وزیر ارتباطات:

شبکه ملی اطلاعات به مفهوم قطع اینترنت نیست

شبکه ملی اطلاعات به مفهوم قطع اینترنت نیست

مهندس وب: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر این که شبکه ملی اطلاعات به مفهوم قطع اینترنت نیست، از اتصال و تجمیع پیامرسان های داخلی تا دهه فجر آگاهی داد.به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه تلویزیونی صف اول درباب عملکرد پیامرسان های داخلی اظهار داشت: استفاده از پیامرسان های داخلی می تواند هم فرصت و هم تهدید باشد. از این جهت می تواند یک فرصت باشد که تنوع زیادی دارد و هر کاربری این امکان را دارد که با سلیقه خود یکی از آنها را برای فعالیت انتخاب نماید اما از این نظر که نمی توان مانند شبکه های اجتماعی همه کاربران را در یک محیط مشترک تجمیع کرد، تهدید به حساب می آید.
زارع پور اضافه کرد: برای از بین بردن این تهدید و حل این مسئله ما سعی کردیم با ایجاد فضای رقابتی، پلتفرمی را که کاربران اقبال بیشتری به آن دارند، بیابیم. در این خصوص امکان اتصال همه پیامرسان های داخلی به یکدیگر، طرح ویژه ای است که در دست اجراست و به احتمال زیاد تا دهه فجر به نتیجه خواهد رسید.
وی در ادامه با تکیه بر این نکته که دنیا در حوزه استفاده از پیامرسان ها و شبکه های اجتماعی در عین توزیع فیزیکی به سمت اتصال پیش می رود، بیان کرد: اتحادیه اروپا قانونی را با عنوان خدمات و بازار دیجیتال تصویب کرده است که از اول سال میلادی آینده اجرا می گردد. بر طبق این قانون هر شرکتی که قصد فعالیت در اروپا را دارد اگر بیش از ۴۰ میلیون کاربر و کسب وکار دیجیتال داشته باشد، باید قواعدی را رعایت کند؛ یکی از این قواعد اتصال متقابل است به این معنا که اگر یک پلت فرم کوچک هم قصد فعالیت داشته باشد شرکتی مانند متا باید به آن اجازه اتصال به پلت فرم های خودرا بدهد؛ ما هم بدنبال اجرای این قانون هستیم و تلاش می نماییم حداقل تا آخر سال این اتفاق بیفتد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباب شبکه ملی اطلاعات نیز اظهار داشت: برخی تصور می کنند شبکه ملی اطلاعات به مفهوم قطع اینترنت است، به هیچ وجه چنین نیست. شبکه ملی اطلاعات یک شبکه ملی پرسرعت و باکیفیت در گستره جغرافیای جمهوری اسلامی ایران است که مقرر است بر بستر آن خدمات با کیفیتی به مردم ایران ارائه شود. اینترنت پرسرعت هم همچون خدماتی است که روی آن اجرا خواهد شد، با این شبکه تمام دسترسی ها به سایت های خارج نیز همچنان برقرار خواهند بود.
زارع پور اشاره کرد: هر اندازه این شبکه پرسرعت تر و باکیفیت تر باشد طبیعتاً سرعت و کیفیت اینترنت هم افزایش خواهد یافت.
وزیر ارتباطات در ادامه ضمن اشاره به انتشار اخباری مربوط به سقوط دو پله ای به استناد سایت اسپید تست بیان کرد: اگر کارنامه سرعت اینترنت را طی یک سال قبل در این سایت مشاهده کنید، خواهید دید که رتبه ایران به عنوان هشتادمین کشور، در اینترنت موبایل ۲۲ بوده و حالا برمبنای اطلاعات همین سایت در ماه گذشته سرعت اینترنت در ایران به رتبه ۴۲ رسیده و کشور ما از جایگاه ۸۰ به ۴۶ رسیده است که به مفهوم ارتقای ۳۴ پله ای است که در این ماه از ۴۶ به ۴۸ رسید که تعدادی از آن تعبیر به سقوط رتبه ایران کردند، باید بگوییم که این تجمیع و ارزیابی سرعت داخلی و خارجی با هم است.
وی اضافه کرد: همانطور که گفته شد هر اندازه که نیاز مردم بوسیله خدمات داخلی برطرف شود، سرعت نیز افزایش خواهد یافت. هم اکنون سرعت دسترسی به سایت های داخلی بیش از سایت های خارجی است که دلیل آن واقعیت فنی و شبکه ای است و ارتباطی به اعمال سیاست ها ندارد.
زارع پور در ادامه اشاره ای هم به حملات اخیر بر سرورهای داخلی داشت و اظهار داشت: حملات خیلی از جاهای مختلفی روی خدمات ارائه دهنده اعمال می شود که هدف آنها ایجاد اختلال است، موضوعی که در این چند وقت موجب انتقاد و نارضایتی کاربران شده است.
وزیر ارتباطات در ادامه در واکنش به این نکته که هنوز کانال ها و گروههای فعال نتوانسته اند به پیام رسان های داخلی کوچ کنند و این موجب ایجاد مشکل برای کاربران شده است، اشاره کرد: باید اظهار داشت که برخی پیام رسان های خارجی مانند واتساپ در این حوزه بسیار ضعیف هستند و عملا گروه و کانال در آن معنایی ندارد. محدودیت های بسیار زیادی در این پیامرسان وجود دارد و خاصیت های بسیار بهتری در سایر مدلهای خارجی وجود دارد.
وی همین طور در این مصاحبه اصرار کرد در خیلی از کشورهای دنیا که تلگرام و واتساپ و سایر پیامرسان های جهانی باز است، مردم از پیامرسان بومی خود استفاده می نمایند. زارع پور ضمن اشاره به سفر اخیر خود به سئول در این مورد توضیح داد و اظهار داشت: «در این کشور نود درصد مردم از پیامرسان KakaoTalk استفاده می نمایند و تمام برنامه ها و کارهای خودرا با آن پیش می برند.


منبع:

1401/10/04
11:33:30
0.0 / 5
419
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
مهندس وب
مهندس وب web engineers