چقدر از اینترنت کودکان استقبال شده است؟

چقدر از اینترنت کودکان استقبال شده است؟

مهندس وب: به گزارش مهندس وب، اینترنت کودکان حدود هشت ماه قبل با هدف محافظت از کودکان دربرابر صدمه های فضای مجازی رونمایی گردید، طبق آخرین اعلام مسؤلان، تابحال یک میلیون نفر از این خدمت بهره برده اند.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، گسترش فضای مجازی سبب شده تا روز به روز اقشار بیشتری از شهروندان با آن درگیر شوند. اگر شبکه اینترنت زمانی تنها در اختیار ارتش آمریکا بود و بعدتر بیشتر در فضای علمی و دانشگاهی مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه در همه حوزه های تفریحی، تجاری، مالی، مهندسی و حتی اجتماعی هم وارد شده است. جنبه اجتماعی-ارتباطی و یا تفریحی اینترنت که حالا بسیار برجسته هم شده و از راه اپلیکیشن های پیام رسان زمینه گسترش ارتباطات اجتماعی در فضای مجازی را فراهم نموده است، علاوه بر خصوصیت های مثبتی که با خود داشته است سبب ایجاد مخاطراتی برای همه اقشار شهروندان به خصوص کودکان و نوجوانان هم شده است.

اما کودکان یکی از صدمه پذیرترین اقشار شهروندان در مقابل صدمه های اینترنت هستند. صدمه هایی مانند آزارهای جنسی در فضای مجازی و یا حتی اساسا آگاهی زودتر از سن بلوغ نسبت به بعضی از مسائل در ارتباط با بزرگسالان که می تواند سبب بلوغ زودرس و حتی صدمه های روانی جدی در سالهای بزرگسالی شود. اینجاست که به اعتقاد کارشناسان، لازم است تا علاوه بر والدین، دولت ها هم وارد کار شوند و با تشکیل برخی بسترهای اختصاصی جهت استفاده کودکان از اینترنت زمینه کاهش آسیب پذیری این قشر صدمه پذیرتر جامعه را فراهم نمایند.

اما در ایران و در دولت های گذشته بر این مساله تاکید شده بود که اخلاق، اینترنت کودکان و آینده جوانان و حراست از آن مهم می باشد ازاین رو یکی از طرح هایی که برای کاهش آفات فضای مجازی در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت، اینترنت کودکان بود.

در نهایت با افتتاح دولت سیزدهم، این طرح شهریور سال قبل توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شد. در رابطه با جزئیات این طرح میتوان گفت با ورود به سایتی که با عنوان اینترنت کودک معرفی شده خطاب به پدران و مادران گفته شده که با استفاده از چند روش می توانند دسترسی فرزندان خویش را به سایت های مختلف اینترنت مدیریت کنند. همینطور در بخشی از سایت به رده بندی یا فهرست سایت های اینترنتی اشاره شده که با ورود به این بخش چهار عنوان سایت با رنگ بندی سبز، سفید، زرد و نارنجی مشاهده می شود که هر کدام فهرستی از سایت های که برای دسترسی کودکان و نوجوانان مناسب هستند را دربردارند.

با راه اندازی سرویس اینترنت کودک و نوجوان (سرویس ۴۵۶) سه امکان برای خانواده به منظور محافظت از کودکان در فضای مجازی فراهم می شود. نخست با شماره گیری #۴۵۶*، دوم از راه سایت و سوم از راه اپلیکیشن ۴۵۶ این امکان برای خانواده ها فراهم گشته است تا دسترسی کودکان و نوجوانان خود به اینترنت را متناسب با سن و شرایط هر کدام تعریف و مدیریت کنند. به این منظور چهار سطح دسترسی تعریف شده است که در چارچوب چهار رنگ تعریف شده است که فعلاً رنگ سبز (برای کودکان زیر ۵ سال) در اپراتورها فعال گشته است و بزودی سایر دسترسی ها هم تعریف خواهد شد.

بیشتر بخوانید:
اینترنت کودکان چه مسیری را پیمود؟

درحال حاضر بیشتر از هشت ماه از رونمایی این طرح می گذرد و امکان دارد این پرسش مطرح شود که از زمان معرفی اینترنت کودکان تابحال چقدر از طرح مذکور استقبال شده است. عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تازگی در رابطه با میزان استقبال از اینترنت کودکان گفت آخرین آماری که در این حوزه دارند اینست که یک میلیون نفر از این خدمت استفاده کردند اما یک جامعه بیشتر از ۱۶ میلیون دانش آموز وجود داشته و این امیدواری وجود دارد که همه از این امکان استفاده نمایند.

او تاکید کرد هرچقدر استفاده بیشتر باشد، اشکالات کار مشخص تر و روز به روز بهتر خواهد بود. زارع پور همینطور از همه مدیران مدارس در خواست کرد در انجمن اولیاء و مربیان این سرویس را برای پدر و مادرها آموزش و توضیح دهند. چون حتما والدینی که بچه کوچک دارند دغدغه مند هستند که در استفاده از فضای مجازی صدمه نبینند.

کارشناسان معتقدند این طرح از این جهت که به کودکان سرویسهای مناسبی داده شود و به خانواده این اختیار را می دهد که اینترنتی را برای فرزندان خود فراهم نمایند، اقدام خوبی است؛ مشروط به این که شامل سایر طبقات اجتماعی نشود. آنها همینطور تاکید می کنند که اختیار و کنترل از پدر و مادر نباید گرفته شود؛ در واقع مبنای اینترنت کودکان اینست که سرویسی را عرضه کنند که والدین امکان کنترل، نظارت و مدیریت بر فرزندان خویش را داشته باشند و نباید چنین امکان تلقی ایجاد نماید که گاها حاکمیت ها به جای پدر و مادر تصمیم گرفته اند و صرفاً برخی از سایت ها را در اختیار کودکان قرار دهند اما این که سایت هایی وجود داشته باشد که خیال والدین راحت باشد، خوب است و مشکلی در این حوزه وجود ندارد.

منبع:

1402/02/29
15:53:12
0.0 / 5
334
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers