دستاوردهای فضایی در سایه همكاری های بین المللی؛

آغازگر همکاریهای بین المللی فضایی با خیام و ادامه دهنده توسعه فضا با هدهد و کوثر

آغازگر همکاریهای بین المللی فضایی با خیام و ادامه دهنده توسعه فضا با هدهد و کوثر

مهندس وب: در سال قبل ماهواره «خیام» با وزن ۶۰۰ کیلوگرم توسط ماهواره بر سایوز از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین پرتاب شد و در ادامه تعدادی از شرکت های دانش بنیان با پیاده سازی دو ماهواره دیگر با کاربردهای نقشه برداری و IOT درصدد هستند آنها را با پرتابگر خارجی، در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار دهند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، هم اکنون حدود ۶۰۰۰ ماهواره در مدار سیاره کوچک ما می گردند که حدود ۶۰ درصد آنها ماهواره های از کار افتاده و زباله های فضایی هستند و حدودا ۴۰ درصد از آنها ماهواره های فعال می باشند.
بر طبق اعلام سازمان The Union of Concerned Scientists در آوریل سال ۲۰۲۰، تعداد ۲ هزار و ۶۶۶ ماهواره فعال در مدار زمین می چرخند که ۱۰۰۷ مورد برای مصارف ارتباطی هستند، ۴۴۶ مورد برای مشاهده زمین و ۹۷ مورد برای اهداف ناوبری و موقعیت یابی استفاده می شوند.
این آمارها از ارتباط نزدیک زمینیان با فضا حکایت دارد؛ ما با داده های ماهواره ای از اکتشافات معدنی و نفت و گاز و کشاورزی تا مدیریت و پایش سواحل، آلودگی های زیست محیطی، جنگلداری و مرتع، خاک شناسی و فرسایش خاک، اقیانوس شناسی، حیات وحش و پایش بلایای طبیعی همچون سیل، زلزله، آتشسوزی، خشکسالی، زمین لغزش و طوفان شن بهره می بریم.
امروزه پیشبینی آب و هوا، نقشه برداری، بررسی لایه های مختلف جوی و خصوصیات ابرها بدون در اختیار داشتن ماهواره حدودا غیر ممکن است.
ایران با ساخت ماهواره «امید» و ورود به باشگاه جهانی تولیدکننده زنجیره صنعت فضایی، گام در راه کاربردی کردن داده های فضایی برای شهروندان برداشته است. کارنامه دو ساله دولت در حوزه صنعت فضایی از این قرار است:
زمان اجرا عنوان پروژه خرداد ۱۴۰۱ پرتاب نمونه کیفی ماهواره «ناهید ۱» با ماهواره بر ذوالجناح مرداد ۱۴۰۱ پرتاب ماهواره «خیام» با ماهواره بر سایوز شهریور ۱۴۰۱ آغاز عملیات عمرانی پایگاه فضایی چابهار، بزرگ ترین پایگاه پرتاب ماهواره غرب آسیا مهر ۱۴۰۱ افتتاح مرکز کنترل و عملیات ماهواره های سنجش از دور، پرتاب موفق زیرمداری بلوک انتقال مداری «سامان» آبان ۱۴۰۱ اتمام طراحی و ساخت نمونه کیفی کپسول زیستی تثبیت عملکرد بهینه و اتمام فرایند کالیبراسیون ماهواره «خیام» دستیابی کشور به تصاویر رنگی ماهواره ای با قدرت تفکیک یک متر برای اولین بار در کشور آذر ۱۴۰۱ آزمون موفقیت آمیز زیرمداری ماهواره بر قائم ۱۰۰ امضای تفاهمنامه همکاری مشترک با آژانس فضایی روسیه ثبت ماهواره «خیام» در سازمان ملل متحد دی ۱۴۰۱ تکمیل نمونه پروازی ماهواره سنجشی «طلوع ۳» تکمیل نمونه کیفی ماهواره مخابراتی «ناهید ۲» تکمیل ماهواره GTO تکمیل سه سامانه کاربردی پایش ماهواره ای محصولات استراتژیک برگزاری دومین جلسه شورایعالی فضایی تصویب و ابلاغ برنامه ۱۰ ساله صنعت فضایی کشور پرتاب ماهواره «ققنوس» با ماهواره بر سیمرغ و آزمون موفق حمل و جدایش همزمان ۳ ماهواره بهمن ۱۴۰۰ سامانه «آفاق» برای پایش آنلاین گردوغبار و با استفاده از تصاویر ماهواره ای سامانه آنلاین پایش آلودگی هوا با تصاویر ماهواره ای اسفند ۱۴۰۰ تحویل سه سامانه کاربردی پایش ماهواره ای به نهادهای بهره بردار تزریق مداری موفق ماهواره «نور ۲» توسط ماهواره بر قاصد ماهواره خیام و کاربردهایش
در ساعت ۱۰ و ۲۹ دقیقه بامداد روز ۱۸ مرداد ماه سال قبل ماهواره خیام با وزن ۶۰۰ کیلوگرم توسط ماهواره بر سایوز از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین پرتاب شد. «خیام» حدود ۹۰ دقیقه پس از پرتاب، با ایستگاه های زمینی این ماهواره در کشور ارتباط برقرار کرد و داده های دریافتی در مرکز کنترل مأموریت ماهواره «خیام» در پایگاه فضایی ماهدشت تجمیع شد.
ماهواره «خیام» هر ۲۴ ساعت ۴ گذر از فراز ایران دارد که در این گذرها ارسال فرمان به ماهواره و دریافت داده تله متری ماهواره صورت خواهد گرفت.
داده های ماهواره «خیام» در حوزه هایی همچون کشاورزی، محیط زیست، بلایای طبیعی، تغییرات شهری، اکتشافات معدنی و منابع آبی کاربرد دارد که جزئیات این کاربردها به شرح زیر است:
* کاربردهای خیام در حوزه کشاورزی
رطوبت خاک و گیاه
مدیریت مصرف بهینه آب در مزارع کشاورزی
پایش محدوده و سطح زیر کشت در مناطق مختلف
تخمین میزان محصول قبل از برداشت
تشخیص و تعیین گونه های مورد کشت
بررسی سلامت محصول و تشخیص آفات
پایش تغییرات دوره ای رشد گیاه
* حوزه محیط زیست:
پایش و بررسی تغییرات دوره ای سطح زمین
پایش و بررسی روند حرکت و جابجایی آلودگی ها در آب، خاک و هوا
بررسی تغییرات پوشش گیاهی و جنگل ها
شناسایی کانون های گرد و غبار
ارزیابی و تخریب زمین و بیابان زایی
پایش میزان فرسایش خاک و وضعیت کویر و بیابان
* حوزه بلایای طبیعی:
مدل سازی ریسک و تهیه نقشه خطر
پایش مناطق خسارت دیده
شناسایی مناطق اسکان مجدد
ارزیابی خسارت
* پایش تغییرات شهری:
پایش و بررسی پراکندگی شهرها و مناطق جمعیتی
تغییرات کاربری اراضی
تهیه نقشه های توسعه شهری و روستایی
پایش ساخت و سازهای غیر مجاز
* اکتشافات معدنی:
پایش و بررسی پراکندگی صنایع و معادن
* پایش منابع آبی:
پایش تغییرات مرز ساحلی
پایش مساحت سطح آب دریاچه ها، تالاب ها و ذخایر آب سدها.
استفاده عملیاتی از داده های «خیام»
ماهواره خیام با همه حواشی که در ابتدای پرتاب در زمینه مالکیت آن وجود داشت، هم اکنون در مدار ۵۰۰ کیلومتری داده ها را به ایستگاه های زمینی در ایران ارسال می کند و بنا بر اعلام دکتر حسن سالاریه، رئیس سازمان فضایی داده های این ماهواره آماده عرضه به کاربران خواهد بود.
«خیام» از نوع ماهواره های سنجشی و دارای دقت بالای تصویربرداری با وضوح یک متر است.

