تقی پور مطرح كرد؛

آخرین وضعیت اجرای قانون مدیریت داده

آخرین وضعیت اجرای قانون مدیریت داده

به گزارش مهندس وب، رییس فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده ها با اشاره به قانون دوام اظهار داشت: قانون حکمرانی داده به موضوع تکالیف و الزامات نهادها و سازمان های دولتی می پردازد.رضا تقی پور رییس فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده ها در گفتگو با خبرنگار مهر درباب آخرین وضعیت اجرای قانون مدیریت داده و اطلاعات ملی (دوام) و وضعیت هم پوشانی آن با لایحه صیانت از داده اظهار داشت: در حکمرانی داده ها نیاز به قوانین زیادی در عرصه های مختلف داریم قانون دوام که به عنوان نخستین قانون از این سری قوانین مربوط به حکمرانی داده به تصویب رسیده است و در آبان ماه سال قبل ابلاغ گردید، بیشتر به مباحث تکالیف و الزامات نهادها و سازمان های دولتی و حکومتی می پردازد.
وی اضافه کرد: یکی از وظایف فراکسیون هوش مصنوعی مجلس پیگیری اجرای این قانون نیز است. ما پس از نشست ها در فراکسیون با نهادهای مسئول و سازمان هایی که در این زمینه مسئولیت دارند، جلساتی خواهیم داشت تا بتوانیم از آنها نیز موضوع را پیگیری نماییم.
تقی پور همین طور درباب این که آیا گزارشی از روند اجرای این قانون در دستگاه های اجرائی هست یا خیر اشاره کرد: این مساله را بیشتر شورای اجرائی فناوری اطلاعات دنبال و پیگیری می کند اما ما نامه نگاری هایی را انجام دادیم و منتظر گزارش آنها هستیم تا ببینیم در حدود ۹ ماهی که از ابلاغ این قانون می گذرد چه اتفاقاتی در کشور افتاده است.
وی اضافه کرد: البته همانطور که می دانید این قانون جز قوانین اصلی و برای کشور بسیار مهم است.
رئیس فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده افزود: استفاده بهینه از داده هایی که در کشور تولید و جمع آوری می شود طبیعتاً می تواند منشأ خیلی از کسب و کارهای داده محور باشد یا اساساً یک پایه و رکن برای اقتصاد و کسب و کارهای دیجیتال است.
تقی پور اضافه کرد: امیدواریم به همت دستگاهها و نهادهای عمدتا دولتی این داده ها در چهارچوب قانونی که به تصویب مجلس رسیده در اختیار عموم جامعه به ویژه فعالان این حوزه و صاحبان کسب و کارهای داده محور قرار بگیرد.
وی در آخر اظهار داشت: از آنجائیکه واقعاً شرکت های دانش بنیان زیادی وجود دارد که زمینه برای فعالیت آنها در این زمینه برقرار است، انشاالله این شرکتها بتوانند سرویس ها و خدمات جدیدی را از این طریق به کشور و منطقه ارایه کنند.


منبع:

1402/05/13
12:15:13
0.0 / 5
243
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , سئو , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
مهندس وب
مهندس وب web engineers