به مناسبت هفته بسیج صورت گرفت

شناسایی و اولویت بندی مؤلفه های شایستگی های مدیریت منابع انسانی در سازمان بسیج مستضعفین

شناسایی و اولویت بندی مؤلفه های شایستگی های مدیریت منابع انسانی در سازمان بسیج مستضعفین

به گزارش مهندس وب، مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID) به مناسبت هفته بسیج مقاله «شناسایی و اولویت بندی مؤلفه های شایستگی های مدیریت منابع انسانی برمبنای رویکرد تحلیل سلسله مراتبی (AHP) (مطالعه موردی: یکی از مجموعه های سازمان بسیج مستضعفین)» را تحلیل کرد.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، با فرار رسیدن هفته بسیج و به مناسبت روز بسیج مستضعفان، مقاله علمی فارسی با عنوان «شناسایی و اولویت بندی مؤلفه های شایستگی های مدیریت منابع انسانی برمبنای رویکرد تحلیل سلسله مراتبی (AHP) (مطالعه موردی: یکی از مجموعه های سازمان بسیج مستضعفین)» تحلیل شد. این مقاله که توسط ۳ نویسنده نوشته شده، در مجله مطالعات راهبردی بسیج که مهم ترین مجله با موضوع بسیج است، درسال ۱۴۰۱ انتشار یافته است.
در این مقاله چنین بیان شده که شایسته سالاری و استفاده از نیروهای کارآمد، از عوامل موفقیت سازمان ها برای حرکت به سمت پویایی و تحول است. شایسته سالاری رمز پیروزی حرکت های توسعه ای در درون سازمان ها است. نبود شایسته سالاری در هر سازمان سبب حذف یا افراد شایسته، اتلاف استعدادهای بالقوه و همین طور کاهش کارایی می شود. بدین سبب حفظ و نگهداری منابع انسانی، یکی از ضرورت های هر سازمانی است.

برای پرورش کارکنان شایسته، نیاز به یک الگوی جامع مبتنی بر شناسایی مؤلفه های شایستگی در حوزه مدیریت ضرورت دارد. یکی از چالش های هر سازمان، درک مستمر تحولات محیط پویای پیرامون و اتخاذ رویکرد کلان استراتژی متناسب با آنست. مدیران ارشد باید از انتخاب بهترین راه حل و استراتژی بدون پشتوانه از منابع انسانی حرفه ای و شایسته آگاه باشند؛ بنا بر این است که مدلهای شایستگی می توانند به متخصصان حرفه ای در بهبود مهارت ها و سطح کارآمد نیروی کاری خود و بمنظور انطباق یا تقاضاهای متغیر بازار و پاسخ دهی به چالش های کسب وکار، کمک زیادی کنند.
یکی از فاکتورهای مهم در سازمان، شایستگی مدیریت منابع انسانی است. شایستگی مدیریت منابع انسانی به عنوان توانایی عملکرد منابع انسانی در توسعه و پیاده سازی یک سیستم مدیریت در منابع انسانی تعریف شده است که برای دستیابی به اهداف راهبردی سازمان، ضرورت دارد. البته که سازمان با صلاحیت بالای مدیریت منابع انسانی در جذب، حفظ، توسعه و ایجاد انگیزه کارمندان خود، زمانی اثربخش خواهد بود که مزیت رقابتی بوجود آورد. مدل شایستگی یکی از روش هایی است که برای انطباق پذیری و سازگاری سازمان های مدرن با تغییرات مداوم و مستمر محیط های کاری طراحی شده است.

سازمان بسیج مستضعفین به عنوان یکی از سازمان های مهم و کلیدی در همه عرصه های فرهنگی، آموزشی و اقتصادی کشور شمرده می شود. ایجاد و استفاده از یک مدل مبتنی بر شایسته سالاری در منابع انسانی می تواند مانع محکمی در مقابل خیلی از ناکارآمدی ها در سازمان شود.
سؤال اصلی مطرح شده در این مقاله این است: مؤلفه های شایستگی منابع انسانی کدام هستند و از چه اولویتی برخوردارند؟
با اسـتنتاج از تعاریف و شـاخص های شـایسـتگی در تعاریف، مهم ترین فاکتورهای شایستگی در این مقاله عبارتند از: محرک و انگیزه، خصـیصـه، دانش، مهارت و درک خویشتن.

براین اساس، جامعه آماری این پژوهش شامل کارکنان و کارشـناســان یکی از اقشــار سازمان بسیج مستضعفین در شهر تهران است.
روش نمونه گیری به سبب خاص بودن عنوان پژوهش و استفاده از نظرات خبرگان بصورت غیراحتمالی و قضاوتی است.
نتایح و یافته های این مقاله نشان داده که توانایی کشف، جذب و نگهداشت استعدادها بالاترین رتبه را در نظرات مدیران دارد.
با عنایت به نتایج این مقاله سفارش می شود تا سازمان ها این موارد را در اولویت کار خود قرار دهند:
۱. افزایش ارزش آفرینی مدیران منابع انسانی و توجه به شایستگی های هوشی و شایستگی هوش عاطفی
۲. رعایت اصول اخلاقی در میان کلیه شاخص ها و برنامه ریزی شایسته
۳. ایجاد یک مرکز سنجش شایستگی های مدیریت منابع انسانی
۴. طراحی نظام توسعه و آموزش شایستگی های منابع انسانی
۵. کوشش برای تقویت جایگاه مدیریت منابع انسانی در سازمان
۶. استفاده از ابزارهایی مثل دانش انسانی، دانش ساختاری و دانش اجتماعی و شاخص هایی نظیر رشته و گرایش تحصیلی در رابطه با پست سازمانی و استفاده از روش های تصمیم گیری تیمی و مشورت با کارکنان
۷. استفاده از نگرش برنامه ریزی و کارآفرینی و شاخص هایی مثل توکل گرایی در پیش بینی تحولات آینده، مدیریت مسائل با رویکرد تقوا، اتقان در کار و پرهیز از سستی.
منبع:
قدیانی، حسین، قدمی، کاوه، و پیری زمانه، مسلم. (۱۴۰۱). شناسایی و اولویت بندی مؤلفه های شایستگی های مدیریت منابع انسانی برمبنای رویکرد تحلیل سلسله مراتبی (AHP) (مطالعه موردی: یکی از مجموعه های سازمان بسیج مستضعفین). مطالعات راهبردی بسیج، 25(95)، 197-231. SID. https: //sid.ir/paper/1050593/fa

منبع:

1402/09/05
09:20:02
0.0 / 5
215
تگهای خبر: آموزش , سیستم , طراح , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مهندس وب
مهندس وب web engineers