نخستین مشتری این تصاویر سازمان نقشه برداری کشور است که به قول دکتر علی جاویدانه، رئیس سازمان نقشه برداری با هماهنگی های صورت گرفته میان این دو سازمان، با امضای توافق نامه ای، نمونه هایی از تصاویر ماهواره «خیام» در اختیار سازمان نقشه برداری قرار می گیرد تا با بررسی های لازم، از این تصاویر در تهیه نقشه ها و اطلاعات مکانی بهره برده شود.
ادامه همکاریهای بین المللی ایران در پرتاب ماهواره
«خیام» آغازگر همکاریهای بین المللی ایران در حوزه فضایی است و در ادامه بخش خصوصی وارد این همکاریهای بین المللی شده است.
دکتر حسین شهرابی، مدیرعامل کنسرسیوم فضایی اعلام نمود: دو ماهواره «کوثر» و «هدهد» که از جانب محققان این کنسرسیوم فضایی طراحی و پیاده سازی شده اند، مقرر است در دسامبر سال ۲۰۲۳ با همکاری کشور روسیه با پرتابگر خارجی به مدار ۵۰۰ کیلومتری تزریق شوند.
ماهواره «کوثر» یک ماهواره سنجشی با وضوح ۳.۵ متر است که مقرر است به ارتفاع ۵۰۰ کیلومتری پرتاب شود. تصاویر دریافت شده از این ماهواره برای کاربردهای کشاورزی، نقشه برداری و حدنگاری مناسب می باشد.
عمر مداری این ماهواره، دو ساله خواهد بود.
ماهواره «هدهد»، یک ماهواره با کاربری IOT است که در ابعاد استاندارد کیوب ست و ابعاد 3U طراحی و ساخته شده است. کاربردهای خدمات این ماهواره برای حوزه های کشاورزی، حمل و نقل و مدیریت بحران است.

منبع:

1402/01/06
14:20:05
0.0 / 5
351
تگهای خبر: آنلاین , پروژه , خدمات , طراح
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
مهندس وب
مهندس وب web engineers