معاون پژوهشكده امنیت ارتباطات:

جایگاه قابل قبول جهانی ایران در فاکتورهای بین المللی امنیت سایبری

جایگاه قابل قبول جهانی ایران در فاکتورهای بین المللی امنیت سایبری

به گزارش مهندس وب، معاون پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات پژوهشگاه ICTگفت: ظرفیتهای بالایی از نظر دانش و مهارت نیروی انسانی در حوزه امنیت سایبری در کشور وجود دارد.به گزارش مهندس وب به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ دکتر محمد حسام تدین، معاون پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات پژوهشگاه ICT با اشاره به پروژه ظرفیت سازی و تربیت نیروی انسانی در امنیت سایبری که توسط این پژوهشکده در دست اقدام است اظهار داشت: این پروژه جهت شناسایی وضعیت انسانی موجود امنیت سایبری کشور و بررسی مطالعات تطبیقی مبتنی بر چند کشور پیشرو در حال انجام می باشد تا نسبت به تدوین نقشه راه و برنامه عمل بصورت متمرکز در کشور اقدام نمود. هدف از این نقشه راه ارتقای امنیت سایبری کشور در همه زمینه ها و برای همه آحاد مردم و افزایش ارتقای جایگاه ایران در جهان است. پس برمبنای برنامه ارائه شده راهکارهای علمی، عملی و اجرائی لازم برای بهبود جایگاه امنیت سایبری کشور مورد اتخاذ قرار خواهد گرفت.
وی همین طور با اعلان اینکه ظرفیتهای بالایی از نظر دانش و مهارت نیروی انسانی در عرصه امنیت سایبری در کشور وجود دارد اظهار داشت: در کشور ما کارهای بسیار خوبی در حوزه امنیت سایبری در سالهای قبل انجام شده و دانش بسیار بالایی در حوزه امنیت سایبری کشور شکل گرفته است و در کنار این مساله متخصصین برتر این حوزه در دانشگاه ها رشد و تربیت یافته اند که باید با برنامه ریزی مناسب از این ظرفیت به نحو احسن استفاده نمود.
در ادامه تدین به تحلیل گزارش اتحادیه جهانی مخابرات پرداخت و اضافه کرد: برمبنای آخرین شاخص جهانی امنیت سایبری (GCI) که طبق گزارش اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) در سال ۲۰۲۰ انتشار یافته است و هدف از تهیه و انتشار آن کمک به کشورهای جهان برای اقدام عملی و آگاهی عمومی در راستای ارتقای امنیت سایبری در جهان است، این رتبه بندی برمبنای ۵ شاخص کلی انجام شده است و به امنیت کشورها بر طبق این شاخص ها امتیازهایی از ۲۰ داده شده است که جمعاً ۱۰۰ امتیاز را شامل می شود و کشور ما نیز در این امتیاز دهی نمره ۸۱ کسب نموده است که امتیاز قابل قبولی کسب کرده و در یک چهارم کشورهای پیشرو در امنیت سایبری جهان قرار گرفته است.
تدین تاکید کرد: نکته قابل توجه در جدول امتیازها وضعیت کشورهای پیشرفته همچون چین است که امتیاز ۹۲ و سوئیس امتیاز ۸۶ را کسب کرده است. نکته دیگری که باید به آن اشاره نمود و جایگاه کشورها را در این رتبه بندی بصورت شایان توجهی تغییر می دهد، موضوع امتیازات کسب شده کشورها در عرصه امنیت سایبری است که حتی در بعضی رتبه ها این فاصله امتیازها بصورت اختلافی از یک دهم مشاهده می شود و رقابت در بحث امنیت خیلی نزدیک و بالا است.
معاون پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: در این رتبه بندی مشاهده می نماییم که امتیاز کشورهای ایران، سوئیس، ایرلند و مجارستان برمبنای فاکتورهای در نظر گرفته شده در یک سطح است. هرچند رتبه قابل قبولی از نظر کلان در امنیت سایبری داریم ولی باتوجه به موضوعی که در ابتدا گفته شد، ظرفیتهای منابع انسانی کشورمان در این عرصه، باید سریعاً و با برنامه ملی ارتقا یابد وگرنه ممکنست بعداً جبران کمبود نیرو و افزایش آگاهی ملی در امنیت سایبری را نتوانیم جبران نماییم و بعداً نتوانیم جایگاه های برتر جهانی را برای ایران کسب نمائیم.
وی در ادامه اضافه کرد: به همین دلیل این پروژه در پژوهشگاه ICT انجام شد تا ببینیم در عرصه امنیت سایبری از نظر بلوغ چه وضعیتی را دارا هستیم. برمبنای پژوهش های صورت گرفت میدانی و پرسش نامه های دقیق پرسیده شده از خبرگان این بلوغ شکل گرفته و وارد مرحله سوم از پنج مرحله بلوغ امنیت سایبری خواهیم شد. قابل ذکر است که کشور پیشرفته ای مانند انگلیس اخیراً وارد مرحله سوم بلوغ شده است (مرحله ای که یک برنامه ملی برای امنیت سایبری تهیه و ارائه شده است) و کشورهای عضو اتحادیه اروپا همانند ایران درحال تدوین برنامه هستند تا وارد مرحله سوم بلوغ شوند و حتی کشورهایی که مدعی بحث امنیت هستند هنوز وارد این مرحله نشده اند.
تدین در آخر اشاره کرد: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با برنامه ریزی دقیق در نظر دارد تا تمام ذی نفعان این بخش در عرصه آموزشی همچون وزارت علوم و تحقیقات، آموزش وپرورش و بخش های خصوصی را تشویق نماید تا اقدامات لازم را برای ظرفیت سازی گسترده نیروی انسانی حوزه امنیت سایبری انجام دهند به شکلی که علاوه بر افزایش پتانسیل نیروی انسانی در عرصه امنیت سایبری در کشور، ضمن ایجاد امنیت برای کشور، شاهد ارتقا جایگاه کشور در رتبه های جهانی خواهیم شد، چونکه با برتری در جایگاه بین المللی می توانیم سبب اقتدار ملی و پیش گیری از تهدیدات و لطمه های جهانی بر کشور شویم. بدین جهت بر آن هستیم تا با کمک متولیان اساسی در حاکمیت، برنامه ملی و نقشه عمل ظرفیت سازی و تربیت نیروی انسانی حوزه امنیت سایبری را مصوب نمائیم و با ارائه طرح و جدول وظایف همه متولیان آموزش و ذی نفعان را در امتداد آموزش و آگاهی رسانی اصولی نیروی انسانی در عرصه امنیت سایبری را رهنمون باشیم.

1402/04/30
11:36:40
0.0 / 5
295
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
مهندس وب
مهندس وب web engineers