وزیر ارتباطات خبر داد

اتصال ۳۰۰۰ روستای باقیمانده به شبکه ملی اطلاعات تا آخر سال

اتصال ۳۰۰۰ روستای باقیمانده به شبکه ملی اطلاعات تا آخر سال

مهندس وب: طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی 20 ماه گذشته بیش از 4000 روستا به شبکه ملّی اطلاعات متصل شده و بیش از 3000 روستای باقیمانده هم تا آخر سال متصل خواهند شد.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، از اواخر سال ۱۳۸۴ طرح شبکه ملی اطلاعات عنوان شد و کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت مهم ترین دلیل پیاده سازی آن عنوان شده بود. در سند ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات ذکر شده که این شبکه به عنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شمرده می شود. گفتنی ست این شبکه از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملا داخلی، شبکه ای حفاظت شده نسبت به اینترنت و شبکه ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است، تشکیل شده است.

شبکه ملی اطلاعات در قالب قوانین جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی کامل از دیگر اقدامات آموزشی، حقوقی و قضایی به نحو مطلوب و مطمئن تامین کننده نیازهای ارتباطی برای انواع ذی نفعانی که حداقل یکی از آنها در داخل کشور قرار دارد، است و امکان ارائه انواع خدمات و محتواهای فضای مجازی در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و دفاعی را در کشور فراهم می آورد.

همچنین در سند ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، بر ایجاد شبکه ای با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاهها و مراکز حیاتی کشور و میزبانی داخلی در صورت نبود شبکه جهانی اینترنت تاکید گردیده است.

در سالهای پس از ۱۳۸۴ عملا اجرای این طرح با کندی صورت می گرفت تا اینکه در دولت یازدهم، اجرای این طرح پیگیری و درنهایت در اواخر همان دولت اعلام گردید که فازهای اول، دوم و سوم آن افتتاح و رونمایی گردید. اما با روی کارآمدن دولت سیزدهم اهتمام بیشتری به این پروژه شد به شکلی که طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطاعات از شروع پاییز سال ۱۴۰۰ شروع شد و همچنان هم در مرحله اجرا قرار دارد.

بیشتر بخوانید
اتصال ۹۲ درصد روستاهای صعب العبور و دورافتاده به شبکه ملی اطلاعات

در سال گذشته، تحقق شبکه ملی اطلاعات در صدر برنامه های وزارت ارتباطات قرار داشت و برای اینکه این پروژه مهم محقق شود تمام منابع وزارتخانه بسیج شد. اولویت اول وزارت ارتباطات تحقق شبکه ملی اطلاعات در لایه های مختلف است و شورای راهبردی توسعه شبکه ملی اطلاعات با مسئولیت وزیر ارتباطات شکل گرفته و هر هفته جلسه برگزار می نماید.

در همین رابطه عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- با انتشار پستی در یک شبکه اجتماعی داخلی در این زمینه اظهار داشت: در ۲۰ ماه گذشته بیش از ۴۰۰۰ روستا به شبکه ملّی اطلاعات متصل شده و ان شاالله بیش از ۳۰۰۰ روستای باقیمانده هم تا آخر سال متصل خواهند شد.

وی تاکید کرد: عمده این روستاها در نقاط صعب العبور و دورافتاده هستند که با سختی فراوان اتصال آنها به انجام می رسد.

پیشرفت این شبکه از شروع دولت سیزدهم ۲۳ درصد اعلام شده بود اما در حال حاضر به پیشرفت ۶۰ درصدی رسیده است و آنگونه که وزیر ارتباطات اعلام نموده مقرر است پایان امسال این عدد به ۷۵ درصد برسد.
1402/03/06
15:09:42
0.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مهندس وب
مهندس وب web engineers