رئیس دانشگاه شریف مطرح كرد

تکلیف دوره پسادکتری در دانشگاه روشن نیست

تکلیف دوره پسادکتری در دانشگاه روشن نیست

به گزارش مهندس وب، رئیس دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: تکلیف این دوره در دانشگاه روشن نیست و نمی دانیم که پسادکتری را کارمند بدانیم یا دانشجو. عنوان پسادکتری عنوان سازمانی جاافتاده ای نیست. در سطح وزارت خانه، مجلس، کمیسیون آموزش و پژوهش مجلس، حق ماست که سفره آموزش و پژوهش گسترده تر شود.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، دکتر رسول جلیلی ضمن بیان اهمیت توجه به دو مقطع دکتری و پسادکتری، اظهار داشت: ما باید در دانشگاه به دو مقطع دکتری و پسادکتری توجه ویژه داشته باشیم و با کسب درآمد از راه خدمات فناورانه و صنعتی در شأن دانشگاه بتوانیم بخشی از هزینه این عزیزان را تأمین نماییم.

جلیلی اضافه کرد: در جلسه شورای گسترش آموزش عالی گفته شد که بیشتر از ۲ هزار رشته محل داریم که در کنکور شرکت کرده اند و بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصد ظرفیت آن خالی مانده این یعنی، چه دانشگاه دولتی، چه غیردولتی، چه پیام نور و... هیئت علمی و کارمند دارد، ولی دانشجو ندارد و چون کارمند وجود دارد، باید دانشجو برایش تامین گردد.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف افزود: این یعنی کوچک کردن سفره آموزش عالی، در حالیکه مشتری اصلی ما دانشجو است، ولی در بعضی دانشگاه ها حضور ندارد و ظرفیت خالی می ماند. اگر کوچک شدن سفره آموزش عالی اتفاق بیفتد، از بودجه دانشگاه میتوان به دانشجوی دکتری حقوق داد.

جلیلی اظهار داشت: دانشگاه صنعتی شریف در زمینه تأمین بستری برای اعطای حقوق به دانشجویان دکتری، طرح خوبی دارد؛ به این صورت که استادی که در سطح دانشگاه تجربه خوبی دارد، خزانه و حساب بانکی را در یک دانشگاه در نظر می گیرد و قدیمی ترین دانشکده که ارتباط بهتری با صنعت دارند، پول داخل صندوق می ریزند و دانشجوهای دکتری از این صندوق حقوق می گیرند.

رئیس دانشگاه ضمن اشاره به ناحیه نوآوری شریف، اضافه کرد: همه دانشگاه ها پارک علم و فناوری دارند، اما آنچه پارک علم و فناوری دانشگاه شریف را متمایز می کند و ما به آن می بالیم، ناحیه نوآوری شریف است که این طلیعه اتفاقی خوب به اسم شریف است.

در ادامه دکتر حسن حدادپور، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شریف به عرضه گزارش مختصری از وضعیت و عملکرد حوزه پژوهش و ارتباط با صنعت دانشگاه شریف پرداخت و اضافه کرد: تبریک می گویم هفته پژوهش را به جمعی که عصاره پژوهشی دانشگاه هستند و در این نشست حضور دارند، امیدوارم که با ادامه تلاشهای شما عزیزان و سایر همکاران و با استفاده از دستاوردها، دانشگاه بتواند جایگاه خویش را در سطح ملی و بین المللی درخشان تر کند.

وی در ادامه با تشکر از زحمات مدیران قبل جهت ایجاد ساختار فعلی حوزه پژوهش دانشگاه، اظهار داشت: این آمار ماحصل زحمات مدیران قبلی این حوزه است و در اینجا بعنوان های هدف گذاری شده که برای سالهای آینده در نظر گرفتیم، اشاره می کنم.

مشارکت اعضای هیئت علمی شریف از ۳۰ درصد به ۵۰ درصد برسد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: دانشگاه شریف حدود ۴۶۰ عضو هیئت علمی دارد که حدود ۱۵۰ عضو آن قرارداد ارتباط با صنعت دارند. این مورد نشان دهنده آن است که حدود ۳۰ درصد مشارکت بین همکاران در ارتباط با صنعت وجود دارد. این عدد در سایر دانشگاه های کشور بسیار پایین تر است، ولی استنباط من اینست که این عدد بایستی برای سال آینده بتواند به ۵۰ درصد برسد و لازمه آن اینست که همکاران ما بتوانند همکاران جوان را در پروژه های ارتباط با صنعت دخیل کنند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شریف توضیح داد: عملکرد پژوهشی دانشگاه در حوزه استنادات، رشد نسبتا خوبی داشته است، حدود ۸۰ هزار استناد در سال قبل داشتیم و امیدواریم این روندِ رشد، سال بعد هم ادامه پیدا کند. حجم مقالات انتشار یافته حدود بیشتر از ۲ هزار مقاله است که توسط محققان ما انتشار یافته است و انتظار می رود این حجم افزایش یابد.

وی در مورد یک درصد دانشمندان پراستناد، اظهار داشت: وضعیت پایدار می باشد، ما برای چندمین سال متوالی در حوزه های مختلف در کشور حائز رتبه های برتر بودیم.

حدادپور اضافه کرد: از شاخصهای دیگر دانشگاه شریف اینست که طبق اعلام هر ساله وزارت علوم، موفق شدیم رتبه اول در شاخص نسبت قراردادهای ارتباط با صنعت و همچنین رتبه اول در شاخص ارتباط با صنعت، نظیر حجم قراردادهای ارتباط با صنعت را در کشور کسب نماییم. ما سال جاری بدنبال آن هستیم که اگر محقق شود، بتوانیم این حجم را به دو برابر سال قبل برسانیم، در صورتیکه با همین حجم فعلی هم حدود دو برابر نسبت به دانشگاه بعد خودمان فاصله داریم. از طرفی با توجه به این که امروزه در دانشگاه ها بحث استقلال مالی روندی اجتناب ناپذیر است، ما باید بتوانیم با بالا بردن استقلال مالی از راه ایجاد ارتباط با صنعت جهش مناسبی در این خصوص داشته باشیم. برای اینکار باید بتوانیم با یک تجدید ساختار در کنار روش سنتی که تاکنون داشتیم و بسیار هم درخشان بوده است، حجم درآمدهای ارتباط با صنعت دانشگاه را بالا ببریم و درصد زیادی از هزینه های دانشگاه را پوشش دهیم.

منبع:

1401/10/07
22:40:14
0.0 / 5
390
تگهای خبر: آموزش , پروژه , خدمات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers