قول های توییتری که ایلان ماسک به آنها عمل نکرد

قول های توییتری که ایلان ماسک به آنها عمل نکرد

به گزارش مهندس وب، عملکرد ایلان ماسک در انجام سیل تعهداتی که بعنوان رئیس توییتر داده است، نه تنها ایده آل نبوده بلکه در واقع، کاملا افتضاح است.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، حدود یک سال پیش بود که معلوم شد این میلیاردر دمدمی مزاج، بزرگترین سهامدار توییتر شده است. چند هفته بعد از این افشاگری، ماسک اعلام نمود که با یک قرارداد خرید ۴۴ میلیارد دلاری، توییتر را خصوصی خواهد نمود.

از آن زمان، ماسک تغییرات ناگهانی و وعده هایی را در ارتباط با توییتر داده است؛ برخی از این وعده ها در ارتباط با قابلیت های جدید درخشانی بوده که قرار بوده در این پلت فرم عرضه شوند. بعضی دیگر در ارتباط با مدیریت توییتر توسط او بوده و وعده های دیگری هم بوده که به کارمندان این شرکت شبکه اجتماعی داده بود.

تحت مالکیت غیرقابل پیشبینی ماسک، توییتر به سرعت شاهد از بین رفتن ثروتش بوده است. تبلیغ کنندگان به صورت دسته تعدادی از این پلت فرم خارج شدند. توییتر با قطعی های مکرری روبرو شده، نفرت پراکنی افزوده شده است و هزاران کارمند مجبور به ترک این شرکت شده اند.

ماسک به سبک خود، وعده های زیادی داده که پیگیری آنها دشوار است و با عنایت به اینکه نتوانسته است به وعده های مذکور عمل کند، این امر، به نفع او بوده است. با نزدیک شدن به یک سال ورود ماسک به توییتر، سی ان ان در گزارشی، شماری از وعده های توییتری که ایلان ماسک داده و نتوانسته است به آنها عمل کند را مرور کرده است:

۱- تصمیم گیری بر مبنای نظرسنجی

پس از این که ماسک به علت ممنوعیت لینک دهی به سایر پلت فرم های شبکه اجتماعی، با انتقادهای گسترده روبرو شد، وعده داد در آینده، برای تغییرات عمده در سیاست ها، رای گیری خواهد شد. او اظهار داشت: عذرخواهی می کنم. دیگر تکرار نخواهد شد. ایلان ماسک از آن زمان، شماری از تغییرات سیاستی را بدون دریافت بازخورد کاربران، پیاده کرده است.

۲- استعفا

ماسک در یک نظرسنجی در دسامبر، از کاربران پرسید که آیا باید از سمت مدیر عاملی توییتر کناره گیری کند و قول داد که به نتایج نظرسنجی عمل می کند. کاربران به کناره گیری ماسک از ریاست توییتر رای دادند. اما او هم اکنون از کناره گیری خودداری کرده و بر این باور است که هیچ کس دیگری نمی تواند به شکل مناسب این شرکت را اداره کند.

۳- آزادی بیان حداکثری

ماسک بارها در مورد اینکه توییتر را به مکانی برای آزادی بیان تبدیل می کند، صحبت کرده است. اما در موارد گوناگونی، پست ها را وقیحانه در این پلت فرم سانسور کرده است. ماسک اواخر سال میلادی گذشته، چند خبرنگار برجسته را ممنوع کرد. البته او بعدا به دنبال انتقادهای شدید از این اقدام، مجبور شد حساب های این خبرنگاران را برگرداند اما آنها را مجبور کرد توییت هایی را که دوستشان نداشت، حذف نمایند. همینطور بعد از درخواست دولت هند، محتوای ارسال شده توسط بی بی سی را حذف نمود. ماسک همینطور ممنوعیت الکس جونز را حفظ نموده و کانیه وست را به علت نقض قوانین از این پلت فرم اخراج کرده است که به نظر نمی رسد واقعا با روح آزادی بیان حداکثری که ادعا می کرد از آن حمایت می کند، همخوانی داشته باشد.

۴- میدان شهر دیجیتالی

هنگامی که ماسک توییتر را خریداری کرد، اعلام نمود این پلتفرم، میدان شهر دیجیتالی است که در آن موضوعات حیاتی برای آینده بشریت مورد بحث قرار می گیرند. اما ماسک هفته جاری اعلام نمود که کاربرانی که پول پرداخت نمی کنند نمی توانند در نظرسنجی های توییتر رای دهند و صدایشان به حداقل می رسد. ماسک همینطور گفت فقط توییت های کاربرانی که به او پول پرداخت می کنند، تبلیغ (پروموت) خواهد شد.

۵- احراز هویت

ماسک گفت بعنوان مالک توییتر روی احراز هویت همه افراد در این پلت فرم کار خواهد نمود. اما ماسک با حذف تیک آبی چهره های معروفی که حاضر نشدند برای احراز هویت خود، پول پرداخت کنند، خلاف این گفته عمل کرد و همزمان، هویت کاربرانی که به جعل هویت دیگران پرداختند را تایید نمود.

۶- الگوریتم کد باز

ماسک مکررا قول داده است که الگوریتم توییتر را کد باز خواهد نمود. او این قول را زمانی داد که خرید این شرکت را اعلام نمود. و در ۲۱ فوریه، ماسک اظهار داشت که هفته آینده، این اتفاق خواهد افتاد اما هنوز چنین اتفاقی روی نداده است. ماسک حالا ادعا می کند که این کار در ۳۱ مارس صورت خواهد گرفت.

۷- شورای نظارتی

هنگامی که ماسک، مالکیت توییتر را به دست گرفت، اعلام نمود یک شورای نظارتی را منصوب خواهد نمود که در مورد همه تصمیمات، مشاوره خواهند داد. این شورا هیچگاه تعیین نشد و ماسک بعدها اعلام نمود که چنین شورایی را ایجاد نخواهد کرد.

۸- قابلیت شادوبن یا اعمال محدودیت برای کاربر (Shadow ban)

ماسک در دسامبر وعده داد که قابلیتی را عرضه خواهد نمود که به کاربران نشان داده است که آیا "شادوبن" شده اند یا خیر. با گذشت ماه ها، چنین قابلیتی هنوز ارائه نشده است.

۹- پاداش خاتمه خدمت

ماسک مدعی بود به کارمندان اخراج شده توییتر سه ماه به اندازه سه ماه حقوق می دهد که خیلی بیشتر از میزان قانونی می باشد. با گذشت ماه ها از اخراج، به خیلی از این کارمندان، تنها یک ماه حقوق در برابر موافقت با شرایط و ضوابط مختلف، پیشنهاد شده است.
1402/01/11
14:56:53
0.0 / 5
289
تگهای خبر: شبكه اجتماعی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers