خروج سریع تولیدکنندگان اپل از چین

خروج سریع تولیدکنندگان اپل از چین

به گزارش مهندس وب، تولیدکنندگان چینی محصولات اپل احیانا سریع تر از آنچه خیلی از ناظران انتظار دارند، ظرفیت تولید را به خارج از چین منتقل کنند تا از روبرو شدن با نتایج تشدید تنش ها میان پکن و واشنگتن اجتناب کنند.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، شرکت گوئرتِک که سازنده ایرپاد است، یکی از تولیدکنندگان فراوانی است که درحال بررسی انتقال تولید به خارج از چین است. کازویوشی یوشیناگا، نایب رییس گوئرتِک در مصاحبه ای اظهار داشت: این شرکت ۲۸۰ میلیون دلار در یک کارخانه ویتنامی جدید سرمایه گزاری نموده و همزمان درصدد توسعه فعالیت در هند است. شرکتهای فناوری آمریکایی سخت در تلاش هستند تا تولیدکنندگانی نظیر گوئرتِک، مناطق دیگر را برای تولید بررسی نمایند.

منازعه رو به گسترش میان آمریکا و چین، از جنگ تجاری شروع شد اما از آن زمان، به ممنوعیتهای گسترده تبادل تراشه و سرمایه توسعه پیدا کرده است و سبب بازبینی صنعت الکترونیک در زنجیره تأمین چند دهه ای خود شده است. وابستگی جهان به چین بعد از شیوع پاندمی کووید ۱۹ و محدودیتهای سخت گیرانه پکن که به تولید همه محصولات، از تلفن همراه گرفته تا خودرو ضربه زد، به روشنی نمایان شد.

تامین کنندگان قراردادی اپل به علت اصرار این شرکت آمریکایی در رابطه با حفظ محرمانگی در زنجیره تأمین جهانی، به ندرت در رابطه با برنامه خود صحبت می کنند.

سازنده آیفون در رابطه با طرحهای خود برای متنوع کردن زنجیره تأمین خارج از چین و اصلاح مدلی که تیم کوک، مدیرعامل فعلی اپل در زمان استیو جابز فقید طراحی کرد، حرفی نمی زند. این غول آمریکایی مراقب است مانع گمانه زنی ها در رابطه با کاهش سرمایه گذاری این شرکت در چین شود. پشت صحنه، ۹ تولیدکننده از ۱۰ تولیدکننده قراردادی مهم اپل امکان دارد در تدارک مهاجرت بزرگ به کشورهایی نظیر هند باشند که مشوق هایی را تحت ابتکار "ساخت هند" نارندرا مودی، نخست وزیر این کشور، عرضه کرده است.

بلومبرگ اینتلیجنس برآورد می کند که امکان دارد هشت سال زمان ببرد تا تنها ۱۰ درصد از ظرفیت اپل به خارج از چین منتقل شود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، هم اکنون، ویتنام هم یک پایگاه تولید جذاب مانده است. اپل امکان دارد بخواهد این کشور را به هاب تولید ایرپاد، آی پد و مک بوک تبدیل کند. عمده سفارش های تولید ایرپاد توسط شرکتهای گوئرتِک و "لوکس شیر پرسیژن اینداستری" دریافت می شود که یک مجتمع تولیدی در شمال ویتنام دارد.

منبع:

1401/12/13
10:06:48
0.0 / 5
393
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers