با حضور در مركز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری؛

وزیر ارتباطات به سئوالات و مطالبات مردم پاسخ داد

وزیر ارتباطات به سئوالات و مطالبات مردم پاسخ داد

مهندس وب: وزیر ارتباطات برای سومین بار با حضور در مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری بصورت بی واسطه به سئوالات و مطالبات مردم پاسخ داد.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، در امتداد دستور رییس جمهوری به وزرا، معاونان و مدیران دولتی بمنظور گفت و گوی مستقیم با مردم، عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- امروز (یکشنبه، ۱۸ تیر) در برنامه «پاسخگویی برخط و ارزیابی عملکرد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» که در مرکز ارتباطات مردمی برگزار گردید، حضور یافت به سوالات مردم پاسخ گفت.

زارع پور با اشاره به ظهور هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء، اظهار داشت: با آمدن تکنولوژیهای جدید چون اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، خانه هوشمند، شهر و کشور هوشمند به وجود می آید بدین سبب در چنین شرایطی اگر کشوری از خود سکوها و دارایی های دیجیتال نداشته باشد، انگار موجودیت ندارد و عملا دیگران از خارج کشور برای او تصمیم می گیرند.

وی اضافه کرد: تصور کنید که بجای پلت فرم های جابه جایی مسافر بومی همچون اسنپ و تپسی نسخه های آمریکایی مثل اوبر در کشور فعال بودند و اگر این سکوهای خارجی فقط یک نصف روز نمی خواستند که در کشور سرویس دهند، چه شرایطی به وجود می آمد؟ حتما میلیون ها نفر گرفتار مشکل می شدند و ما به عنوان دولت نمی توانستیم حقوق مردم را حفظ نماییم.

وزیر ارتباطات اشاره کرد: دنیای آینده دنیای پلت فرم ها و سکوهای دیجیتال است و در آن دنیا اگر کشوری دارایی دیجیتال نداشته باشد موجودیت ندارد.

وی به دو قانونی که بتازگی در اتحادیه اروپا در مورد پلت فرم های اینترنتی به تصویب رسیده اشاره نمود و اضافه کرد: دو قانون «خدمات دیجیتال» و «بازار دیجیتال» که از شروع سال آینده در اتحادیه اروپا اجرائی می شود، قوانین بسیار سختی را برای سکوهایی که در اروپا فعال می باشند، شامل می شود تا بتوانند حاکمیت خودرا در فضای مجازی نیز حفظ کنند چونکه همه، نسبت به مرزهای فضای مجازی خود حساس هستند.

زارع پور با اشاره به تلاش وزارت ارتباطات برای رفع تحریم های مدعیان آزادی، به سرویس ۴۰۳ دات آنلاین اشاره نمود و اضافه کرد: کسانی که ادعا می کنند در کنار مردم ایران هستند، با تحریم، دسترسی برنامه نویسان و نخبگان ما را به هزاران سایت و سرویس پرکاربرد، مسدود کرده اند و ما در وزارت ارتباطات با کمک بخش خصوصی راهکارهایی برای دور زدن این تحریم ها به وجود آورده ایم و این سرویس ها را در دسترس کاربران قرار دادیم تا مردم کمتر از فیلترشکن بهره گیرند.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه معتقدم قسمتی از پلت فرم هایی که در گذشته فیلتر شده نیاز به بازبینی دارند، اشاره کرد: آقای رئیس جمهور نیز در حکم دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی آورده اند که در سیاست ها و مصادیق فیلترینگ باید بازبینی شود که این مسیر را هم دنبال می نماییم.

وی با اشاره به این که در زمان فیلترینگ تلگرام در سال ۱۳۹۷، هیچ گزینه داخلی جوابگو نبود، اضافه کرد: اما با کار پرفشار و شبانه روزی جوانان و متخصصان داخلی و فراهم کردن زیرساخت ها توسط وزارت ارتباطات، امروز جایگزین ها در کشور وجود دارند و می توانیم ادعا نماییم که نمونه های داخلی از برخی نمونه های خارجی بهتر هستند.

زارع پور با اشاره به گزارشات یک سال قبل مرجع بین المللی اسپیدتست، اشاره کرد: حدود یک دهه است که وضعیت اینترنت ثابت در کشور تقریباً بهبودی پیدا نکرده است و این جایگاه خوبی برای ارتباطات کشور به خصوص در عرصه ثابت نیست.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه تمام دنیا به سمت بردن ارتباطات به روی فیبرنوری حرکت می کند چونکه سرعت هایی که فیبر در اختیار ما می گذارد گاه تا چند صد برابر قبل است، اظهار داشت: از همین رو پروژه ملی فیبرنوری منازل و کسب وکارها را در کشور شروع کردیم و در شهرهایی که این پروژه شروع شده به سرعت های چندصدمگابیت بر ثانیه ای رسیدیم.

وی با اشاره به این که پروژه FTTx باید ۱۰ سال پیش شروع می شد، اضافه کرد: پروژه ملی فیبرنوری منازل و کسب وکارها، کار سختی است چونکه به هماهنگی اجزای مدیریت شهری چون شهرداران، شوراهای شهر، فرمانداران و استانداران نیاز دارد اما با وجود گستره کار، در چند صد شهر این پروژه را شروع کردیم و ان شاء الله تا انتهای سال چیزی حدود ۸ میلیون خانوار تحت پوشش قرار می گیرند و وضعیت اینترنت ثابت و حتی موبایل حتما بهتر می شود.

وزیر ارتباطات درباره ی مطالبات معوقه کارکنان شرکت مخابرات ایران توضیح داد: مسائل داخلی شرکت مخابرات به عنوان یک شرکت خصوصی به وزارت ارتباطات مرتبط نیست ولی از نماینده خود در هیات مدیره شرکت مخابرات این مورد را پیگیری می نماییم.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی با اشاره به موضوع دریافت وام از صندوق نوآفرین اضافه کرد: برای دریافت وام از این صندوق در استان پس از تایید درخواست، باید به تایید کارگروه کشوری هم برسد و همین طور برمبنای بند الف تبصره ۱۸ قانون باید شغلی برمبنای کد بیمه تامین اجتماعی ایجاد شود تا امکان پرداخت وام اشتغالزایی وجود داشته باشد.

زارع پور پس از دریافت شکایت یکی از روستاییان کشور درباره ی وضعیت نامناسب مکالمه و اینترنت در روستای توده زن بروجرد، اظهار داشت: برمبنای برنامه ریزی انجام شده روستای توده زن در برنامه بهبود کیفیت ارتباطات ما قرار دارد و تا پاییز سال جاری مشکل ارتباطات این روستا حل می شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به این که تعهد ما در هر روستا یک اپراتور است، اظهار داشت: هر فردی در روستاها با یک سیمکارت از هر اپراتور می تواند بصورت رایگان رومینگ اپراتور دیگری شود.

بر اساس این گزارش، در ارتباط مستقیمی که وزیر ارتباطات با برخی از هموطنان سراسر کشور داشت، مطالبی چون فیلترینگ، مخابرات، ارتباطات روستایی، وام اشتغال، ایده های نو عنوان شد که وزیر ارتباطات دستورات لازم برای پیگیری را صادر کرد.

منبع:

1402/04/20
10:02:30
0.0 / 5
296
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers