توانایی ساخت منظومه ماهواره های سنجشی در پارک آذربایجان غربی

توانایی ساخت منظومه ماهواره های سنجشی در پارک آذربایجان غربی

به گزارش مهندس وب، محققان یکی از واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی منظومه ماهواره ای سنجشی را مشتمل بر ۵ ماهواره به تولید رساندند.


محمدحسین ذوالفقار، مدیرعامل یک شرکت فناور در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به طراحی و ساخت ماهواره "اروم ست" در این شرکت، اظهار داشت: در سال ۸۶ در حوزه صنعت فضایی وارد شدیم و نخستین ورود ما به این حوزه در زمینه کاوشگر فضایی پیشگام حامل موجود زنده به فضا بود که این طرح به صورت موفق اجرایی شد و در سال ۸۹ تست های اولیه آن اجرایی و در سال ۹۰ پرتاب شد و این طرح به ثبت نهایی در مجموعه ما بعنوان یک طرح نهایی، رسید.
وی با اشاره به اینکه پس از آن مبحث طراحی و ساخت ماهواره های کوچک با عنوان "ماهواره های کیوب ست" در دنیا عنوان شد، اظهار نمود: محوریت پروژه های کیوب ست بر روی دو مبحث بود که یکی از آنها ماهواره های "باند کوتاه" است تا بتوانند ماهواره ها را در مدار لئو قرار دهند.
وی کاربرد ماهواره های باند کوتاه را در حوزه های ناوبری و اینترنت اشیاء ذکر کرد و افزود: با افزایش تعداد این ماهواره ها، اینترنت ماهواره ای به وجود آمد. این کاری است که ایلان ماسک به دنبال آن است و نکته کلیدی این طرح ها، آرایه سازی آنتن ها است، به این مفهوم که در صفحه ای چندین آنتن نصب شود تا با چند ماهواره ارتباط داشته باشند و با افزایش تعداد ماهواره در مدار پایین، جبران خدمات ماهواره های مدار ژئو در مدار ۳۶۰۰ کیلومتری صورت گیرد.
ذوالفقاری با اشاره به اینکه ما در این شرکت از سال ۹۴ در این حوزه تحقیقات خویش را آغاز کردیم، خاطرنشان کرد: در این پروژه طراحی و ساخت ماهواره کوچک در ابعاد ۱۰*۱۰* ۳۰ سانتی متری را در دستور کار قرار دادیم.
مجری طرح، ساخت ماهواره های کوچک سنجشی را گام دیگر تحقیقات این شرکت ذکر کرد و اظهار داشت: مزیت ماهواره های کوچک سنجشی، کسب سود زیاد در کوتاه مدت است. در آن زمان بازار منظومه ماهواره های کوچک درحال شکل گیری بود و این ریسک برای ما بود که با سرمایه اندک در این حوزه گام برداریم و ازاین رو ما تحقیقات خویش را بر روی طراحی ماهواره های کوچک سنجشی آغاز کردیم تا بتوانیم با فروش تصاویر ماهواره ای، سایر طرح ها را اجرایی نماییم.
مدیرعامل این شرکت فناور، با اشاره به اینکه در این طرح، ساخت منظومه ماهواره ای شامل ۵ عدد ماهواره باند باریک را آغاز کردیم، اظهار نمود: مقرر است این منظومه ماهواره ای به ۳۰۰ ماهواره ارتقاء یابد.
به قول وی این ماهواره ها ۳U، ۶U، ۱۲U و ۱۶U تعریف شده بود، اظهار داشت: ما ۳U و ۶U را کاندیدای شکل گیری منظومه ماهواره ای این شرکت تعریف کردیم و در این حوزه مطالعاتی اجرایی و در نهایت این منظومه ماهواره ای ساخته و در سال ۹۹ رونمایی گردید.
وی افزود: قرار بود از این طرح حمایت شود، ولی تابحال هیچ حمایتی دریافت نشده است.
منبع:

1401/10/20
16:12:34
0.0 / 5
603
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
مهندس وب
مهندس وب web engineers