آغاز عملیات اجرایی اتصال مدارس به طرح فیبرنوری

آغاز عملیات اجرایی اتصال مدارس به طرح فیبرنوری

به گزارش مهندس وب، مراسم امضای تفاهمنامه و آغاز عملیات اجرایی اتصال پر سرعت مدارس کشور از راه فناوری فیبرنوری امروز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، فیبر نوری حالا بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را ایجاد کرده است؛ فناوری اصلی که طی سالهای گذشته در قسمت ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود، اما در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است. در همین رابطه امروز مراسم امضای تفاهمنامه و آغاز عملیات اجرایی اتصال پر سرعت مدارس کشور از راه فناوری فیبرنوری، با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و سرپرست وزارت آموزش و پرورش انجام شد.
در این مراسم عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - اظهار داشت: این اقدام برای آینده بچه هاست و این پروژه ای است که وزارت ارتباطات دنبال می کند تا طی سه سال انجام صورت گیرد. پروژه فیبر نوری زیر ساخت آینده کشور است و تلاش می نماییم تا پایان دولت این امکان برای ۲۰ میلیون خانوار فراهم گردد.
وی ادامه داد: در نظر داریم تا آخر سال جاری، پیشرفت پروژه به ۴۰ درصد برسد یعنی هشت تا ۱۰ میلیون خانوار زیر پوشش قرار بگیرند. این اقدام باید ۱۰ سال قبل آغاز می شد. همینطور اگر بخواهیم نسل پنجم اینترنت را توسعه دهیم حتما باید آنتن های بی تی اس به فیبر وصل شوند. همینطور این پروژه زیر ساخت شبکه ملی اطلاعات است.

زارع پور تصریح کرد: برای ما شهر و روستا فرقی ندارد و فناوری ارتباطی را هم در شهر و هم در روستا ایجاد می نماییم. تا هم اکنون ۴۰۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند، ۳۰۰۰ روستا باقی مانده که به مرور متصل می شوند و بعد از این کار، فیبر کشی در روستاها هم شروع می شود. ما پروژه فیبر نوری را از مدارس آغاز کردیم و در نظر داریم ۱۰ تا ۱۵ درصد مدارس را امسال پیش از شهریور ماه به فیبر نوری متصل نماییم و تا آخر سال ۳۵ درصد مدارس دیگر به این فناوری متصل شوند.
وی تصریح کرد: علاوه بر موارد گفته شده پنجره ملی خدمات هوشمند هم وجود دارد که خدمات از راه آن به مردم ارائه می شود. ۵۰ درصد خدمات از این طریق به مردم ارائه می شود و مقرر است تا آخر سال همه خدمات از راه پنجره ملی خدمات هوشمند به مردم ارائه شود و یکی از سازمان هایی که در این عرصه پیشرو بود وزارت آموزش و پرورش است.
زارع پور در انتها اظهار داشت: امروز روز بزرگی برای ارتباطات و آموزش و پرورش است.
امیر محمد زاده لاجوردی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور هم در این مراسم اظهار نمود: وزارت ارتباطات توسعه زیر ساخت ها و نیازهای اساسی مردم را در نظر گرفته است و شبانه روز تلاش می کند تا شاهد سرعت خوب در کشور باشند.
وی ادامه داد: این مورد در سازمان تنظیم مقررات دو بعد دارد؛ در حوزه پوشش اتفاقات خوبی در روستاها افتاده است و در حال حاضر به پوشش ۹۰ درصدی رسیده ایم و امیدواریم در سال ۱۴۰۲ به پوشش ۱۰۰ درصدی برسد. در حوزه شهری ضریب نفوذ اینترنت ثابت ۴۱ درصد است و از نظر ضریب نفوذ آمار خوبی است اما در حوزه سرعت شرایط خوب نیست.
لاجوردی افزود: وزارت ارتباطات مجریان مختلفی را در شهرهای مختلف برای پیشبرد این پروژه در نظر گرفته است. شهرستان پردیس هم به علت وجود پارک علم و فناوری و سایر وارد از نظر توسعه یافتگی شهر ممتاز و برجسته ای است. همین مساله سبب شد یک رقابت از جانب اپراتورها در این حوزه رخ دهد. ازاین رو وزارت ارتباطات تصمیم به فاز بندی گرفت.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیشتر از ۴۰ درصد زیر پوشش قرار گرفته اند و بیشتر از ۹۷ کیلومتر حفاری انجام شده اینکه سبب افتخار است. امیدواریم پردیس شاهد کیفیت ارتباطات خوب باشد.1402/02/23
12:48:23
0.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers