تجمیع کارت های بانکی به کجا رسید؟

تجمیع کارت های بانکی به کجا رسید؟

مهندس وب: بدنبال مطرح شدن موضوع تجمیع کارت های بانکی شهروندان در کارت ملی هوشمند بتازگی تفاهم نامه ای میان یک بانک و سازمان ثبت احوال امضا شده است که شهروندان از این طریق بتوانند به زودی از کارت ملی خود به عنوان کارت بانکی نیز بهره گیرند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، کارت ملی هوشمند، مجموعه ای از اطلاعات فردی، هویتی و زیستی را در خود دارد و به سبب تدابیر امنیتی ویژه، به آسانی قابل جعل نیست. همین طور کارت شناسایی ملی (از نوع الکترونیکی) مزایای خیلی از جمله فراهم شدن امکان امضای دیجیتالی و همین طور تصدیق هویت افراد به گونه ای مطمئن تر را به همراه دارد.
کارت های هوشمند ملی می تواند به عنوان یک کلید ورود مناسب برای کاربردهایی مانند هدفمند کردن یارانه ها، سلامت الکترونیکی و کاربردهای انتخابات و سایر خدمات شهروندی مورد استفاده قرار گیرد و با ارائه سه کاربرد اصلی «شناسایی»، «تصدیق هویت» و «امضای دیجیتال» این امکان را فراهم می آورد تا بتوان از آن به عنوان یک ابزار چندکاره بهره برد.
برای همین چند سالی است که موضوع تجمیع سایر کارت ها در کارت ملی هوشمند مطرح شده است؛ درحقیقت مسئولان بر این باور بودند که ارائه کارت های هوشمند گوناگون توسط دستگاهها به مردم موجب هدررفت بودجه کشور می شود و حتی در بعضی موارد یک نهاد چند کارت هوشمند صادر می کند و قدرت تجمیع خدمات را در خود ندارد و درنهایت نتیجه این اقدام سردرگمی بیشتر مردم در مراجعات اداری است.
کارشناسان حوزه بانکداری الکترونیکی دراین زمینه معتقدند این اتفاق در دو قالب امکان تکنولوژیکی و امکان اجرائی قابل بررسی است که به لحاظ تکنولوژیکی این امکان وجود دارد که یک کارت هم برای احراز هویت و هم برای دیگر مسائل بانکی یا خدماتی مورد استفاده قرار بگیرد. در حقیقت می توان تمام کارت های فعلی که در دست مردم است شامل کارت های مغناطیسی و هوشمند را در تنها یک کارت هوشمند تجمیع کرد.
آنها تاکید کردند اما به لحاظ اجرائی واقعیت این است که هر کدام از این کارت های موجود در دست مردم، متعلق به یک سازمان یا شرکت خاص است و هم اکنون مدیریت یکپارچه ای که بتوان بوسیله آن تجمیع کارت ها را انجام داد، فعلا در کشور وجود ندارد. هنگامی که همه کارت ها در یک کارت تجمیع شوند، زمانی مشکل به وجود می آید که صاحب کارت، کارتش را گم کند. او برای سوزاندن و صدور باردیگر کارت باید با تک تک سازمان هایی که در آن کارت خدماتی ارائه می دهند، تماس برقرار کرده، مراحل اداری را طی و تاییدیه بگیرد.
اما در عین حال یک پیشخوان واحد می تواند این مساله را حل کند، به این صورت که به همه ارگان ها اعلام نماید که فلان شهروند کارتش را گم کرده و درخواست صدور باردیگر کارت را انجام دهد.
برخی دیگر هم معتقدند کارت های هوشمند ملی به لحاظ فنی در سطحی هستند که بتوانند همه کارت ها را در خود جای دهند، اما برای تجمیع کارت ها این کافی نیست، چونکه از نظر عملی هر سازمان یا بانکی از فرآیندهایی برای صدور و احراز هویت کاربران خود استفاده می نماید که روند طولانی را برای خود دارد. اما نکته منفی آن همانگونه که پیش تر به آن اشاره شد، از دست رفتن یکباره اطلاعات هنگام مفقود شدن کارت شهروند است که باید برای دریافت مجوز روند اداری طولانی سازمان های مختلف صادرکننده کارت ها را طی نماید.
بانک مرکزی هر از چند گاهی نسبت به اجاره حساب یا کارت های بانکی به افراد غیر هشدار می دهد؛ رئیس پلیس فتای پایتخت هم هشدار داده که به هیچ عنوان کارت خودرا در اختیار افراد دیگری قرار ندهند و توجه داشته باشند که در صورت اجاره کارت بانکی خود در جرائم مجرمانه ای که با آن کارت صورت گیرد، سهیم خواهند بود. بر این اساس پلیس هم در کنار هشدار نسبت به اجاره کارت های بانکی، راهکاری را برای مقابله با این اقدام ارائه و اعلام نموده بود که نظام بانکی و صدور کارت های بانکی باید به سمت وسویی برود که در نهایت هر فردی بتواند با کارت ملی خود به عنوان کارت بانکی خرید کند.
در نتیجه کارت ملی می تواند کار کارت بانکی را انجام دهد. این پیشنهاد به نظام بانکی و جزو مطالباتی بوده است تا موضوع کارت های بانکی سر و سامان داده شود و قسمتی از بستر جرم از بین برود.
درنهایت با همه اما و اگرهایی که درباره ی این مساله وجود داشت بتازگی با امضای تفاهم نامه همکاری مشترک میان سازمان ثبت احوال کشور و بانک ملی جمهوری اسلامی ایران تجمیع کارت های خدماتی در کارت ملی هوشمند آغاز شد. از موضوعات این تفاهم نامه می توان به تبادل اطلاعات برای عملیاتی شدن کارت هوشمند ملی بجای کارت بانکی و طراحی و تولید سلول های متناظر همچون سرویس تطبیق اثر انگشت کارت ملی، بهره برداری بانک از سامانه استعلام الکترونیکی هویت انفرادی، استعلام نشانی افراد و سامانه پایگاه سببی و نسبی و تدوین و ارائه کسب وکار مبتنی بر احراز هویت غیر حضوری اشاره نمود.
در این جهت از طرف بانک طرف تفاهم نامه اعلام شده بحث کارت ملی هوشمند یکی از دغدغه های سالهای قبل بوده با تدبیر سازمان ثبت احوال چاپخانه بانک ملی چاپ کارت های ملی هوشمند را در دستور کار قرار داده تا به عنوان دستگاه همکار این خدمات را به شهروندان ارائه نماید. همین طور سرمایه گذاری در پروژه های آتی و مشترک در بحث های هویتی و سببی نسبی بصورت مشترک با سازمان ثبت احوال صورت خواهد گرفت تا در راستای تحقق دولت الکترونیک گام موثری را برداشته شود.
بدین سبب با این اقدام و امضای تفاهم نامه همکاری مشترک میان سازمان ثبت احوال و بانک ملی جمهوری اسلامی ایران و شروع تجمیع کارت های خدماتی در کارت ملی هوشمند این انتظار وجود دارد که شهروندان از این طریق بتوانند از کارت ملی خود در آینده به عنوان کارت بانکی بهره گیرند.1402/05/23
11:08:30
0.0 / 5
240
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers