نقش ساکنان محلی در رونق گرفتن گردشگری سلامت

نقش ساکنان محلی در رونق گرفتن گردشگری سلامت

مهندس وب: حمایت همه جانبه از حوزه های مختلف گردشگری، می تواند ثروت فراوانی را برای مناطق دارای پتانسیل فوق به ارمغان بیاورد. در پژوهشی که در همین خصوص انجام شده است، پژوهشگران به نقش مهم و حیاتی حمایت ساکنان محلی از توسعه گردشگری سلامت اشاره کرده اند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، گردشگری سلامت بمنظور استفاده از جاذبه های طبیعی منطقه همچون آب های معدنی، هوای مطلوب و نظایر آنها و یا برای دریافت مداخلات پزشکی و جراحی در راستای بهبود سلامتی انجام می گیرد و یکی از تجارت های پر رونق بشمار می رود که عواید اقتصادی آن توجه زیادی را به خود جلب کرده است. در کنار خیلی از عوامل همچون توجه به درخواست های فردی توریست و زیرساخت های تخصصی در کنار تفرجگاه ها، پیشرفت مداوم فناوری بمنظور دسترسی ایمن و سریع به اطلاعات، تکیه بر پتانسیل های طبیعی منطقه، رعایت قوانین و مقررات، کیفیت خدمات، امکانات رفاهی، صنایع و محصولات فرهنگی و موارد دیگر، توسعه صنعت توریسم، متکی به حسن نیت جامعه میزبان و حمایت آنها از چنین توسعه ای است.
درواقع، بگفته پژوهشگران، یکی از عوامل پایداری توسعه گردشگری، مشارکت جامعه محلی است. این مشارکت، علاوه بر بهره مندی جامعه محلی از مزایای اقتصادی، سبب درک بیشتر آثار مثبت توسعه گردشگری، بهبود نگرش آنها و حمایت بیش از گردشگری سلامت می شود؛ تا آنجا که آستانه تحمل جامعه بومی افزوده شده و موجبات سازگاری بیشتر ایشان با گردشگران را فراهم می آورد. میهمان نوازی دوستانه و گرم می تواند جذابیت مقصد را افزایش داده و سفری به یادماندنی و رضایت بخش را برای بازدیدکنندگان به ارمغان آورد و منجر به وفاداری توریست سلامت شود. تا آنجا که پژوهشگران اظهار کرده اند میهمان نوازی و خدمات بهداشتی درمانی مناسب، نقش بزرگی در موفقیت صنعت گردشگری سلامت دارد.
دراین زمینه، محققانی از دانشگاه علم و هنر یزد، در یک پژوهش، نقش حمایت ساکنان محلی را از توسعه گردشگری سلامت در بازاریابی مورد بررسی دقیق تر قرار داده اند.
آنها در پژوهش خود که بصورت موردی، با تمرکز بر شهرک سلامت اصفهان انجام شده است، حمایت ساکنان غیرشاغل در بخش گردشگری سلامت را توسعه این صنعت به عنوان متغیری که بازاریابان این حوزه می توانند در راستای افزایش تقاضای گردشگری سلامت مدنظر قرار دهند، بررسی نموده اند.
یافته های این تحقیق نشان می دهند که حمایت ساکنان بر متغیرهای ذیل تأثیرگذار است: تصویر مقصد، رضایت گردشگر، وفاداری گردشگر، تبلیغات مثبت دهان به دهان، کیفیت ادراک شده از خدمات، همبستگی عاطفی گردشگران با ساکنان و وابستگی مکانی توریست به مقصد.
بگفته میرمحمد اسعدی، استادیار و محقق گروه مدیریت جهانگردی دانشکده علوم انسانی دانشگاه علم و هنر یزد و دیگر همکارش در این مطالعه، «نتایج بررسی های انجام شده نشان داد در سیستمی متشکل از متغیرهای فوق الذکر، حمایت ساکنان، نقش به سزایی در وفاداری توریست و تبلیغات مثبت دهان به دهان دارد. به شکلی که تأثیر آن بیش از تأثیرگذاری رضایت یا حتی کیفیت خدمات است».
آنها می گویند: «به عبارت دیگر، جلب حمایت ساکنان در اولویت است، ضمن آن که حمایت ساکنان بر سایر عوامل یعنی کیفیت درک شده، رضایت گردشگر، وابستگی به مکان و دلبستگی عاطفی نیز تأثیر می گذارد. پس توجه ویژه به این متغیر، در بازاریابی مؤثر گردشگری سلامت سفارش می شود».
این پژوهشگران سپس پیشنهادات کاربردی زیر را در ارتباط با موضوع پژوهش خود و بهبود وضعیت گردشگری سلامت مطرح کرده اند:
- استفاده از برنامه های تشویقی جهت مشارکت جامعه محلی در توسعه گردشگری سلامت
- سهیم کردن ساکنان در تصمیم گیری های مربوط به توسعه گردشگری سلامت
- آموزش جامعه محلی درباب نقش آنها در توسعه گردشگری سلامت و تأثیر تعاملات نامناسب ایشان با توریست در کاهش سهم بازار
- گزارش دستاوردها درباب فواید توسعه گردشگری سلامت به جامعه محلی
- انتشار بازخوردهای مثبت دریافتی از گردشگران سلامت و تقویت حس غرور و هویت مکانی جامعه محلی
- توجه به میهمان نوازی و فاکتورهای حمایت ساکنان از توسعه گردشگری در تبلیغات مربوطه
- فراهم کردن زمینه تعامل مطلوب گردشگران سلامت با جامعه محلی
- به کارگیری استراتژی های جبرانی بمنظور کاهش نارضایتی توریست از برخورد نامناسب جامعه محلی
- تشویق گردشگران به اشتراک گذاری تجربه مثبت خود در تعامل با جامعه محلی.
این یافته های پژوهشی در فصلنامه «مطالعات اجتماعی گردشگری» وابسته به پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی انتشار یافته اند.
منبع:

1402/09/07
11:56:26
0.0 / 5
202
تگهای خبر: آموزش , خدمات , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
مهندس وب
مهندس وب web engineers