رئیس سازمان فضایی خبر داد؛

پرتاب منظومه ماهواره شهید سلیمانی تا ۲ سال آینده

پرتاب منظومه ماهواره شهید سلیمانی تا ۲ سال آینده

به گزارش مهندس وب، رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: قرارداد ساخت نخستین منظومه ماهواره ای ایرانی با هدف عرضه خدمات اینترنت اشیا باریک باند، بین سازمان فضایی و یک کنسرسیوم داخلی به امضا رسید.حسن سالاریه در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت منظومه ماهواره شهید سلیمانی اظهار داشت: سازمان فضایی ایران در جهت عرضه خدمات فضاپایه در حوزه ارتباطات بخصوص اینترنت اشیا، مشخصات فنی نخستین منظومه ماهواره ای مخابراتی باند باریک را که به نام شهید والا مقام حاج قاسم سلیمانی نامگذاری شده است را تعیین و سپس با هدف تقویت بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان حوزه فضایی، مناقصه واگذاری این پروژه را برگزار کرد.
وی اضافه کرد: با انجام فرایند مرحله اول مناقصه این پروژه مهم، ابتدا شرکت ها و کنسرسیوم های متقاضی حائز شرایط، شناسایی و سپس با انجام مرحله دوم مناقصه برنده مناقصه که کنسرسیومی متشکل از شرکتهای خصوصی و دولتی است، انتخاب گردید.
سالاریه افزود: قرارداد منظومه ماهواره شهید سلیمانی با هدف جمع آوری داده از ایستگاه سطح زمین منعقد، امضا و ابلاغ گردیده است و هم اکنون با تعیین مجری و همینطور انجام اقدامات مربوطه قرارداد طراحی، ساخت، پرتاب، آزمون و تحویل در مدار منظومه مخابراتی اینترنت اشیا (iot) میان سازمان فضایی ایران و کنسرسیوم داخلی منعقد و فرآیند طراحی و ساخت توسط مجری پروژه شروع شده است.
وی به زمان پرتاب این منظومه اشاره نمود و اضافه کرد: این منظومه به مرور تکمیل می شود و به علت وجود ماهواره های زیاد و پرتاب های متعدد، بازه زمانی پرتاب این پروژه حدود دو سال است به این منظور که نخستین پروژه منظومه ماهواره ای مخابراتی تا دو سال آینده در مدار زمین قرار می گیرد.
سالاریه در ادامه به خدمات منظومه ماهواره شهید سلیمانی و افزایش قابلیت های ماهواره اشاره نمود و اظهار داشت: خدمات این منظومه، فعلا خدمات اینترنت اشیا باریک باند است یعنی بیشتر جمع آوری داده از حسگرهای سطح زمین و انتقال آن به یک ایستگاه مرجع که ایستگاه مرکزی است و در فازهای بعدی مقرر است که انشاالله تعداد و قابلیت های منظومه ماهواره شهید سلیمانی افزایش پیدا کند.
وی افزود: هم اکنون این منظومه پهنای باند مشخصی دارد که انشاالله در نمونه های جدیدتر ماهواره ها در ادامه کار، ساخته خواهند شد، پهنای باند افزوده می شود یعنی ماهواره ها به محموله های جدیدتر و پیشرفته تری مجهز می شوند.
سالاریه در ادامه ضمن اشاره به فاصله در ارتفاع قرار گرفتن این منظومه از زمین اظهار داشت: تمام منظومه های ماهواره ای باریک باند ما در ارتفاع لئو یا ارتفاع پایین قرار می گیرند.
وی در انتها اظهار داشت: منظومه مخابراتی شهید سلیمانی در واقع نخستین منظومه ماهواره ای ایران و جهان اسلام است که با تاکید بر توان داخلی ساخته شده و خدمات بسیار خوبی را به دستگاههای دولتی، بخش خصوصی و مردم عرضه خواهد نمود.

1402/07/19
08:16:16
0.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
مهندس وب
مهندس وب web engineers