رئیس پارك علم و فناوری دانشگاه تهران مطرح كرد

تاثیر پارک علم و فناوری در کاهش نرخ مهاجرت و افزایش نرخ بازگشت به کشور

تاثیر پارک علم و فناوری در کاهش نرخ مهاجرت و افزایش نرخ بازگشت به کشور

به گزارش مهندس وب، رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اعلان اینکه اخلاق حرفه ای و مسئولیت پذیری اجتماعی محور اصلی تمامی برنامه ها و کارهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران قرار دارد، اظهار داشت: ناحیه نوآوری تهران با شعار زندگی پایدار، سبز و هوشمند، جلوه ای از رعایت اخلاق حرفه ای و مسئولیت پذیری اجتماعی است.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، دکتر علی اسدی، رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در آستانه دهمین همایش ملی و دومین همایش بین المللی اخلاق حرفه ای و مسئولیت پذیری اجتماعی که اول بهمن ماه در سالن اجلاس سران برگزار می شود، اظهار داشت: اخلاق حرفه ای؛ اصول و استانداردی است که تعیین کننده رفتار افراد بشمار می رود و بوسیله اخلاق حرفه ای می توان به سبک زندگی و تفکری افراد در تمام جنبه های زندگی پی برد.

وی ادامه داد: اخلاق حرفه ای و مسئولیت پذیری اجتماعی دارای ارتباط مستقیم هستند و می توان گفت آگاهی از اخلاق حرفه ای لازم است اما برای تکمیل مسیر این موضوع، باید اخلاق حرفه ای در رفتار و بینش افراد نیز نمود پیدا کند و اخلاق حرفه ای را می توان در مسئولیت پذیری اجتماعی مشاهده کرد. بدین سبب مسئولیت پذیری اجتماعی، آیینه اخلاق حرفه ای بشمار می رود.

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با تأکید بر این که سازمان ها در مقیاس های مختلف و با محورهای فعالیت متفاوت بدون رعایت اخلاق حرفه ای و مسئولیت پذیری اجتماعی، موفق نخواهند شد؛ گفت: باتوجه به ارتباط مستقیمی که میان تمامی اجزای یک جامعه و منابع یک کشور و سازمان ها وجود دارد، این انتظار می رود که کوشش های یک سازمان به دستاوردهای مثبتی مانند حفظ محیط زیست، کاهش آلودگی، رفع فقر و.... منجر شود.

دکتر اسدی، یکی از مسائل اساسی جوامع بشری در دنیای امروز را موضوع اخلاق حرفه ای و مسئولیت پذیری اجتماعی خواند و اضافه کرد: رشد پرشتاب علم و فناوری به اهمیت این موضوعات افزوده است. پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در زمره یکی از با اهمیت ترین نهادهای کشور و پیشتاز در پشتیبانی از صاحبان ایده، افراد با استعداد، واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان است و به سبب ارتباط مستقیم با مخاطبان مختلف از فرد تا تیم های فناور و شرکتها و... از دامنه تاثیر گسترده ای برخوردارست.

وی ارزش آفرینی در قالب ایجاد بستری برای خلق ثروت، اشتغال زایی، توجه به محیط زیست، کاهش نرخ مهاجرت و همین طور کمک به افزایش نرخ بازگشت به کشور و... را همچون دستاوردهای باارزش پارک علم و فناوری برای جامعه و کشور دانست و گفت: به همین علت بنای تفکرات و رفتار و همین طور برنامه های اجرائی در این مجموعه بر پایه رعایت اصول اخلاق حرفه ای و مسئولیت پذیری اجتماعی شکل گرفته است.

دکتر اسدی با اشاره به این که یکی از برنامه های اساسی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، راه اندازی ناحیه نوآوری تهران با هدف محوری گسترش فضای بازیگران زیست بوم نوآوری و جلب مشارکت تمام کنشگران ناحیه نوآوری تهران است؛ اشاره کرد: ناحیه نوآوری تهران با شعار زندگی پایدار، سبز و هوشمند، جلوه ای از رعایت اخلاق حرفه ای و مسئولیت پذیری اجتماعی است که در خرداد سال جاری با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شهرداری و دانشگاه تهران راه اندازی شد.

ایشان سپس توضیح داد: توجه به تمامی اعضای جامعه همچون استعدادها، کارآفرینان، استارتاپ ها، شرکت های فناور و دانش بنیان، سازمان های مختلف و... و همین طور تاکید بر مطالبی مانند بهره مندی از منابع تجدیدپذیر انرژی، به حداقل رساندن ضایعات، مدیریت در سه بخش آب، انرژی و پسماند، راندمان و استفاده از منابع برای شهروندان حال و آتی شهر و کشور، امکان ایجاد خدمات هوشمند همچون سلامت هوشمند، حمل و نقل هوشمند و تولید هوشمند و... نشان دهنده محور قرار گرفتن اخلاق حرفه ای و مسئولیت پذیری اجتماعی در سیر تحول پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است.

استاد دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران به توضیح برنامه دیگری از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران پرداخت و اضافه کرد: برنامه پشتیبانی از متخصصان ایرانی خارج از کشور همچون برنامه های مبتنی بر اخلاق حرفه ای و مسئولیت پذیری اجتماعی است که با حمایت پارک علم و فناوری اجرا می شود و به استفاده از دانش تخصصی شبکه حرفه ای متخصصان و صاحب نظران ایرانی خارج از کشور به جامعه ایران اسلامی منتج می شود.

دکتر اسدی از راهبری پروژه افتتاح و بهره برداری پردیس علم و فناوری شهیدچمران دانشگاه تهران توسط پارک علم و فناوری سخن گفت و گفت: این پروژه همچون کارهای پارک علم و فناوری است که با محوریت ایجاد دانشگاه کارآفرین و در امتداد مسئولیت پذیری اجتماعی طی سالهای ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ توسط پارک علم و فناوری صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، وی افزود: پردیس علم و فناوری شهید چمران بستری برای ایجاد ارتباط میان دانشگاه و صنعت بشمار می رود و با بوجودآوردن فرصت های گوناگون به گسترش تفکر خلاق، کار تیمی، حل مسئله و... پرداخته و امید است در آینده شاهد حل مسائل شرکت های فعال در منطقه اشتهارد و سراسر کشور به دست پرورش یافتگان این پردیس باشیم.

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اشاره کرد که در تدوین و اجرای تمامی برنامه های حمایتی، خدمات و کارهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، بیانیه رعایت اخلاق حرفه ای و مسئولیت پذیری اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.

منبع:

1402/10/27
15:54:39
0.0 / 5
151
تگهای خبر: بازی , پروژه , خدمات , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers