ثبت نام ۱۱ میلیون کاربر در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند

ثبت نام ۱۱ میلیون کاربر در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند

به گزارش مهندس وب، طبق گفته معاون دولت الکترونیکی حدود ۱۱ میلیون کاربر در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند ثبت نام کرده اند و از شهریورماه تا کنون از خدمات پنجره ملی خدمات دولت هوشمند استفاده می نمایند.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، به خدمتی هوشمند گفته می شود که آن خدمت بدون رجوع حضوری، به صورت برخط و بدون ارسال هر گونه مدرکی قابل دریافت باشد که مورد آخر کار سختی است و نیازمند اتصال بانکهای اطلاعاتی همه دستگاههای دولتی به همدیگر است تا اطلاعات خویش را با هم به اشتراک گذارند.

دستورالعمل اجرایی اتصال دستگاههای اجرایی به "پنجره واحد خدمات هوشمند دولت" شامل اولویت ها، اصول حاکم و ضوابط ساماندهی با همکاری دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و مطابق قانون برای تصویب نهایی به شورای اجرایی فناوری اطلاعات ارائه شد. ازاین رو اولویت اتصال و راه اندازی این پنجره را با دستگاههای دولتی دانسته و اعلام گردید وزارت خانه های مختلف و سازمان های ذیل این دستگاه ها باید در گام نخست، پنجره واحد خویش را راه اندازی کنند.

در همین رابطه اخیرا جواد موحد - معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات - با ترسیم وضعیت آینده خدمات دولت هوشمند به تبیین لزوم اتصال پنجره واحد خدمات دانشگاهی به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند در کشور پرداخت.

وی ضمن اشاره به اینکه پاندمی کرونا یکی از اصلی ترین محرک های پیشرفت خدمات دولت الکترونیکی طی دو سال قبل بود، در تکمیل اظهارات خود بیان نمود: محرک های دیگری نظیر رشد تصاعدی فناوری های نوظهور، افزایش انتظارات مردم، تغییرات جمعیتی و ضرورت ایجاد عدالت دسترسی به خدمات دولتی نقش بسزایی را در رشد و پیشرفت دولت الکترونیکی ایفا کرده اند. ازاین رو در نقشه راه کشورهای زیادی من جمله ژاپن و سنگاپور و کشورهای منطقه، پنجره ملی خدمات یکی از پروژه های مهم دولت ها به حساب می آید.

موحد در تشریح اجزای سازنده دولت هوشمند از تکنولوژی های جدید، فناوری های بنیادین، پردازش های ابری و فناوری های ارتباطی مانند ۵G، اینترنت اشیا و موبایل یاد کرد و اضافه کرد: به صورت کلی دستگاه ها در مقابل تغییر از خود مقاومت نشان می دهند، اما وجود محرک های اجتماعی مانند افزایش جمعیت، وضعیت اقتصادی، نیروی کار و برخی موارد دیگر، آنها را مجبور به پذیرش اصلاحات و بازمهندسی فرآیندها می کنند.

وی حوزه های ماموریتی دولت های هوشمند در دنیا را در پنج بخش معرفی نمود و اظهار داشت: تحویل خدمات، خط مشی گذاری و تصمیم گیری، پردازش و عملیات، تنظیم گری و اجرا، نیروی کار، حوزه های مأموریت دولت هوشمند هستند که در حوزه تحویل خدمات، بحث دولت بدون تماس یا دولت یک مطرح است. در این میان، آینده دولت هوشمند در ایران در حوزه تحویل خدمات به سمتی پیش می رود که ارائه ی خدمت در آینده نزدیک نباید صرفاً به درخواست شهروند باشد. بلکه باید با عنایت به نیاز آنها عرضه شود. در حوزه خط مشی گذاری هم مبحث دولت پیشبینی کننده با استفاده از کلان داده ها و تحلیل سناریو مبتنی بر هوش مصنوعی مطرح است که طی سالهای اخیر مورد توجه وزارت ارتباطات در دولت هوشمند هم قرار گرفته است.

طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات، معاون دولت الکترونیکی ضمن اشاره به اینکه امارات متحده عربی و عربستان با استفاده از پنجره ملی خدمات دولت هوشمند کشورشان توانسته اند در رتبه بندی جهانی EGDI رشد قابل توجهی را تجربه کنند، تشریح کرد: ما در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، با فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز برای دستگاه ها و عرضه خدمات الکترونیکی دستگاههای مختلف با یک مرتبه احراز هویت، تجربه کاربری متفاوتی را برای مردم بوجود آورده ایم. هم اکنون ۹۵ درصد دستگاه ها به این پنجره متصل هستند و ۱۱ میلیون کاربر رجیستر شده هم از شهریورماه تا کنون از خدمات این پنجره استفاده می نمایند.

موحد در انتهای سخنان خود اظهار داشت: با عنایت به اینکه نیاز است دانشگاه های کشور، پنجره واحد خویش را داشته باشند و سپس پنجره واحد دانشگاه ها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند اتصال پیدا کند از وزارت علوم می خواهیم تا پیگیر تحقق این مهم به شکل جدی باشد. در همین راستا، با عنایت به اینکه خصوصیت کلیدی پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، عرضه خدمات با یک مرتبه احراز هویت است، دانشگاه ها توجه داشته باشند که ضمن پرهیز از دریافت اطلاعات اضافی از دانشجو و یا استاد، مبحث انجام یک مرتبه احراز هویت و ورود یکپارچه را رعایت نمایند و هر چه سریع تر به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل شوند.

چندی پیش هم عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از اتصال حدود ۹۳ درصد دستگاه ها به این پنجره اطلاع داده بود که حدود ۳۰۰۰ خدمات هم از این طریق به مردم عرضه می شود و اتفاق بزرگی است.
1401/12/15
13:27:54
0.0 / 5
322
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers