روایت اقتصاد ایران در ۲۵ بهمن ماه

تقویت دوستی با اژدها!

تقویت دوستی با اژدها!

به گزارش مهندس وب، اقتصاد ایران که در سالهای گذشته تحت تأثیر تحریم های امریکا با محدویت های بین المللی روبرو شده، توانسته به شکل همزمان روابط راهبردی خود با دیگر کشورها را تقویت کند و بعد از روسیه، حالا نوبت به چین رسیده است.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، همانطور که از ماه های ابتدایی دولت بر آن تاکید شده بود، ایران منتظر طرف های غربی نمی ماند و همزمان روابط اقتصادی خویش را تقویب خواهد نمود. بعد از عضویت نهایی ایران در اوراسیا و شانگهای، حالا با حضور رئیس جمهور در چین، دیگر اولویت های اقتصادی دو کشور هم به شکل همزمان در این دیدار مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
چهره روز: ابراهیم رییسی
با آغاز سفر رییسی به چین، او مورد استقبال رسمی رئیس جمهور چین قرار گرفت و بعد از آن دو طرف نشست های مشترک خویش را آغاز کردند، نشست هایی که بخش مهمی از آن حول محور مسائل اقتصادی قرار خواهد گرفت.
چین در سالهای گذشته شریک اصلی تجاری ایران بوده است و این مورد را سخنگوی سابق گمرک بر مبنای آمار و ارقام تشریح کرده است. سید روح اله لطیفی در گفتگو با ایسنا، همزمان با سفر رئیس جمهوری به چین اظهار نمود: چین با مجموع تجارت (جمع واردات و صادرات) ۲۹.۲ میلیون تن کالا به ارزش ۲۵.۳ میلیارد دلار بیشترین میزان تبادل تجاری با ایران را در ۱۰ ماه سال جاری داشته و جلوتر از امارات متحده عربی با ۱۹.۸ میلیارد دلار، ترکیه با ۱۱.۷ میلیارد دلار و عراق با ۹ میلیارد دلار قرار دارد.
همینطور ایسنا در گزارشی با عنوان احتمال همکاری ایران و چین در صنعت ساختمان به بررسی احتمالات همکاریهای مشترک در این عرصه پرداخته است.
در خبری دیگر با عنوان بازی برد-برد ایران و چین در حوزه انرژی هم به بررسی همکاریهای انرژی دو کشور پرداخته شده است.
عدد روز: افزایش حقوق
دولت در لایحه بودجه سال آینده پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی حقوق را داده اما در مجلس مخالفت هایی با این پیشنهاد وجود دارد. بعد از بحث های فراوان سرانجام نمایندگان مجلس فردا در این حوزه تصمیم می گیرند. سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ از تعیین تکلیف میزان افزایش حقوق کارمندان دولت در سال آینده در جلسه نوبت بامداد فردا این کمیسیون اطلاع داد و اظهار داشت که پیشنهادات مختلف و متنوع در رابطه با میزان افزایش حقوق مطرح است.
همینطور عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار با اشاره به اینکه فاصله بین خط معیشت و دستمزد کارگران زیاد شده است، پیشنهاد فصلی شدن حقوق و دستمزدها را بیان کرد و اظهار داشت: به جای آنکه چانه زنی های فشرده مزد هر سال به اسفندماه موکول گردد، دستمزد را به شکل فصلی نسبت به تورم بررسی و در شش ماهه دوم ترمیم نماییم.
ضعف و قوت های اتاق بازرگانی در چهار سال قبل عنوان خبر دیگری است که در آن رئیس اتاق بازرگانی تهران در آستانه برگزاری انتخابات این نهاد به بررسی آنچه که در دوره اخیر در این بخش رخ داده، پرداخته است.
ارزان روز: خودرو بورسی
با وجود تمام مسائلی که در هفته های گذشته در رابطه با عرضه خودرو در بورس مطرح شده بود، دولت اعلام نموده که فعلاً این فرآیند ادامه خواهد یافت و به نظر می آید همچنان قیمتها در این بازار پایین تر از نرخ های بازار آزاد است.
طی معاملات امروز در بورس کالا، ۵۰۰۰ تارا دستی سفید ارائه شد که ۲۳ هزار و ۴۹۴ تقاضا برای این خودرو که با قیمت پایه ۲۵۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عرضه شده بود شکل گرفت. قیمت میانگین این خودرو در بورس کالا حدود ۴۶۰ میلیون تومان بود درحالی که این خودرو در بازار آزاد ۶۴۵ میلیون تومان قیمت دارد.
همینطور روز گذشته دوشنبه (۲۴ بهمن ۱۴۰۱) در شش نوبت عرضه خودرو در بورس کالا، ۶۰۶ دستگاه کامیون و کامیونت فروخته شد که متوسط قیمتها نشان داده است قیمت های کشف شده در بورس کالا پایین تر از متوسط قیمت بازار بودند.
بازار خودرو همچنان نسبت به حذف ۲۰۶ از خط تولید هم واکنش نشان داده است. بررسی بازار خودرو امروز (سه شنبه ۲۵ بهمن ماه) نشان داده است که هر چند قیمت پرتیراژهای خودروسازان نسبت به یکماه پیش افزایشی رقم خورده اما نسبت به روز گذشته (دوشنبه) قیمت برخی محصولات کاسته شده است.
بهانه روز: کمبود هواپیما
با نزدیک شدن به فصل سفرهای نوروزی، دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی از یک نگرانی گفته است. دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی ضمن اشاره به افزایش سفرها در نوروز ۱۴۰۲ اظهار داشت که به علت افزایش تقاضا و کمبود ناوگان نمی توانیم تمام تقاضاهای بازار را پوشش دهیم. معلوم نیست که آیا این مسئله تنها به کمبود ناوگان باز می گردد یا واکنشی از جانب ایرلاین ها در پاسخ به مخالفت با افزایش قیمت بلیت هواپیماست.
کوشش برای مدیریت دیگر بازارها هم ادامه دارد و عرضه سکه در این راه ادامه خواهد یافت. مشاور رئیس کل بانک مرکزی از عرضه ربع سکه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران از هفته آینده اطلاع داد و اظهار داشت: معاملات ربع سکه با محوریت بانک ها، صرافیهای بانکی و صرافیهای تضامنی صورت خواهد گرفت و شرایط عرضه آن بزودی در چارچوب امید نامه و آگهی اعلام می شود.1401/11/26
12:25:57
0.0 / 5
657
تگهای خبر: بازی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers