دبیر شورای عالی فضای مجازی تاكید كرد:

راه اندازی بیمه سایبری و امنیت الکترونیکی صنعتی در کشور

راه اندازی بیمه سایبری و امنیت الکترونیکی صنعتی در کشور

به گزارش مهندس وب، رئیس مرکز ملی فضای مجازی با تکیه بر راه اندازی بیمه سایبری و امنیت الکترونیکی صنعتی در کشور، اظهار داشت: تأمین امنیت اقتصاد دیجیتال در کشور حائز اهمیت بوده و پایداری فعالیت شرکتهای خصوصی ارائه دهنده خدمات وسیع اجتماعی در فضای مجازی از اولویت های حاکمیت است که بخش خصوصی باید برای حفظ و ساماندهی آن تلاش کند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی - دبیر شورایعالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی - در این جلسه با تکیه بر اهمیت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در کشور اظهار داشت: بخش خصوصی بازوی اجرایی امنیت فضای مجازی کشور است و حفظ امنیت این فضا بعنوان زیرساخت حیاتی در کشور جزو اولویت هاست.
وی ضمن اشاره به تشکیل کارگروه بررسی این موانع و ارائه راهکار در آن، اضافه کرد: دنیا در این عرصه به علت تنوع، پیچیدگی و نو بودن مسائل و همینطور بازار رو به توسعه آن با مشکل مواجه می باشد و ایران هم به علت افزایش حجم حملاتی که نسبت به سایر کشورها با آن مواجه می باشد، در این عرصه با چالش بیشتری روبرو بوده و برهمین اساس باید با بازتعریف اصول حکمرانی در یک نظام شبکه ای و ایجاد نقش برای ذی نفعان در آن، بتوانیم با بخش خصوصی تعامل دو سویه داشته باشیم.
فیروزآبادی تصریح کرد: مرکزملی فضای مجازی آمادگی دارد این تعامل را در سطح کلان در کشور ایجاد نماید. این در شرایطی است که در سالهای اخیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی از سازمان نظام صنفی به علت اهمیت به این نقش برای مشارکت در کمیسیون دعوت کرده و به تازگی هم به علت ارتقای سطح اختیارات این کمیسیون بعنوان بالاترین نهاد تنظیم گر در کشور امیدواریم بتوانیم این تعامل را بیشتر نماییم.
دبیر شورایعالی فضای مجازی کشور ضمن اشاره به اینکه بازار امنیت فضای مجازی، یک بازار نامحدود است، خاطرنشان کرد: بخش خصوصی در خیلی از کشورها طراح بازار است و برهمین اساس باید طراحی بازار در حوزه امنیت فناوری اطلاعات کشور توسط این بخش ترسیم شود.
وی با بیان اینکه نخستین وظیفه حکومت تأمین امنیت در تمامی دولتهاست، اضافه کرد: برای مقابله با حملات سایبری در کشور به همفکری و تعامل با بخش خصوصی نیاز است. همینطور باید با مشارکت بخش خصوصی در این بازار، نظام مدیریت امنیت در کشور راه اندازی شود که مرکز ملی فضای مجازی از ارائه طرح دراین حوزه استقبال خواهد نمود.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با تکیه بر راه اندازی بیمه سایبری و امنیت الکترونیکی صنعتی در کشور، اظهار داشت: تأمین امنیت اقتصاد دیجیتال در کشور حائز اهمیت بوده و پایداری فعالیت شرکتهای خصوصی ارائه دهنده خدمات وسیع اجتماعی در فضای مجازی از اولویت های حاکمیت است که بخش خصوصی برای حفظ و ساماندهی آن باید تلاش کند. برهمین اساس شورایعالی فضای مجازی مصوبه ای برای پاسخگویی و مسئولیت بالاترین شخص هر سازمان در این عرصه دارد که در صورت اختلال هر خدمت اجتماعی رئیس هر سازمان باید در دستگاههای قضایی کشور پاسخگو باشد.
او همینطور در رابطه با نظام آموزشی در این عرصه اعلام نمود: مرکز ملی فضای مجازی با سازمان فنی حرفه ای کشور مذاکراتی داشته تا آموزش های امنیت فناوری اطلاعات در کشور توسعه یافته و دوره های لازم در موسسات آموزشی شکل بگیرد.
طبق اعلام مرکز ملی فضای مجازی، در ادامه این جلسه مجتبی جعفری - قائم مقام و معاون امنیت مرکز ملی فضای مجازی- ضمن اشاره به ارائه طرح با سطوح مختلف بازدهی و اختصاص بودجه در این عرصه برای توسعه این بازار، تصریح کرد: حاکمیت سیاست های لازم برای ساماندهی این بازار مصوب و اجرا کرده و نیاز است تا بخش خصوصی، کیفیت محصولات و خدمات داخلی را ارتقا دهد تا بتواند با محصولات و خدمات خارجی رقابت کرده و بازار داخلی را تصاحب کند.
وی درمورد اهمیت نیروی انسانی در حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در کشور اضافه کرد: حفظ نیروی انسانی و نقش آفرینی در این عرصه وظیفه بخش خصوصی و توسعه بازار برای ایفای نقش در آن وظیفه حاکمیت است.
جعفری با بیان اینکه نظارت بر واردات، اعمال قوانین ومقررات لازم در حوزه های مختلف همچون شفاف سازی قراردادها و تسهیل گری برای ورود به بخش بین الملل از وظایف حاکمیت و تخصیص سهم مناسب از بازار وابسته به توانمندی بخش خصوصی است، خاطرنشان کرد: بخش خصوصی راهکار عملیاتی برای رفع موانع و مقابله با انحصارگرایی ارائه کرده و مرکز ملی فضای مجازی با تکیه بر شکل گیری اقتصاد این حوزه، آمادگی دارد تا سیاست های لازم را مصوب کند.
منبع:

1401/11/06
13:40:03
0.0 / 5
324
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دستگاه , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
مهندس وب
مهندس وب web engineers