زارع پور مطرح كرد؛

ضرورت توسعه همکاریهای مشترک ارتباطی کشورهای عضو اکو

ضرورت توسعه همکاریهای مشترک ارتباطی کشورهای عضو اکو

مهندس وب: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی، اکو بر ضرورت گسترش روابط و همکاریهای مشترک کشورهای عضو در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد.به گزارش مهندس وب به نقل از مهربه نقل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در آستانه اجلاس آتی وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای عضو اکو به میزبانی جمهوری اسلامی ایران، در دفتر کار خود میزبان خسرو ناظری، دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی (Economic Cooperation Organization) اکو بود.
زارع پور در این جلسه با تکیه بر این که ارتباطات و فناوری اطلاعات حوزه مهمی برای خیلی از کشورها ازجمله کشورهای عضو اکو شمرده می شود اظهار داشت: جای خوشبختی دارد که کشورهای عضو در این زمینه پیشرفت های خوبی داشته اند. بااین وجود در این زمینه کشورهای عضو هنوز همکاریهای مشترک زیادی نداشته اند، هرچند زمینه همکاریهای مشترک بسیاری در این زمینه وجود دارد.
وی با اشاره به زمینه های همکاریهای مشترک کشورهای عضو در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: ایجاد بازارهای مشترک دیجیتال، باتوجه به نزدیکی کشورهای عضو، راه اندازی پلت فرم های مشترک باتوجه به زمینه های فرهنگی مشترک، گسترش زیرساخت های ارتباطی و امنیت سایبری ازجمله زمینه های است که کشورهای عضو می توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند و روابط خودرا توسعه دهند.
زارع پور اضافه کرد: در عرصه مواجه با پلت فرم های بین المللی و مسئولیت پذیر کردن آنها که به یک خواسته جهانی تبدیل گشته است و یا موضوع صیانت از کودکان و خانواده ها در فضای مجازی که این نیز به یک نگرانی جهانی خصوصاً در بین کشورهای اسلامی و کشورهایی که خانواده در آن محوریت دارد تبدیل گشته از دیگر مطالبی است که کشورهای عضو اکو می توانند در کنار هم مبادرت به تدوین راهکارهای مشترک کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: حتی در مجامع بین المللی هم می توانیم موضوعات موردعلاقه کشورهای عضو را در اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) و یا سایر نهادهای بین المللی مرتبط دنبال نماییم. البته این نیازمند طرح مشترک و همکاریهای مشترک است که تا حالا به این شکل وجود نداشته است.
زارع پور با تاکید باردیگر بر وجود ظرفیتهای همکاری مناسب در موضوعات مختلف در رابطه با ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: برای دستیابی به نقشه راه مناسب همکاری در این رابطه می توانیم برنامه ریزی نماییم. بر این اساس علاقمند هستیم که این موضوعات را در نشست آتی وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای عضو اکو مطرح و متعاقب آن با تشکیل گروههای کاری مشترک تا حصول نتیجه آنها را پیگیری نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: بدین سبب من اجلاس آتی را فرصت خوبی می بینم که بتوانیم این مسیر را دنبال نماییم بااینکه لازمه آن حضور فعال کشورهای عضو در بالاترین سطح در این اجلاس است.
وی در آخر اظهار داشت: همکاری مشترک کشورهای عضو در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند منجر به تقویت اکو و تبدیل شدن این سازمان به یک بلوک قدرتمند در مجامع بین المللی برای تامین منافع کشورهای عضو شود.
خسرو ناظری دبیر کل تاجیکستانی سازمان همکاری اقتصادی، اکو نیز در این جلسه با قدردانی از ابتکار جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی از سومین اجلاس وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای عضو اکو تاکید کرد که این اجلاس می تواند زمینه های همکاری مشترک کشورهای عضو را تقویت کند.
وی با اشاره به موضوعات مورداشاره وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی برای همکاریهای مشترک اظهار داشت: موضوعات مورداشاره برای همکاری مشترک نشان از اهمیت حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد و امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند تعاملات گسترده در این زمینه هستیم.
دبیر کل اکو در آخر اظهار امیدواری کرد که برگزاری موفق اجلاس آتی وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای عضو اکو، این حوزه اولویت دار را نزد کشورهای عضو برای گسترش روابط و تعاملات برجسته تر کند.منبع:

1402/03/27
11:50:03
0.0 / 5
488
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
مهندس وب
مهندس وب web engineers