وزیر ارتباطات:

اینترنت خبرنگاران مانند سالهای قبل فعال می شود

اینترنت خبرنگاران مانند سالهای قبل فعال می شود

به گزارش مهندس وب، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: خبرنگاران از 17 مرداد به مدت یک ماه فرصت دارند بوسیله پنجره ملی خدمات هوشمند برای دریافت اینترنت خبرنگاری اقدام نمایند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور_وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات_ در آستانه روز خبرنگار به سازمان صدا و سیما رفت تا ضمن تبریک این روز به خبرنگاران از بخش های مختلف تحریریه سازمان بازدید کند.
زارع پور در جریان این بازدید با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی پاسخگوی سوالاتی خصوصاً در عرصه توسعه پنجره واحد خدمات دولت هوشمند و توسعه پیامرسان های بومی بود.
وی با اشاره به فعال شدن اینترنت خبرنگاران مانند سالهای قبل اظهار داشت: خبرنگاران از ۱۷ مرداد به مدت یک ماه فرصت دارند بوسیله پنجره ملی خدمات هوشمند برای دریافت اینترنت خبرنگاری اقدام نمایند.
وزیر ارتباطات در این گفت و گو با اعلان اینکه حالا ۹۸ درصد دستگاه های اجرائی به پنجره واحد خدمات دولت هوشمند متصل شده اند، اظهار داشت: این اتفاق بزرگی است که با همراهی و مطالبه گری رسانه ها خصوصاً صدا و سیما صورت گرفت.
ایشان سپس در تشریح نقش رسانه در این رابطه اضافه کرد: برای تحقق دولت هوشمند که برمبنای تعریف اگر کاری با دولت داشته باشید، بتوانید بدون مراجعه حضوری و بدون ارائه مدرک، خدمت را در هر ساعت شبانه روز دریافت کنید. یک برنامه ۴ ساله پیش بینی کرده بودیم که دو سال آن گذشته و دو سال دیگر باقی مانده است و برای تحقق آن در قانون بودجه هر ساله تکالیف دستگاهها را مشخص کرده ایم تا هم تکالیف دستگاهها مشخص شود و هم نهادهای نظارتی پیگیری می کنند.
زارع پور افزود: در قدم اول قرار شد دستگاهها هر خدمتی که دارند در این پنجره واحد ارائه کنند. الان هم معدود دستگاه های همچون چند دانشگاه، چند شهرداری مراکز کلان شهرها، سازمان سنجش و... باقی مانده اند.
وزیر ارتباطات با اشاره به این که الان قاطبه دستگاهها به این پنجره پیوسته اند، اشاره کرد: انصافا اگر پیگیری های رسانه ملی نبود این اتفاق نمی افتاد. این خیلی خوب است که چنین ظرفیت مطالبه گری در صداوسیما وجود دارد که پروژه های ملی که منافع مردم در آن قرار دارد و می تواند خیلی زود حال مردم را خوب کند در دستور قرار می گیرد. این مطالبه گری یک سرمایه است برای کشور شمرده می شود و باید قدر آنرا بدانیم.
زارع پور با اشاره به قدمهای بعدی پنجره ملی اشاره کرد: امسال مقرر است غیر از اینکه صد درصد خدمات بوسیله پنجره ملی خدمات دولت هوشمند ارائه شود، یک پنجم این خدمات به شکل کاملا هوشمند باید باشد یعنی مردم بدون مراجعه حضوری و ارائه مدرک، خدمت را درخواست کنند و این خدمت به آنها ارائه شود. همین طور در عرصه خدمات هوشمند تمام استعلامات بین دستگاهی باید تا آذر ماه برخط شوند.
وی ادامه داد: کاغذ از مسیر خدمات دولتی باید حذف شود و همه خدمات باید آنی و برخط شود. در این راه حتما مطالبه گری رسانه، خصوصاً رسانه ملی حتما می تواند گره گشا باشد و با همراهی دستگاه های نظارتی حتما امسال را می توانیم به یک سال خوب و تاریخی در ارائه خدمات فناورانه به مردم تبدیل نماییم.
زارع پور در ادامه با اشاره به توسعه خدمات سکوها و پیامرسان های بومی اظهار داشت: ما از شروع دولت سیزدهم بدنبال این بودیم که از سکوهای بومی حمایت نماییم تا بتوانند با نسخه های مشابه خارجی رقابت کنند. اما سال قبل اتفاقاتی افتاد که نهادهای امنیتی مجبور به اعمال محدودیت بر پلت فرم های خارجی شدند که همین مورد موجب شد که کار ما بیشتر شود و ما در فرصت کوتاهی مجبور شدیم زیرساخت های بسیار زیادی را در کشور فراهم نماییم.
وی ادامه داد: هم اکنون این سکوها پذیرای میلیونها نفر در روز هستند. در همین ایام حج گذشته (از اوایل خرداد تا اوایل تیر ماه) و در حدود ۵۰ روز، قریب به ۱۴ و نیم میلیون تماس از عربستان بوسیله دو پیامرسان ایرانی با رضایت حدود ۸۰ درصدی داشتیم. در این اتفاق هم نقش صدا و سیما بسیار پررنگ بود از این جهت که صدا و سیما تعاملات خود با مخاطبان به سکوهای بومی منتقل کرد.

وزیر ارتباطات در خاتمه خواهان مطالبه گری رسانه ها خصوصاً صدا و سیما از تمامی دستگاه های دولتی، مدارس، دانشگاه ها و... جهت استفاده از پیامرسان های بومی بجای نمونه های خارجی برای تعامل با مخاطلبان شان شد.
1402/05/16
10:15:05
0.0 / 5
249
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مهندس وب
مهندس وب web engineers