گزارش ۴ سال اخیر منتشر شد؛

آخرین وضعیت فعالیت سکوی جامع کسب وکار نوپای دانش بنیان

آخرین وضعیت فعالیت سکوی جامع کسب وکار نوپای دانش بنیان

مهندس وب: گزارش سامانه ملی ایران نوآفرین به عنوان سکوی جامع کسب وکار نوپا نشان میدهد بیشترین سهم شرکت های نوپا به حوزه فناوری اطلاعات اختصاص دارد.


به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، سامانه ملی ایران نوآفرین سامانه ای جامع در زمینه نوآفرینی کشور است تا امکان رشد و شکوفایی در این عرصه را بوسیله تسهیل دسترسی به اطلاعات و امکانات مورد نیاز ذینفعان اصلی این حوزه و یکپارچه سازی آنها، فراهم آورد. این سامانه که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، سازمان نظام صنفی کامپیوتر ‏ای کشور و صندوق نوآوری و شکوفایی کشور راه ‏اندازی شده‏ است به ‏عنوان سکوی جامع کسب وکار نوپا ارائه خدمت می کند. این سکوی بوسیله متمرکزسازی، یکپارچه کردن و تسهیل فرصت های دریافت خدمات و تسهیلات مختلف در زمینه های نوآوری، هوشمندی، اقتصاد و تحول دیجیتال، مالی، مشاوره، بازاریابی و سایر حوزه‏ های حمایتی اقدامی مؤثر در توسعه زیست‏ بوم نوآفرینی، رشد پایدار اقتصاد کشور، ایجاد اشتغال و حرکت کشور به سمت نوآوری و تکنولوژی های جدید در کشور خواهد بود. تعدادی از ماموریت ‏های این سامانه شامل «ساده سازی، ایجاد شفافیت و یکپارچه سازی پروسه ارائه خدمات»، «تسهیل سرمایه گذاری در شرکت های نوپا و ارائه مشوق ها به آن ها»، «تسهیل ارتباط فعالان حوزه کارآفرینی با مراکز دانشگاهی، علمی تحقیقاتی و مراکز رشد» و «ایجاد و تشویق کسب و کارهای نوآور و خلاق» است. آمار فعالیت این سامانه نشان میدهد در ضمن چهار سال قبل تعداد کل درخواست های خدمات ۱۰ هزار و ۶۷۲ خدمت بوده است. این درحالی است که ۱۳ هزار و ۶۲۵ هویت در این سامانه ثبت نام کرده اند. تعداد کل تفاهم نامه های منعقد شده ۴۰ مورد و تعداد دسته خدمات ارائه شده ۲۵ مورد است.
از میان هویت های ثبت نامی در سامانه به میزان ۱۳ هزار و ۶۲۵ مورد در این چهار سال، تعداد ۴۰۹۵ مورد معادل ۳۰ درصد در سال ۱۳۹۸، تعداد ۵۲۴۶ مورد معادل ۳۸ درصد در سال ۱۳۹۹، تعداد ۳۴۸۷ مورد معادل ۲۶ درصد در سال ۱۴۰۰ و تعداد ۷۹۷ مورد معادل ۶ درصد در سال ۱۴۰۱ ثبت شده اند. با توجه به این که یکی از ماموریت سامانه ملی ایران نوآفرین تسهیل سرمایه گذاری در شرکت های نوپا و ارائه مشوق ها به آنها است، بررسی تیم های نوپای ایران نوآفرین برمبنای نوع صنعت نشان میدهد که عمده ترین سهم مربوط به تیم های نوپا حوزه فناوری اطلاعات به میزان ۳۵ درصد است.
همین طور بررسی شرکت های نوپای ایران نوآفرین برمبنای نوع صنعت نشان میدهد که بیشترین سهم به فناوری اطلاعات با ۵۱ درصد سهم اختصاص دارد. بعد از آن آموزش و یادگیری با ۵ درصد و بهداشت و درمان با ۵ درصد و همین طور سایر حوزه ها (تبلیغات و بازاریابی، سفر و گردشگری، رسانه و سرگرمی و…) با ۳۹ درصد در رده های بعدی قرار دارند.
آمارهای تفکیکی از تعداد هویت های ثبت نامی سامانه ایران نوآفرین نشان میدهد که ۳۵ درصد از هویت های ثبت نام مربوط به تیم های نوپا (۴۹۱۸ مورد) است. رتبه بعدی مربوط به شرکت های نوپا است، بدین سان که ۳۳ درصد (۴۵۱۰ مورد) هویت های ثبت شده در سامانه مربوط به این شرکتها است. ۹ درصد از هویت های این سامانه مربوط به شرکت های بزرگ است که ۱۲۲۷ مورد را شامل می شوند. بعد از آن شخص حقیقی جویای کار ۹ درصد (۱۲۳۸ مورد) هویت های ثبت شده در این سامانه را به خود اختصاص داده اند. از میان ۱۳ هزار و ۶۲۵ هویت ثبت شده در سامانه ملی نوآفرین ۵ درصد به افراد مشتاق دریافت اطلاعات، ۴ درصد به شتاب دهنده و مراکز رشد، ۲ درصد به سرمایه گذار و ۲ درصد به فضای کار اشتراکی اختصاص دارد. پایین ترین میزان هویت های ثبت شده در این سامانه مربوط به «فرشتگان کسب وکار بدون مجوز از فرابورس» به میزان یک درصد و ۴۱ مورد است. برمبنای آمارهای این سامانه تعداد کل درخواست های خدمات سامانه ایران نوآفرین ۱۰ هزار و ۶۷۲ درخواست بوده است که این میزان در سال ۱۳۹۸ به میزان ۸ درصد بوده، بعد از آن در سال ۱۳۹۹ به ۲۵ درصد رسید، در سال ۱۴۰۰ به ۶۰ درصد رسید و در سال ۱۴۰۱ این میزان به ۷ درصد رسیده است. این درخواست متنوع بوده و ۲۵ خدمت را شامل می شود. تعداد درخواست ارائه خدمات در سامانه ایران نوآفرین تا پایان ۱۴۰۱ نشان میدهد که بیشترین میزان درخواست به خدمت «بومواره» (۱۳ گروه خدمت) با ۶۰۹۳ خدمت و ۵۷ درصد از میزان خدمات اختصاص دارد.
کدپستی فضای کار اشتراکی ۱۶۱۳ مورد (۱۵، ۱ درصد)، پیشخوان مجوزهای کشور ۷۱۱ مورد (۶، ۷ درصد)، طرح نوآفرین ۶۶۱ مورد (۶، ۲ درصد)، کارت نوآفرین ۶۵۰ مورد (۶ درصد)، گواهینامه مالیاتی ۴۵۳ مورد (۴، ۳ درصد)، وام اضطراری ۱۸۸ مورد (۱، ۷ درصد)، بسته حمایتی دولت از لطمه دیدگان کرونا ۱۳۶ مورد (۱، ۳ درصد)، درخواست خدمات سازمان فناوری اطلاعات ایران ۱۲۲ مورد (۱، ۱ درصد)، سداد ۳۷ مورد (۰، ۵ درصد)، بوم سرمایه ۸ مورد (۰، ۱ درصد) از دیگر درخواست های ارائه شده به سامانه است. تعداد درخواست و ثبت سفارش خدمت در بومواره سامانه ایران نوآفرین در هر دسته خدمت نشان میدهد که بیشترین میزان درخواست خدمات و ثبت سفارش مربوط به فضای ابری، پردازش و ذخیره سازی به میزان ۱۵۵۵ درخواست و ۱۴۹۶ ثبت سفارش است. تبلیغات و بازاریابی دیجیتال، نرم افزارهای اداری و حسابداری، خدمات امنیت اطلاعات، توزیع محصولات و خدمات کدپستی، خدمات اپلیکیشن و نوتیفیکیشن، خدمات تراکنش مالی و کیف پول، مشاوره حقوقی، تست کاربری محصول و خدمات، پایش رسانه های اجتماعی، زیرساخت محتوا، اینترنت اشیا، مشاوره توسعه کسب وکار در رده های بعدی ثبت درخواست و سفارش هستند. تعداد کل شرکت ها: ۴۴ مورد است که در ۳۷ شرکت خدمات اتمام یافته است. آمار شرکت های بومواره به تفکیک استان نشان میدهد تعداد ۳۳ شرکت فعال در بومواره در استان تهران هستند که از این تعداد ۵ شرکت مشارکت کننده در بومواره هستند. تعداد شرکت های مشارکت کننده در بومواره در استانهای اصفهان یک مورد، خراسان رضوی ۳ مورد، خراسان شمالی یک مورد، فارس یک مورد، آذربایجان شرقی یک مورد، سمنان یک مورد، اردبیل یک مورد، یزد یک مورد و بوشهر یک مورد هستند. همین طور در استانهای یزد و بوشهر هر کدام یک شرکت فعال در بومواره هستند. میزان استقبال کاربران از هر گروه خدمات تا پایان ۱۴۰۱ و روند رشد تعداد ثبت نام در هر دسته بندی تا پایان ۱۴۰۱ در نمودارهای زیر مشخص است:

گزارش تعداد تفاهم نامه های بوم واره و مبلغ تسهیلات حاکی از آنست که ۲۲ شرکت نوپا تسهیلات دریافت کرده اند. تسهیلات مصوب این شرکت های نوپا به میزان ۱۱۶، ۰۰۰ میلیون ریال است که از این مقدار مبلغ ۳۰، ۰۰۰ میلیون آن به عنوان تسهیلات تأیید شده است. همین طور برای ۱۸ شرکت غیرنوپا تسهیلاتی به مبلغ ۲۴۸، ۰۰۰ میلیون ریال مصوب شده بود که از این مقدار مبلغ ۱۱۴، ۰۰۰ میلیون به عنوان تسهیلات تأیید شده است. در مجموع برای ۴۰ شرکت مبلغ ۳۶۴، ۰۰۰ میلیون ریال تسهیلات مصوب شد و در نهایت با بررسی های به عمل آمده میزان ۴۰ درصد از این تسهیلات به مبلغ ۱۴۴، ۰۰۰ میلیون ریال تأیید شده است. از مجموع کل تفاهم نامه های منعقد شده نیز هم اکنون تعداد ۴ تفاهم نامه فعال است.


منبع:

1402/02/03
11:18:00
0.0 / 5
359
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers