماینده قانونی توسط پیامرسان های خارجی در کشور موضوع جدیدی نیست و مسئولان بمراتب درباره ی الزام این امر طی سالهای قبل تاکید کرده بودند. مسئله ای که رییس مرکز ملی فضای مجازی هم به آن اشاره کرده بود و گفته بود معتقدیم رسانه های خارجی که بیش از یک میلیون کاربر دارند، حتما باید داخل کشور نماینده داشته باشند و همان قوانینی که در اروپا وجود دارد و اینطور پیامرسان ها حق ندارند اطلاعات مردم اروپا را از اروپا خارج کنند، آنها هم نباید حق داشته باشند که اطلاعات اجتماعی و اقتصادی و حریم خصوصی مردم ایران را از کشورمان خارج کنند. سیاست ما این است که اینستاگرام هم باید در کشور نماینده پاسخگو داشته باشد و اطلاعات شهروندان ما را از کشور خارج نکند.

چندی پیش مرکز ملی فضای مجازی اعلام نمود که نامه اعتراضی رسمی در ارتباط با بسترسازی برای توسعه اغتشاشات اخیر و عدم پاسخگویی و مسئولیت پذیری درباب مکاتبات رسمی پیشین توسط نهادهای مسئول ایرانی به شرکت متا (اینستاگرام) ارسال کرده است. در این نامه مرکز ملی فضای مجازی به شرکت متا فرصت داده تا بمنظور فراهم شدن امکان فعالیت پایدار سکوهای مذکور اقدامات لازم همچون معرفی نماینده رسمی مسئولیت پذیر مستقر در ایران حداکثر تا ۱۰ روز بعد از دریافت نامه از طرف آن شرکت وفق سیاست ها و مقررات کشور درباب نحوه فعالیت شرکت های خارجی در زمینه فضای مجازی کشور صورت پذیرد.

خبری هم به نقل یک رسانه خارجی و از قول شرکت متا، مالک فیس بوک، اینستاگرام و واتس آپ در فضای مجازی منتشر گردید که طبق آن، این شرکت تلویحا نسبت به پذیرش به درخواست ایران برای تعیین نماینده ای در تهران پاسخ منفی داده و گفته شده بود که سرگرم این درخواست نخواهند شد.

اینترنت ارزان و سریع دستاورد یک شبکه ملی

ایده اولیه شبکه ملی اطلاعات، در سال ۱۳۸۴ در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با نام «اینترنت ملی» و «شبکه ملی اینترنت» مطرح شده بود. سال ۱۳۸۹ با عنوان «شبکهٔ ملی اطلاعات» وارد قانون برنامه پنجم توسعه شد و قرار بود تا آخر سال ۱۳۹۵ هم کامل شود. در دولت سیزدهم، شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات از مهم ترین اقدامات وزارت ارتباطات شروع شد؛ بدین ترتیب طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات، از مهرماه سال قبل شروع شده و هم اکنون هم در مرحله اجرا قرار دارد؛ این طرح در ابتدای دولت سیزدهم، پیشرفت حدود ۳۰ درصدی داشت و بر طبق هدف گذاری های انجام شده دست یابی به پیشرفت ۶۰ درصدی تا آخر سال ۱۴۰۱ مورد انتظار است.

برای ایجاد شبه ملی اطلاعات، مزایای بسیاری گفته شده اما ارزان تر شدن اینترنت در این شبکه شاید یکی از مهم ترین خاصیت و مزایای آن محسوب شود؛ در حقیقت یکی از جنبه های مهم این طرح، بعد اقتصادی آنست که هم به نفع دولت و هم به نفع مردم است. در حقیقت همین که دیتاهای پرطرفدار مستقیما در شبکه داخلی به گردش دربیاید و یک دفعه به خارج و داخل کشور برنگردد، به سود همه خواهد بود. نکته دیگر آنکه در زمینه قیمت دسترسی به اینترنت نیز اینطور اعلام شده بود که لازم است اپراتورهای مختلف ارائه کننده اینترنت در اسرع وقت نسبت به تفکیک مصرف داخلی و خارجی کاربران اقدام نموده و برای مصارف داخلی تخفیفی ۵۰ درصدی اعمال کنند.

با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، یکی از مهم ترین مزایایی که مورد توجه قرار گرفت، تفکیک تعرفه اینترنت داخل از بین الملل بود. به این معنا که برای وب سایت ها با سرورهای داخلی در مقایسه با وب سایت های خارجی، تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته شد و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی از اینترنت ثابت و همراه، مطابق مصوبه سازمان رگولاتوری ملزم به رعایت این مساله در محاسبه و هزینه اینترنت برای کاربران شدند.

فضا برای کسب وکارهای حوزه اقتصاد دیجیتال امیدبخش تر می شود

این هفته سامانه و مرکز تماس پشتیبانی از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال ۲۷ آذر با حضور رییس سازمان فناوری اطلاعات رونمایی گردید.

خوانساری درباره ی مرکز تماس ۱۶۴۹ اظهار داشت: این سامانه مقرر است که از یک سو بیان گر ظرفیت های موجود در سکوهای داخلی باشد و از طرف دیگر منعکس کننده بازخورد کسب وکارها از دستگاهها و سکوها و رفع چالش در قالب پنجره واحد. امیدواریم با ظرفیتی که به وجود آمده و با ارتباط نزدیکی که میان دستگاه های اجرائی، سکوها و کسب وکارهای حوزه فضای مجازی ایجاد می شود، فضا برای مردم و کسب کارها حوزه اقتصاد دیجیتال آسان تر و امیدبخش تر شود.

گفتنی است سامانه و مرکز تماس ۱۶۴۹ بمنظور ایجاد ارتباط با کسب وکارهای اقتصاد دیجیتال و اطلاع رسانی از آخرین مصوبات و بخشنامه های دستگاه های ذی ربط در قالب بخشنامه پشتیبانی از سکوها و کسب وکارهای اقتصاد دیجیتال است. افزون بر آن ثبت شکایات، از دستگاهها و سکوهای مشمول و پیگیری آنها، دیگر هدفی است که در این پایگاه و مرکز، دنبال می شود.

ماجرای تغییر دامنه پرداخت یارها چیست؟

دامنه یا دامین در حقیقت همان آدرس اینترنتی است که شما با آن شناخته می شوید، این آدرس هرچقدر ساده تر و سرراست تر باشد بهتر است و کاربران بیشتری شمارا خواهند یافت. نخستین قدم برای ایجاد یک وب سایت و ورود به فضای کسب وکار دیجیتال ثبت یک دامنه یا دامین است اما تغییر دامنه، کسب وکارها را با چه مسائلی رو به رو می کند؟

شرکت شاپرک طی روزهای گذشته در نامه ای به پرداخت یارها اعلام نمود باتوجه به تهدیدات و مخاطرات بالقوه ناشی از مسدود شدن احتمالی دامنه های com.، اگر از دامنه های com. استفاده می نمایند، در اسرع وقت و ترجیحا تا تاریخ سوم دی ماه دامنه خودرا به ir. انتقال و نتیجه را به شاپرک انتقال دهند.

پس از این مساله این شرکت در اطلاعیه ای دلیل و هدف خود از ارسال این نامه را توضیح داد و اظهار داشت: این خواسته در امتداد صیانت از کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت و کاهش ریسک کارهای اقتصادی در فضای مجازی، ارائه شده است. بدیهی است الزامی به حذف دامنه com. وجود ندارد و شرکتها بایستی پیش بینی های لازم جهت انتقال فوری به دامنه ir. در صورت بروز مشکلات احتمالی را داشته باشند.

رضا قربانی -رئیس کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران- در گفت و گو با ایسنا درباره ی نامه شاپرک در خصوص تغییر دامنه اظهار داشت: بتازگی فشارهای حملات سایبری بر دامین های شرکت های Psp زیاد شده و بنظر می رسد که شاپرک بدنبال این است که دسترسی به خارج از ایران بصورت کامل ببندد و برای این کار ممکنست دامین های com. در دسترس نباشند یا گرفتار مشکل شوند، بدین سبب عاقلانه است که آنها برروی دامنه های ir. هم قرار بگیرند.

محدودیت دو پلتفرم خارجی برداشته می شود؟

رضا تقی پور، عضو شورای عالی فضای مجازی در یک گفت وگوی تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره ی این که آیا محدودیت استفاده از دو پلتفرم خارجی موقتی است و این پیامرسان ها باردیگر وصل می شوند، اظهار داشت: خواهشی که دارم این است که این موارد را از یکدیگر تفکیک نماییم. مواقعی است که زمان جنگ است و همانطور که می دانید کارهای اقتصادی شکل دیگری پیدا می کند و کارهای روزمره شکل عادی را ندارد.

وی در پاسخ به سوال مجری درباره ی این که چون الزامات هنوز کاملا مهیا نیست، پس قطعی و محدودیتی که برروی پلتفرم های خارجی گذاشته شده فعلا نباید همیشگی باشد، اظهار داشت: این امر بستگی به تصمیم نهادهای امنیتی دارد و بمحض این که احساس کنند که شرایط امنیتی به حالت معمولی و عادی برگشته، می توانند تصمیم بگیرند که این اتفاق هم رخ دهد.

از سیستم عامل بومی چه می دانید؟

یکی از مواردی که با پیشرفت تلفن های همراه نمود بیش تری پیدا کرده، سیستم عامل گوشی هاست. بااینکه از زمان اختراع تلفن های همراه خبری از چیزی به اسم سیستم عامل نبود و به غیر از سیستم های کامپیوتری که نیازمند سیستم عامل مختلف و در صدر آنها ویندوز بودند، گوشیهای قدیمی از این فنآوری بهره ای نداشتند اما به مرور و با هدف ایجاد قابلیت های گسترده برای تلفن های همراه سیستم عامل هم به این دستگاهها افزوده شد.

در دولت گذشته رییس سابق سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به تصمیم برای ایجاد سیستم عامل بومی موبایل، اظهار داشته بود: یک درصد از نیازمندی های ما به سیستم عاملی نیاز دارد که نسبت به دو فاکتور امنیت و استقلال آن مطمئن باشیم؛ اینکه نفوذی به آن نباشد و تصمیم دیگری بر آن تأثیر نگذارد. سیستم عامل بومی یعنی سیستم عاملی که پاسخگوی نیاز بومی بوده و برای نیازهای ما شخصی سازی شده باشد؛ درحقیقت قرار نیست به نیاز همه پاسخ دهد، بلکه برای یک سری نیازمندی های خاص است.

موضوع سیستم عامل بومی بار دیگر در دولت سیزدهم مطرح گردیده است و بتازگی هم از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فراخوانی دراین زمینه منتشر گردید. طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تولید سیستم عامل بومی یکی از تکالیفی است که شورای عالی فضای مجازی در سند معماری شبکه ملی اطلاعات بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته است. در امتداد اجرای این تکلیف قانونی با بهره گیری از نخبگان کشور و شرکت های دانش بنیان فعال در این عرصه، می خواهیم این تکلیف را انجام دهیم. درباره ی تعداد داوطلبانی که تا حالا ثبت نام کرده اند، هنوز آمار دقیقی وجود ندارد.

خبر خوب وزیر ارتباطات برای گیمرها

عیسی زارع پوردر حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اعلام نمود: با تلاش همکاران ۱۵۰ بازی پر مخاطب در کشورمان به داخل کشور منتقل شدند که زمان پینگ بازی را تا یک چهارم کاهش خواهد داد و ساز و کار این مساله به زودی اعلام خواهد شد.

وزیر ارتباطات همین طور اظهار داشت که ۳۰ میلیون نفر گیمر در کشور داریم که روزانه ۱.۵ ساعت در روز بازی می کنند.

یک پیامرسان ایرانی مرز ۱۰ میلیون کاربر فعال روزانه را پشت سر گذاشت

شرکت ارتباطات زیر ساخت بتازگی اعلام نموده است ایتا دومین سکوی اجتماعی ایرانی است که شب گذشته مرز ۱۰ میلیون کاربر روزانه را پشت سر گذاشت.

امیر محمدزاده لاجوردی - مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت- اظهار داشت: طبق تکلیف وزیر محترم ارتباطات، قسمتی از وظیفه ی ما در شرکت ارتباطات زیرساخت، تامین نیازمندی پیامرسان ها همچون سرورها، خدمات هم مکانی، و پهنای باند برمبنای میزان استقبال کاربران است.

منبع:

1401/10/02
12:42:35
0.0 / 5
389
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
مهندس وب
مهندس وب web engineers