بررسی آخرین وضعیت اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات

بررسی آخرین وضعیت اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات

به گزارش مهندس وب، طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آغاز استقرار دولت سیزدهم تا نیمه فروردین سالجاری تعداد ۳۴۲۵ روستای بالای ۲۰ خانوار به شبکه اینترنت متصل شده اند که با احتساب این تعداد روستای جدید، آمار اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار متصل به شبکه ملی اطلاعات از ۸۰ درصد در ابتدای دولت به ۹۱ درصد تابحال رسیده است.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، از اواخر سال ۱۳۸۴ طرح شبکه ملی اطلاعات عنوان شد و کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت مهم ترین دلیل پیاده سازی آن عنوان شده بود. در سند لزوم تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات ذکر شده که این شبکه بعنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبه همه شبکه های کشور است. قابل ذکر است این شبکه از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملا داخلی، شبکه ای حفاظت شده نسبت به اینترنت و شبکه ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است، تشکیل شده است.

شبکه ملی اطلاعات در قالب قوانین جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی کامل از دیگر اقدامات آموزشی، حقوقی و قضایی به نحو مطلوب و مطمئن تأمین کننده نیازهای ارتباطی برای انواع ذی نفعانی که حداقل یکی از آنها در داخل کشور قرار دارد، است و امکان عرضه انواع خدمات و محتواهای فضای مجازی در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و دفاعی را در کشور فراهم می آورد. همینطور در سند لزوم تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، بر ایجاد شبکه ای با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاه ها و مراکز حیاتی کشور و میزبانی داخلی در صورت نبود شبکه جهانی اینترنت تاکید گردیده است.

در سالهای پس از ۱۳۸۴ عملا اجرای این طرح با کندی صورت می گرفت تا اینکه در دولت یازدهم، اجرای این طرح پیگیری و درنهایت در اواخر همان دولت اعلام گردید که فازهای اول، دوم و سوم آن افتتاح و رونمایی گردید. اما با روی کارآمدن دولت سیزدهم اهتمام بیشتری به این پروژه شد بگونه ای که طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطاعات از آغاز پاییز سال ۱۴۰۰ شروع شد و همچنان هم در مرحله اجرا قرار دارد.

تحقق شبکه ملی اطلاعات در صدر برنامه های وزارت ارتباطات (درسالی که گذشت) قرار داشت و برای اینکه این پروژه مهم محقق شود تمام منابع وزارت خانه بسیج شد. اولویت اول وزارت ارتباطات تحقق شبکه ملی اطلاعات در لایه های مختلف است و شورای راهبردی توسعه شبکه ملی اطلاعات با مسئولیت وزیر ارتباطات شکل گرفته و هر هفته جلسه برگزار می نماید. هفت پروژه کلان تعریف شده که مبتنی بر مصوبه شورایعالی فضای مجازی در سال ۱۳۹۹ است. در این طرح وظایف دستگاههای مختلف برای تحقق شبکه ملی اطلاعات تعریف شده است که از ۵۳ بند ۳۷ بند آن مستقیما به وزارت ارتباطات باز می گردد. ۲۰۰ زیر پروژه برای تحقق اهداف تعریف شده است و در این جلسات قرارگاهی میزان پیشرفت این پروژه ها بررسی می شود.

در همین رابطه، اخیرا عیسی زارع پور-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با انتشار پستی در یک پیام رسان داخلی در رابطه با آخرین وضعیت اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات اظهار نمود: همانطور که میدانید یکی از برنامه های اصلی دولت سیزدهم، پایان پروژه اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه اینترنت است. اصلی ترین سیاست ادامه این پروژه در دولت سیزدهم رعایت هرچه بیشتر اصل عدالت در توسعه ارتباطی بوده است، به این مفهوم که استان هایی که در این پروژه درصد پیشرفت پایین تری داشته اند، در اولویت قرار گرفته و در آنجا کار با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.

در همین راستا با همت شبانه روزی همکارانم و همراهی اپراتورهای مجری در این طرح، از ابتدای استقرار دولت سیزدهم تا نیمه فروردین سالجاری تعداد ۳۴۲۵ روستای بالای ۲۰ خانوار به شبکه اینترنت متصل شده اند که با احتساب این تعداد روستای جدید، آمار اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار متصل به شبکه ملی اطلاعات از ۸۰ درصد در ابتدای دولت به ۹۱ درصد تابحال رسیده است.

عمده روستاهایی که پوشش اینترنت در آنها برقرار شده است جزو روستاهایی هستند که از نظر وجود زیرساخت هایی مانند جاده، برق و زیرساخت شبکه که الزامات ایجاد پوشش اینترنت است، در مضیقه بوده اند که این مورد هم سختی و هم هزینه اجرای پروژه را به طرز قابل توجهی افزایش داده است.

گفتنی است؛ پیش از این وی با حضور در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری اسلامی ایران در پاسخ با سوال و در خواست یک کاربر اعلام نمود پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در ابتدا ۳۰ درصد بود که در دولت سیزدهم به ۶۰ درصد رسید.
منبع:

1402/01/24
16:32:04
0.0 / 5
330
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
مهندس وب
مهندس وب web engineers