فین تک چیست؟

فین تک چیست؟

مهندس وب: فین تک (Fintech) به مفهوم کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی است. فین تک معادل Financial technology یا Fintech، صنعتی در فضای اقتصادی کسب وکار است و به کمپانی هایی اشاره دارد که تلاش می کنند با کاربرد تکنولوژی خدمات مالی را کارآمدترکنند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، اهداف فین تک شامل کاهش هزینه ها (Reduction in costs)، حذف بوروکراسی ها (Eliminate burauccracy) و توانایی هوشمندانه در ارزیابی خطرها و ریسک های احتمالی (Intelligent ability to assess risk) است.
به کارگیری فین تک در کسب و کارها
به طور معمول هر تغییری در پروسه با مقاومت روبه رو می شود. تغییراتی که از نوع نرم افزاری است مقاومت آن عمدتا از جنس بی اعتمادی است. از آنجائیکه بخش مالی یکی از حساس ترین بخش های بنگاه ها محسوب می شود، فین تک ها با مقاومت بیشتری در این عرصه مواجهند البته این مقوله به ذات حرفه حسابداری نیز بر می گردد که از چارچوب تعریف شده مشخصی برخوردارست و تغییرات را به سختی و در وضعیت اطمینان می پذیرد.
دنیای دیجیتال هر لحظه درحال تحول است؛ بدیهی است صنعتی موفق تر خواهد بود که سریع تر بتواند از این دنیای بزرگ که بسیار بزرگتر از دنیای واقعی است در راستای توسعه خود بهره بگیرد.
تعدادی از مواردی که در کسب وکارها می توان از Fintech بهره گرفت بدین شرح قابل تبیین است:
استفاده از دستگاه های PDA بجای دستگاه POS
این دستگاه بر پایه نرم افزار اندروید بوده و قابلیت اتصال به سایر نرم افزارهای مالی را دارد که علاوه بر تراکنش های بانکی قابلیت ثبت سفارش و صدور فاکتور را دارد. دستگاه مزبور ضرورت داشتن تبلت توسط بازاریابان را منتفی و همین طور مصرف کاغذ برای صدور فاکتور را محدود به کاغذهای رول می کند.
تمرکز مکانیزه وجوه
وجوه واریزی ناشی از فروش نمایندگی های گوناگون کشور بصورت مکانیزه در مواعد روزانه به یک حساب تجمیع و بعد از آن به حساب تامین کنندگان (Suppliers) بر طبق فهرست معین منتقل می شود. در این پروسه هزینه های مربوط به صدور چک و صرف هزینه نیروی انسانی حذف می شود.
ویزیت الکترونیک
یکی از عمده ترین هزینه های صنعت پخش و فروش، هزینه های مربوط به نیروی انسانی است. استفاده از اپلیکیشن های موجود و نصب آن بر گوشی موبایل سوپر مارکت ها و گرفتن سفارش مشابه فروشگاه های زنجیره ای گامی مؤثر در فین تک خواهد بود.
ارسال فاکتور مجازی بجای فاکتور واقعی
برای مشتریان باتوجه به ایجاد بستر لازم از حیث نرم افزاری با بهره گیری از فین تک امکان صدور و ارسال فاکتور های مکانیزه بسادگی برقرار است. امکان فوق علاوه برتسریع، حذف کاغذ را که هزینه زیادی را در بخش ملزومات به خود اختصاص می دهد ممکن می کند.
مکانیزه کردن عملیات تنخواه داری و تنخواه گردانی
تکنولوژی مالی از طرف بانکها این امکان را فراهم نموده است که شرکت هایی که از شعب یا نمایندگی های گوناگون برخوردار می باشند حساب های مجزا افتتاح و این حساب ها بصورت مکانیزه قابل شارژ هستند و از مزایای آن امکان مشاهده نحوه هزینه کرد آن توسط تنخواه داران و مشاهده موجودی و مدیریت کامل گردش تنخواه بصورت آنلاین است.
دسته بندی کسب و کارهای فین تک
۱. پرداخت
۲. پول و ارزهای رمز نگاری شده مانند بیتکوین و سیستم های مبتنی بر بلاکچین
۳. لندتک (Lendtech) یا خدمات قرض و وام
۴. ولث تک (WealthTech) یا کسب و کارهای فناوری مربوط به بورس و سرمایه گذاری
۵. مدیریت مالی شخصی
۶. انتقال بین المللی پول یا رمیتنس (Remittance)
۷. بانکداری روزمره و بانکهای بدون شعبه
۸. اینشور تک (InsureTech) یا کسب و کارهای فناوری بیمه
۹. رگ تک (RegTech) یا کسب و کارهای مربوط به قانون گذاری
۱۰. ربات های تریدر و اکسپرت ها
موانع و مشکلات فین تک
متفاوت بودن محیط قانونی کشورها
با وجود استقبال بالا از فین تک ها و تمایل کشورهاو شرکت های بزرگ برای سرمایه گذاری در کسب و کارهای خلاقانه، شرکت های نوپا هنوز با محیط های قانونی گوناگون سازگاری پیدا نکرده اند. این مسئله توسعه فین تک ها را در خیلی از بازارها با مشکل روبرو کرده است.
مشکل جذب سرمایه گذار در قالب قانون
دولت ها به طور معمول باتوجه به جوان بودن فین تک ها از آنها به گرمی استقبال نمی کنند. شرکت های سرمایه گذاری نیز به طور معمول راهبردهای خودرا با برنامه های اقتصادی دولت ها هماهنگ می کنند. بدین جهت جذب سرمایه گذاری برای فین تک ها با دشواری هایی هم راه است.
در ایران نیز به سبب نوپا و ناشناخته بودن این موضوع، مشکل جذب سرمایه گذاری شاید پس از مشکلات قانون گذاری مهم ترین مسئله این حوزه باشد.
فقدان اطمینان و قطعیت در بازار
فین تک ها با بهره بردن از چابکی ذاتی خود به نسبت بانک ها، مدلهای کسب وکار سنتی رقبای خودرا مختل کرده اند. این مهم در نرخ رشد اقتصادی تأثیر منفی داشته است و سردرگمی، تردید و نوسان های قیمتی در بازارهای مرتبط را در پی داشته است. باتوجه به تمایل سرمایه گذاران به کاهش ریسک و با توجه به عدم قطعیت بالا در بازار های در رابطه با فین تک ها، جذب سرمایه گذاری دراین حوزه با چالش های فراوانی مواجه می باشد که در ایران نیز این مشکل بیشتر مشهود است.
پولشویی و کلاهبرداری
تغییرات بازارهای مالی و غیرمالی امری اجتناب ناپذیر است و مشتریان بصورت بیش از پیش به استفاده از نرم افزار های ساده و کاربردی گرایش پیدا کرده اند.
شرکتهای این حوزه از اینترنت به منزله زیرساخت توسعه استفاده می نمایند از آنجائیکه نظارت نهادهای ملی و بین المللیبر این زیرساخت بسیار محدود است، خطر تقلب و پولشویی در فین تک ها بیش از سایر فعالان بازارهای مالی است. از ین جهت، بنظر می رسد فین تک ها در آینده ی نه چندان دور با چالش های جدی تحت عناوین کنترل گردش های مالی پولشویی و تامین مالی تروریسم مواجه خواهند شد.
امنیت
یکی از بزرگ ترین مخاطرات فناوری مالی، نفوذ و حمله به سیستم های پشتیبان است. فین تک ها برای توسعه برخی مدلهای کسب وکار ناگزیرند به سیستم های اطلاعاتی بانکهای پشتیبان دسترسی داشته باشند. از طرف دیگر بانکها موظفند از اطلاعات مشتریان خود محافظت کنند و مشتریان نیز علاقه ای به افشای اطلاعات شخصی خود ندارند. بدین سبب شرکت های فین تک با تدابیر کارآمد، اعتماد صنعت بانکی و مشتریان را جلب کرد و تضمین های لازم را برای صیانت از آنها در مقابل حمله های سایبری فراهم آورند.
نوآوری مخرب
نوآوری مخرب زمانی اتفاق می افتد که فناوری جدید عملکرد قدیمی بازار را مختل می کند. نوآوری مخرب در حالت کلی زمانی اتفاق می افتد که پیشرفت های تکنولوژیکی، کسب وکارها را ملزم به تغییر رویکرد های صنعتی خود می کند. سرمایه گذاران بخش تکنولوژی و نوآوری همیشه با ریسک نوآوری در تکنولوژی مواجهند.
سرعت در تسری فناوری مالی (Fintech) در لایه های فرآیندهای کسب وکار به رفع موانع و مشکلات اشاره شده بستگی دارد.
وزارتخانه ها و در نهایت دولت با سوگیری در این عرصه می توانند نسبت به رفع و تعدیل موانع فراسوی فین تک ها اقدام نمایند تا توسعه تکنولوژی با سرعت بیشتر در کسب وکارها رونق گرفته و شاهد سرمایه گذاری بیشتر سرمایه گذاران و فعالان کسب وکار در وادی Fintech باشیم.
کارشناس مالی: سید محمد رزمگیر
منبع:

1402/01/07
16:43:22
0.0 / 5
684
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
مهندس وب
مهندس وب web engineers