کرمی که خودش را برای جفت گیری نصف می کند

کرمی که خودش را برای جفت گیری نصف می کند

به گزارش مهندس وب، این کرم خودش را دو نیم می کند و نیمه ی پشتی خویش را به دنبال شریک جنسی می فرستد. نیمه ی پشتی تغییر یافته بعنوان «استولون»(stolon) شناخته می شود و بعنوان یک واحد مستقل عمل می کند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در بعضی از گونه های کرمها اگر آنها را دو نیم کنید و دم و سر آنها را از هم جدا کنید، هر دو نیمه بعد از بازسازی قسمت های از دست رفته خود به دو کرم مجزا تبدیل می شوند.
نوع جالب دیگری از کرمها به نام Syllidae که به آنها کرم های گردن بندی هم می گویند، وقتی از وسط نصف می شوند، باردیگر احیا نمی شوند، بلکه در عوض، زمانیکه می خواهند تولید مثل کنند، داستان جالبی اتفاق می افتد.
وقتی این کرم ها بزرگ می شوند و آماده تولید مثل می شوند، یک دگرگونی در بخش پشت بدنشان اتفاق می افتد. این قسمت پشتی تغییر شکل یافته، استولون نامیده می شود و به یک واحد مستقل تبدیل می شود که در اطراف حرکت می کند و مواد سازنده نوزاد را از خود آزاد می کند.
دانشمندان کنجکاو شده اند که چگونه این کرم ها با نام علمی Megasyllis nipponica موفق به ایجاد استولون می شوند.
بنابراین، گروهی از پژوهشگران به سرپرستی پروفسور تورو میورا از دانشگاه توکیو در ژاپن با مطالعه بیان ژن این کرم آبی که در دریای ژاپن یافت می شوند، این فرایند پیچیده را رمزگشایی کردند.
آنها دریافتند بعد از تشکیل استولون، موجود اصلی که استاک(stock) نامیده می شود، قسمت پشتی خویش را باردیگر رشد می دهد تا استولون های بیشتری بسازد. این استولون ها سرگردان می شوند و به دنبال استولونی از جنس مخالف برای جفت گیری می گردند.
پژوهشگران از راه این مطالعه تجربی همینطور دریافتند که استولون ها سیستم گوارشی پیچیده تری دارند و ظاهری متفاوت از استاک دارند.
آنها می گویند، این واحدهای کودک سازی یا استولون ها بسیار پیشرفته هستند. آنها چشم ها، آنتن ها و چیزهای مخصوص پرز مانندی برای شنا دارند. دانشمندان فکر می کنند آنها شاید مغز و سیستم عصبی کوچک خویش را داشته باشند، چونکه می توانند دیگر استولون های اطراف خویش را حس کنند و به آنها پاسخ دهند.
روش جدید استولون سازی
پژوهشگران در استولون های ماده ی بالغ، یعنی آنهایی که تخم می سازند، در واقع می توانند تخم ها را بیرون بدن آنها ببینند و استولون های نر بالغ، یعنی آنهایی که اسپرم می سازند، زردتر به نظر می رسند.
پژوهشگران به نواحی خاصی از بدن کرم گردنبندی نگاه کردند که در آن ژن هایی به نام «ژن های Hox قدامی» در بخش جلویی بدن در طول فرایند تولید استولون فعال می ماندند و آنهایی که «ژن های Hox خلفی» نامیده می شوند در بخش پشت فعال باقی ماندند.
ازاین رو به نظر می آید این مطالعه نشان داده است که فعالیت این ژن ها به صورت منظم در طول بدن پابرجا می باشد، حتی زمانیکه این موجودات دریایی درحال ساخت این واحدهای ویژه تولید نوزاد هستند.
دانشمندان می گویند این موجودات دریایی در طول مدت زمانی بسیار طولانی با فرگشت(تکامل)، روش رشد بدن خویش را تغییر داده اند. شاید آنها بعضی از خصوصیت ها را از اجداد قدیمی شان وام گرفته اند.
این پژوهش در مجله Scientific Reports انتشار یافته است.
منبع:

1402/09/04
09:32:37
0.0 / 5
218
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
مهندس وب
مهندس وب web engineers