آخرین اخبار از روند اتصال کارتهای سوخت به کارت بانکی

آخرین اخبار از روند اتصال کارتهای سوخت به کارت بانکی

مهندس وب: طی سالهای قبل درباره ی اتصال کارت های سوخت به کارت بانکی صحبت اما به دلیلهای مختلفی اجرائی نشد اما در تازه ترین اظهارات یک مقام مسئول مشخص شده که این مساله درحال اجرای پروسه آزمایشی است تا بتوان از کارت بانکی هم بجای کارت سوخت استفاده نمود.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، دولت الکترونیکی می تواند به عنوان یکی از مهم ترین زمینه های ارائه خدمات دولت به مردم، شفافیت فرآیندها و نظارت کارآمد فساد را بطور جدی ریشه کن و توسعه پایدار جامعه را تسهیل کند. این مساله از اصلی ترین مباحثی بوده که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی چند سال قبل به پیگیری و اجرای آن توجه نشان داده است. دولت الکترونیکی به مفهوم مکانیزاسیون اقدامات داخلی سازمان ها، اتوماسیون اداری، ایجاد وب سایت اطلاع رسانی، راه اندازی مرکز داده و یا خرید تجهیزات گرانقیمت سخت افزاری بدون توجیه اقتصادی نیست، بلکه تعامل پذیری دستگاهها شامل اتصال و تبادل را معنا می دهد. این روند اتصال فرآیندهای بین دستگاهی و امکان نظارت دستگاهها بر یکدیگر مورد نظر است.

در همین رابطه موضوع اتصال کارت سوخت به کارت بانکی چند سالی است که مطرح و درباره ی مزیت های آن گفته شده با اجرای این طرح، بجای اینکه مردم در صف بایستند تا در پلیس + ۱۰ ثبت نام کنند و پس از یک هفته، پستچی کارت سوخت صادر شده را بیاورد و هزینه ای را پرداخت کنند، با مراجعه به پورتال ملی پخش و پالایش با فشردن سه گزینه، کارت بانکی به کارت سوخت متصل می شود.

این موضوع برای اولین بار در سال ۱۳۹۷ عنوان شد حتی تا اردیبهشت سال ۱۳۹۸ تصمیم بر اتصال کارت سوخت و کارت بانکی وجود داشت؛ اما در نهایت اواخر تیر سال ۱۳۹۸ اعلام گردید این کار زمانی قابلیت اجرائی دارد که سهمیه بندی اعمال شود و در آن زمان برنامه ای برای سهمیه بندی بنزین وجود نداشت بدین سبب اتصال کارت بانکی به کارت سوخت اجرائی نشد.

پس از این مساله شائبه ای هم عنوان شد در خصوص این که اشکالات فنی مانع از اجرای این کار شده است اما وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ی این مسئله گفت اشکالات فنی در اتصال سیستم کارت بانکی به کارت سوخت وجود ندارد. سناریوی اول دراین زمینه دو نرخی بود که قابلیت کار کردن داشت، اما در سناریوی تک نرخی، به نظر می رسید استفاده از کارت بانکی با سیکل آن زمان شرکت پخش و پالایش، همخوانی نداشت.

حال با گذشت چندین سال و وجود ابهام در اجرای این طرح، اواخر سال قبل مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از احتمال استفاده از کارت بانکی بجای کارت سوخت آگاهی داد و گفت زیرساخت ها باید در سامانه هوشمند سوخت فراهم گردد تا همزمان که افراد کارت بانکی خودرا برای پرداخت بهای سوخت می کشند، بتوانند میزان اعتبار خودرا ببینند که احتمالاً سال آینده بصورت آزمایشی به انجام می رسد.

اما بر طبق آخرین گفته های این مقام مسئول حالا در حال اجرای پروسه آزمایشی هستند تا بتوانند از کارت بانکی هم بجای کارت سوخت بهره گیرند. این کار نیاز به دریافت اطلاعات مربوط به خودرو و الحاق آن به سامانه هوشمند سوخت دارد که کارهای نرم افزاری آن انجام شده است.

جلیل سالاری - مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی- درباره ی جایگزین شدن کارت های بانکی با کارت های سوخت با هدف جلوگیری از واردات تراشه کارت سوخت بدون تغییر سهمیه بنزین گفته است که در عرصه تامین تراشه مورد نیاز برای تولید کارت های سوخت مشکلی ندارند، اما در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم، فقط ۹۰۳۵ کارت در مجموعه پالایش و پخش وجود داشت؛ در صورتیکه سالیانه حدود یک میلیون خودرو به چرخه حمل و نقل اضافه می شود و افرادی هم نیاز به المثنی دارند که با این اوصاف، باید همیشه ذخیره دو تا سه میلیونی از کارت های خام داشته باشند. ­

منبع:

1402/03/24
12:07:17
0.0 / 5
389
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers