عملکرد سازمان فضایی در پشتیبانی از دانش بنیان ها پارسال

عملکرد سازمان فضایی در پشتیبانی از دانش بنیان ها پارسال

مهندس وب: به گزارش مهندس وب، سازمان فضایی ایران علاوه بر نهادینه کردن پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان در چارچوب برنامه ۱۰ ساله فضایی، در جهت اولویت دهی به شرکتهای دانش بنیان در واگذاری پروژه ها و مناقصه ها اقدام نموده است.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای سال ۱۴۰۱، این سال را بعنوان سال تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین اعلام نمودند و سازمان فضایی ایران هم همچون سایر دستگاه ها و نهادهای دولتی و حاکمیتی به سهم خود، تحقق این شعار را در دستور کار قرار داد.
به نقل از روابط عمومی سازمان فضایی ایران، با توجه به این که رهبر معظم انقلاب اسلامی معمولاً موارد بنیادین و مهم را بعنوان شعار سال و رویکرد یک ساله کشور اعلام می کنند و از آنجاییکه این نامگذاری با آغاز فرآیند بررسی، تحقیق و نگارش برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور مقارن شد، فرصت مناسبی برای سازمان فضایی ایران بود که پشتیبانی از بخش خصوصی و شرکتهای دانش بنیان را در دستورکار ۱۰ سال آینده کشور در حوزه فضایی قرار دهد، بنابراین این مورد در جلسات مختلف کارشناسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و این رویکرد، در چارچوب بندهای گوناگونی در برنامه ۱۰ ساله فضایی نگاشته شد.
در نهایت این برنامه در دومین جلسه شورایعالی فضایی در دولت سیزدهم به تصویب اعضا و تایید حجت الاسلام رئیسی، رئیس جمهور رسید.
علاوه بر نهادینه کردن پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان در چارچوب برنامه ۱۰ ساله فضایی، سازمان فضایی ایران در طول سال ۱۴۰۱ اقدامات گوناگونی را در جهت تحقق شعار سال انجام داد که بخش هایی از این اقدامات که قابلیت انتشار داشته، انتشار یافته است.
علاوه بر موارد منتشره، میتوان به برگزاری جلسات مختلف با حضور دکتر سالاریه، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران، مدیران و مسؤلان شرکتهای دانش بنیان بخش خصوصی، اولویت دهی به شرکتهای دانش بنیان در واگذاری پروژه ها و مناقصه ها، برگزاری جلسات مختلف کارشناسی جهت دریافت نظرات و دیدگاه های مدیران شرکتهای دانش بنیان جهت رفع دغدغه ها و مشکلات آنها و... هم اشاره نمود که توسط سازمان فضایی ایران پارسال انجام شده است.
همینطور با عنایت به فعال بودن و جدیت دبیرخانه شورایعالی فضایی برای پیگیری و پایش تحقق مصوبات این شورا، عزم جدی برای اجرای مصوبات شورایعالی فضایی در جهت حمایت تمام بازیگران حوزه فضایی از شرکتهای دانش بنیان در چارچوب برنامه ۱۰ ساله فضایی، وجود دارد.
با عنایت به رویکرد سازمان فضایی ایران در دولت سیزدهم و حمایت جدی از بخش خصوصی و کسب و کارهای فضاپایه و همینطور اقدامات انجام شده در این راستا، شاهد رونق بیشتر از پیش این کسب و کارها خواهیم بود و با عنایت به سیاست ادامه دار سازمان فضایی بر حمایت و تقویت شرکتهای دانش بنیان و بخش خصوصی در حوزه های مختلف، شکل دهی اپراتورهای فضایی غیردولتی همچنان با قوت در برنامه سازمان فضایی قرار دارد.
در مجموع، سازمان فضایی ایران اعتقاد دارد که پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و بخش خصوصی فعال در حوزه فضایی که شمار آنها هم اکنون به چند ده شرکت می رسد، به همراه توسعه تجاری و رشد ضریب نفوذ خدمات فضاپایه، آینده روشنی را در مورد توسعه این کسب وکارها، ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان حوزه هوافضا، دستیابی به دانش های روز دنیا، طراحی و تولید محصولات پیشرفته در حوزه فضایی، تحقیق و پژوهش در حوزه های نو و جدید هوافضا و... را به همراه خواهد داشت.
منبع:

1402/01/17
17:29:12
0.0 / 5
317
تگهای خبر: اپراتور , بازی , پروژه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
مهندس وب
مهندس وب web engineers