فیروزآبادی مطرح كرد؛

حملات سایبری به ایران بیشتر از روسیه بود

حملات سایبری به ایران بیشتر از روسیه بود

به گزارش مهندس وب، دبیر سابق شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: بنا به شواهدی که داریم شدت حملات و وسعت حملات سایبری که به جمهوری اسلامی در ۳-۴ ماهه اخیر صورت گرفت، بیشتر از حملاتی بود که به روسیه شد.به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، سید ابوالحسن فیروزآبادی در مراسم تکریم خود و معارفه سید محمد امین آقامیری بعنوان دبیر شورایعالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی که ظهر امروز با حضور وزیر ارتباطات و رئیس دفتر رئیس جمهور در محل وزارت ارتباطات برگزار شد، اظهار داشت: شورایعالی فضای مجازی از مباحث مهم کشور است که برای هماهنگی بین قوا در حوزه فضای مجازی در حوزه های فرا قوه ای در نظر گرفته شده است؛ با تدبیری که رهبری برای ایجاد این شورا داشتند، تابحال شاهد برکات زیادی در این عرصه بوده ایم شامل سیاستگذاری های خوبی که علیرغم حساسیت هایی که وجود داشت، صورت گرفت و به صورت مثال شاهد بودیم در بعضی موارد مثل طرح صیانت حساسیت هایی به وجود آمد. ما در این زمان در شورا بیشتر از ۵۷ سند به تصویب رساندیم که منشأ خیر و برکت در عرصه فضای مجازی کشور است.
وی افزود: ما با سیاست گذاری کلانی که در فضای مجازی داشتیم، چند مبحث را مورد اهتمام قرار دادیم که به طور عمده در دوره اول و دوم توسط رهبری ابلاغ گردیده بود؛ یکی بحث شبکه ملی اطلاعات بود که با همه پیچیدگی ها به سبب این که پدیده ای است که همه کشورها آنرا تازه شروع کردند اما توانستیم آنرا پیش ببریم.
فیروزآبادی خاطرنشان کرد: در دوره اول شورایعالی فضای مجازی، شاهد نوعی واگرایی بودیم و الحمدالله در دوره دوم چه در دولت قبل و دولت سیزدهم شاهد همگرایی روز افزون هستیم و در مورد شبکه ملی اطلاعات در مورد طراحی، معماری و تقسیم کار به یک همگرایی رسیدیم. اجرای شبکه ملی اطلاعات مهم تر از طراحی آن است که امیدواریم با حمایت قوا ادامه یابد.
وی با بیان این مطلب که ما معتقدیم شبکه ملی اطلاعات معنابخشی به کشور جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی است، اظهار داشت: یعنی نظام معنادهی ما از راه مگاپروژه یا ابرپروژه شبکه ملی اطلاعات محقق می شود که روح آن استقلال ایرانی و کنشگری و ایفای نقش در نظام جهانی شده و نظام جهانی فضای مجازی است. علیرغم همه مشکلات ناشی از تحریم ها این پروژه با قدرت در حال انجام می باشد.
رئیس سابق مرکز ملی فضای مجازی اضافه کرد: در این پروژه چند مبحث مورد توجه است ازجمله بحث هویت و ما به هویت در فضای مجازی کشور اهمیت دادیم چون اعتقاد داریم گمنامی یک اصل ذاتی فضای مجازی نیست و آمریکایی ها در صدد این هستند استقلال کشورها را از راه توسعه گمنامی در این فضا از بین ببرند.
فیروزآبادی خاطرنشان کرد: فضای مجازی دو رکن دارد یکی اعتماد و دیگری امنیت است ما در نظام هویت به دنبال تقویت نظام اعتماد در فضای مجازی کشور هستیم و به دنبال تقویت سرمایه اجتماعی کشور هستیم. در یک زمانی در حوزه سیمکارت های کشور ۳۰ میلیون سیمکارت مجهول الهویت یا مشکوک الهویت داشتیم افرادی می توانستند به صورت حقیقی بی نهایت سیمکارت تهیه کنند. در یک مهلت ۱۰-۱۵ روزه دیتا بیسی فراهم گردید و بعدها در بحران کرونا مقدمه سایر نظام های هویتی در کشور شد و سبب این شد یک نظام اعتمادی در کشور در فضای مجازی ایجاد شود.
وی اظهار نمود: رکن دوم فضای مجازی بحث امنیت است که به آن هم توجه کردیم و سند پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی را به تصویب رساندیم که دو بخش دارد که یک بخش در دولت قبل تصویب گردید و بخش دوم در ابتدای همین دولت به تصویب رسید و برپایه آن مصوبه تیم های غربالگری را تشکیل دادیم و به حدود ۱۰۰ دستگاه دولتی تیم هایی اعزام کردیم و به خوداظهاری دستگاه ها اکتفا نکردیم و تمام مصوبات و ابلاغیه های امنیتی را که از سوی دستگاههای هماهنگ کننده امنیتی و مرکز ملی فضای مجازی ابلاغ گردیده بود مورد کنترل واقع شد.
رئیس سابق مرکز ملی فضای مجازی اظهار داشت: نظام سلطه ۲ برنامه برای ما داشت؛ یکی اغتشاشات و حوادث خیابانی بود و دومی را من حمله سایبری عنوان می کنم. آنها بشدت بر روی حملات سایبری حساب باز کرده بودند و می خواستند زیرساخت های حیاتی ما را گرفتار مشکل کنند. حتی پس از حمله جنگی روسیه و اکراین، غربی ها بسیج شدند به جهت اینکه به روسیه حمله سایبری کنند و حملات سنگینی صورت گرفت. بنا به شواهدی که داریم شدت حملات و وسعت حملاتی که به جمهوری اسلامی در ۳-۴ ماهه اخیر صورت گرفته، بیشتر از حملاتی بود که به روسیه صورت گرفت.
فیروزآبادی خاطرنشان کرد: علت اینست که آمریکا از توان خودش برای حمله به روسیه بهره برد اما در حمله به ایران از توان اسرائیل و عربستان و گروههای ضدانقلاب و برخی عوامل در داخل کشور هم استفاده کردند اما ما در هیچ زمینه ای شاهد اختلال نبودیم. پیش از اعتراضات خیابانی، به دنبال حمله به حساب های بانکی بودند و ما در فرصت بسیار کوتاه در کمتر از یک ماه کلیه بانکها رمز پویا را پیاده سازی کردند.
وی بیان نمود: از مصوبات دیگری که در فضای مجازی داشتیم، بحث پیام رسان ها و رسانه های اجتماعی بود؛ ما امروز شاهد حضور پایدار پیام رسان ها هستیم و می توانند نزدیک به ۱۰۰ میلیون نفر را به عضویت بپذیرند. هم اکنون شاهد ایجاد هسته های پرقدرت در هسته های دیجیتال در حوزه خدمات عمومی مثل کسب و کارهای حمل و نقل هستیم. امروز سطح توانمندی خدمات در منطقه خاورمیانه بی نظیر است و این خدمات که عرضه می شود دارای امنیت و اعتماد با سطح بالاست.
رئیس سابق مرکز ملی فضای مجازی افزود: تا امروز در جهت تبلیغ این موضوعات زیاد کار نکردیم و مرکز تا حدی مظلوم واقع شده است، علت هم شاید مسموم بودن فضا است و برخی خبرها به ضد خبر تبدیل می شود مثل خبر سیم کارتی که وزیر ارتباطات اعلام نمود. ما سعی کردیم در حوزه فضای مجازی التهاب ایجاد نکنیم و تصمیمات کارشناسی شده باشد.
فیروزآبادی ضمن اشاره به این که ما در حوزه بین الملل هم در یونیسف و کنوانسیون های سازمان ملل در حوزه جرایم سایبری حضور فعال داشتیم، اظهار داشت: در جریانات اخیر سعی کردیم جریان رسانه ای جریان معقولی باشد و الحمدالله مدیریت شد. در دولت سیزدهم چند اقدام خوب صورت گرفت؛ یکی فعال سازی شورای معین بود و در یکسال اخیر خیلی از مصوبات تنقیح شد و توانستیم سرعت بیشتری به مصوبات دهیم. در استان ها شورای فضای مجازی تشکیل دادیم و امروز در ۱۸ استان شورای فضای مجازی داریم.

1401/12/11
14:49:00
0.0 / 5
317
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers