گزارش مهندس وب؛

ضرب الاجل به اتمام رسید تکلیف اینترنت مشخص نشد

ضرب الاجل به اتمام رسید تکلیف اینترنت مشخص نشد

به گزارش مهندس وب، با گذشت حدود ۲ ماه از دستور رئیس جمهور برای رسیدگی به کندی اینترنت در جهت رسیدگی به مطالبه و گلایه مردم در این حوزه، وضعیت این مورد همچنان تعیین تکلیف نشده است.به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، مبحث اینترنت، کندی و در دسترس نبودن آن، چندماهی است نقل محافل و اقشار مختلف جامعه شده است. از کسب و کارها تا دانشجویان که کار و زندگی شأن به این مهم وابسته است، بهبود وضعیت اینترنت را از مسئولین کشور خواهان شده اند.
در همین راستا رئیس جمهور در تاریخ ۶ تیرماه سال ۱۴۰۲ در جلسه شورایعالی فضای مجازی دستور داد کارگروهی متشکل از مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات تشکیل گردد تا گلایه های مردمی در رابطه با کندی اینترنت را بررسی نمایند.
رئیس جمهور در این نشست با تکیه بر اقدامات خوب صورت گرفته برای توسعه شبکه ملی اطلاعات و سکوهای ایرانی و توسعه زیرساخت های ارتباطی به برخی گلایه های مردمی در سفرهای استانی در ارتباط با کندی اینترنت اشاره و کارگروهی متشکل از مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مأمور کرد تا مبحث را بررسی و حداکثر تا یک ماه آینده نتیجه بررسی و راهکارهای رفع دغدغه های مردم را ارائه نماید.
پس از این جلسه، زمان آغاز فعالیت و جزئیات در مورد چگونگی تشکیل کارگروه رفع گلایه های مردمی از کندی اینترنت را از مرکز ملی فضای مجازی پیگیر شدیم و بدین ترتیب امیر خوراکیان سخنگو و معاون حقوقی و امور مجلس مرکز ملی فضای مجازی در ۱۴ تیرماه سال ۱۴۰۲ در گفتگو با خبرنگار مهر از تشکیل کارگروه و آغاز فعالیت رسیدگی به وضعیت اینترنت اطلاع داد و اظهار داشت: به منظور رسیدگی به وضعیت اینترنت، رئیس جمهور کشورمان در آخرین جلسه شورایعالی فضای مجازی دستور دادند تا در کنار گزارشهایی که از توسعه شبکه و تحولات فنی در این عرصه داده می شود، کارگروهی به بررسی نگاه عموم کاربران و کسب و کارها به وضعیت اینترنت و نحوه ی استفاده از آن و کیفیتش شامل سرعت و کیفیت بپردازد و بتواند گزارشی را در این حوزه برای شورایعالی فضای مجازی تهیه نماید که هم اکنون این کارگروه با محوریت مرکز ملی تشکیل و فعالیتش شروع شده است و امیدواریم بزودی بتوانیم بررسی ها و گزارش های لازم را در این حوزه تهیه نماییم.
وی در ادامه در مورد چگونگی بررسی وضعیت اینترنت در کارگروه خاطرنشان کرد: ساز و کار بررسی در همان کمیته مشخص خواهد شد احتمالا به صورت نظر سنجی های مستقیم و غیر مستقیم از کسب و کارها و از عموم مردم، گزارش های فنی از مراکز مرتبط در کشور در اپراتورها و وزارت ارتباطات و از طریقی که این کار گروه تشخیص دهد اساسا این گزارش ها تهیه می شود.
خوراکیان در ادامه در مورد این که نتیجه این کارگروه چه زمان به رئیس جمهور و مردم عرضه می شود اضافه کرد: زمان مشخصی در مصوبه وجود ندارد اما این کارگروه در حداقل زمان ممکن این گزارش ها را تهیه می کند و بمحض تهیه شدن در دستور شورایعالی فضای مجازی قرار می گیرد.
تمدید مهلت رئیس جمهور
از آنجایی که بعد از طی مهلت تعیین شده از جانب رئیس جمهور، کار کارگروه نیمه تمام مانده و گزارش نهایی نشده بود، یک ماه بعد و در جلسه بعدی شورایعالی فضای مجازی که در ۳ مردادماه برگزار شد، از جانب رئیس جمهور مهلت بررسی مبحث تا یک ماه دیگر تمدید و مقرر شد کارگروه بررسی کیفیت خدمات شبکه تا جلسه بعدی شورایعالی فضای مجازی به بررسی کیفی شبکه ادامه دهد.
همچنین مصوب شد کارگروه ضمن دریافت نظرات تکمیلی متخصصین جهت حل مسائل فنی به بررسی مبحث ادامه داده و به صورت هم زمان راهکارهای عملیاتی رفع مشکلات احصا شده را طراحی و تدوین کرده و اجرای این اصلاحات هم از جانب مسئولین دستگاههای ذی ربط آغاز شود.
ضرب الاجل تمام شد؛ تکلیف اینترنت مشخص نشد
اکنون بعد از گذشت دو ماه از دستور اولیه رئیس جمهور، مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات گزارش خویش را از بررسی وضعیت اینترنت عرضه نکرده اند. ضمن این که به نظر می آید در جدید ترین جلسه شورایعالی فضای مجازی که سه شنبه هفته جاری برگزار شد هم گزارشی مطرح نشده و یا در صورت مطرح شدن به اطلاع عموم رسیده نشده است.
در جلسه اخیر شورایعالی فضای مجازی که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، بعد از بحث و بررسی در رابطه با وضع کسب و کارهای اینترنتی، برای توسعه و پشتیبانی از این کسب و کارها تصمیماتی در رابطه با عرضه خدمات جدید به آنها و همینطور پایداری خدمات شان برای مردم اتخاذ و مقرر شد این تصمیمات با محوریت معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری پیگیری و اجرایی شود.
پیگیری های خبرنگار مهر از مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات دراین باره تا لحظه تهیه این گزارش بی جواب مانده است و در حالیکه مهلت تعیین شده به اتمام رسیده است، «اینترنت» همچنان تعیین تکلیف نشده و گزارشی از جانب نهادهای ذیربط عرضه و به اطلاع مردم نرسیده است.
به گزارش مهندس وب به نقل از مهر، ناگفته نماند که مجلس شورای اسلامی هم همزمان با جلسه روز گذشته شورا، مبحث وضعیت اینترنت را در دستور کار صحن علنی قرار داده بود و با دعوت از عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات این مورد را مورد بررسی قرار داد.
جزئیات گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس در رابطه با وضعیت اینترنت به همراه پیشنهادات و راهکاری هایی برای حل مشکلات در این حوزه را می توانید در این لینک مشاهده کنید.


منبع:

1402/06/02
22:00:40
0.0 / 5
278
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مهندس وب
مهندس وب web engineers