مشاور وزیر و رئیس پارك فاوا كشور:

حجم تجارت بازار شبکه جهانی اطلاعات ۵ هزار میلیارد دلار است

حجم تجارت بازار شبکه جهانی اطلاعات ۵ هزار میلیارد دلار است

به گزارش مهندس وب، خراسان رضوی مشاور وزیر و رئیس پارک فاوا کشور با اشاره به اینکه به شبکه ملی اطلاعات اعتقاد دارم، اظهار داشت: حجم تجارت بازار شبکه جهانی اطلاعات ۵ هزار میلیارد دلار است و ما یک درصد جمعیت جهانیم که سهم یک درصدی ما از این بازار ۵۰ میلیارد دلار است.


محمدجعفر صدیق امروز ۱۹ بهمن، در گردهمایی فعالان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات و نمایشگاه دستاوردهای فناوران استان که در هتل پردیسان مشهد برگزار شد، اظهار نمود: آن که کشور را می تواند نجات دهد بخش خصوصی است ولی شاید این جمله در عمل اجرا نشود.
وی اضافه کرد: ما صدای رسمی بخش خصوصی در دولت را بوجود آورده ایم. امروز وزارت صمت صنعت دار شده و این اشتباه است؛ وقتی وزارت صمت صنعت دار می شود رقیب بخش خصوصی می شود در صورتیکه باید صدای بخش خصوصی باشد.
مشاور وزیر و رئیس پارک فاوا بیان نمود: بخش خصوصی ما مشکلاتی دارد؛ اول این که در کشور کار نیست و پروژه گرفتن گرفتاری دارد. بخش خصوصی نمی تواند بر مبنای توانایی واقعی خود کار بگیرد. اگر کار بگیرد، نیرو ندارد اگر هم بخش خصوصی کار را اجرا نماید و نیرو هم پیدا کند پول و هزینه آن پرداخت نمی گردد. باید کمک کرد تا این مشکلات حل شود. به این سه مشکل مسائل جانبی همچون خصومت بیگانگان و غرب به ما اضافه می شود. مشکل غرب با جمهوری اسلامی نیست بلکه با ایران است.
صدیق افزود: البته خودمان در کشور هم سیاست های غلط را ایجاد می نماییم و به دشمن فرصت استفاده می دهیم. ما در بعضی موارد خطا کرده ایم. حجم بالایی از نیروی انسانی بیکار در کشور وجود دارد اینها را باید آموزش دهیم تا اگر نیرویی رفت جایگزین نماییم. آموزش ها باید فقط مهارتی و تکنیکی باید باشد.
مشاور وزیر و رئیس پارک فاوا ضمن اشاره به دستورالعمل آموزش فریلنسر در کشور بیان نمود: در این آموزش هدف تربیت کابر فریلنسر است و فرد آموزش دیده می تواند پایگاه داده را اداره کند. در آئین نامه این مورد یک مشکلی اساسی وجود دارد؛ این آئین نامه باید تقویت شود. شرکت ها نمی تواند نیروی گران استخدام کنند و فرد فریلنسر پارتنر شرکت می شود. برای تربیت فریلنسرها آمادگی داریم و این قدم دومی است که پارک برداشته است.
صدیق با اعلان اینکه به شبکه ملی اطلاعات اعتقاد دارم، خاطرنشان کرد: حجم بازار شبکه جهانی اطلاعات ۵ هزار میلیارد دلار است. ما یک درصد جمعیت جهانیم و سهم یک درصدی ما در این بازار ۵۰ میلیارد دلار است. با دلار ۴۰ هزار تومانی ۲۰۰۰ همت است و الان این مقدار ۲۰۰ همت است. شبکه ملی اطلاعات برنامه اصلی دولت سیزدهم است.
شبکه ملی اطلاعات در سالهای آینده منشاء تحول جدی اقتصادی و اجتماعی خواهد بود
مشاور وزیر و رئیس پارک فاوا کشور با بیان این مطلب که برخی شبکه ملی اطلاعات را به مفهوم قطع رابطه با دنیا می دانند، اظهار داشت: در سالهای آینده شبکه ملی اطلاعات منشاء تحول جدی اقتصادی و اجتماعی خواهد بود.
صدیق اظهار نمود: ایران در عرضه خدمات شبکه اینترنتی جزو کشورهای کم مصرف کننده نیست. اگر مقرر است فرزندان ما فرهنگ ایرانی و اسلامی را از شبکه جهانی بگیرند، توقع شما اینست که بچه ها چگونه تربیت شوند؟. اگر بخواهیم فرهنگ ایرانی باقی بماند باید شبکه ملی اطلاعات ایجاد شود.
وی اضافه کرد: برخی شبکه ملی اطلاعات را به مفهوم قطع رابطه با دنیا می دانند. مگر حالا که خودروی داخلی ایجاد می شود، در کشور خودرو خارجی وجود ندارد؟ در سالهای آینده شبکه ملی اطلاعات می تواند منشاء تحول جدی اقتصادی و اجتماعی باشد. در بعضی دوره ها به این حوزه در قسمت خصوصی و دولتی توجه لازم نشد.
مشاور وزیر و رئیس پارک فاوا خاطرنشان کرد: سفارش من به کسب و کارهایی که در پلت فرم های خارجی مانند اینستاگرام فعالیت می نمایند اینست که به جای تمرکز بر پلت فرم های خارجی به پلت فرم های داخلی رجوع کرده یا در فضای اینترنت و سایت ها فعالیت کنند. دولت برنامه جدی جهت تقویت پلت فرم های داخلی دارد.
صدیق افزود: در بحران اجتماعی پیش آمده نه وزارت ارتباطات و بخش های اقتصادی دولت بلکه بخش های امنیتی جامعه پلت فرم های خارجی را بستند و کسب و کارها فرصت انتقال نداشتند. دولت نتوانسته در بحث انتقال به بخش خصوصی کمک نماید. از دولت تقاضا می کنم در این انتقال به بخش خصوصی کمک نماید، نبود عوامل اجرا کننده قوی گرفتاری بزرگتری نسبت به میزان سرمایه گذاری دولت در این حوزه می باشد.
وی با اعلان اینکه بنگاه های بزرگ اقتصادی باید از پلت فرم های داخلی حمایت کرده و از دولت حمایت دریافت نمایند، اظهار داشت: سفارش بنده اینست که به جای فشار برای گرفتن پول وحمایت مالی از پلت فرم های داخلی از دولت درخواست شود، روش های اجرایی ثابت و مطمئن طراحی کند. دولت در حد توان از ایجاد پلت فرم های داخلی حمایت کافی کرده است.
مشاور وزیر و رئیس پارک فاوا در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در مورد اجرای بسته حمایتی از کسب و کارهای اینترنتی اشاره کرد: بنظر می رسد هم اکنون دولت در زمینه پشتیبانی از کسب و کارهای اینترنتی درحال انجام حرکت های جدی است. دولت باید بسته های حمایتی را بگونه ای طراحی کند که کسب و کارهای بخش خصوصی روی محیط اینترنت پیاده شود.
صدیق در ارتباط با مبحث استفاده دولت از تنها یک نرم افزار ثابت اظهار داشت: در این عرصه مشکل انحصار بدتر از مشکلات دیگر است. بعنوان مثال به فردی پنج سال پول دادیم تا موتور جست وجویی به نام یوز را درست کند اما این موتور جست وجو سال قبل غیرفعال شد.1401/11/20
12:44:45
0.0 / 5
601
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
مهندس وب
مهندس وب web engineers