آقامیری مطرح كرد؛

فضای مجازی فرصتی برای توسعه عدالت در کشور است

فضای مجازی فرصتی برای توسعه عدالت در کشور است

به گزارش مهندس وب، دبیر شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: فضای مجازی فرصتی است برای توسعه عدالت در کشور و اگر به درستی از آن استفاده گردد آثار و برکاتش در زندگی مردم قابل مشاهده خواهد بود.به گزارش مهندس وب به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سیدمحمد امین آقامیری دبیر شورایعالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور قبل از ظهر امروز شنبه (۳۰ دی ۱۴۰۲) در نخستین رویداد توسعه تکنولوژی های جدید کمیته امداد امام خمینی (ره) اظهار داشت: فضای مجازی می تواند ظرفیتی بی بدیل برای کشور ایجاد نماید و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، در فضای مجازی امروز بخش های مختلفی شکل گرفته و در جامعه هر فعالیتی که به شیوه سنتی انجام می شد امروز معادل مجازی آن درحال شکل گیری است.
وی ضمن اشاره به فرصت های بوجود آمده توسط فضای مجازی برای ایجاد آینده ای بهتر اضافه کرد: یکی از مهم ترین فرصت های این فضا، تاثیر آن بر گسترش عدالت است. برای توسعه عدالت در نظام سنتی محدودیت هایی همچون محدودیت مکانی وجود داشت که با توسعه فضای مجازی فرصت توسعه عدالت در جامعه در خیلی از حوزه ها مانند آموزش فراهم شده و میتوان با استفاده از ظرفیت فضای مجازی، آموزش باکیفیت را در دور دست ترین مناطق کشور فراهم نموده و با بهره مندی از ابزار هوش مصنوعی میتوان مباحث مهارت آموزی و یادگیری را توسعه دارد.
آقامیری افزود: در حوزه عرضه هم فضای مجازی می تواند تا حدی عدالت ایجاد نماید و چون که قدرت عرضه با استفاده از سکوهای برخط ارتقا یافته و امروز مردم می توانند از دورترین نقاط کشور خرید و فروش کالا داشته باشند.
وی با بیان اینکه در حوزه های سرگرمی، کسب و کارها، مشاوره و خدمات هم ظرفیت توسعه عدالت و بسط آن در جامعه برای دسترسی بهتر و برابرتر افراد به خدمات وجود دارد، اظهار داشت: در مورد خیلی از افرادی که زیر پوشش خدمات اجتماعی هستند بحث توانمندی مطرح است که فضای مجازی این امکان را بوجود می آورد تا قابلیت ها و توانمندی های افراد بالفعل شده و حتی از پوشش دریافت خدمت هم بیرون بروند.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی اضافه کرد: باید این فرصت را در کشور برای ظرفیت سازی و عرضه توانمندی افراد ایجاد نماییم.
آقامیری ضمن اشاره به اهمیت این تحولات در دنیا اظهار داشت: در آینده ای نزدیک بحث کارکرد و خصوصیت های سواد دیجیتال یا رقومی و آشنایی با فضای مجازی، از شاخصهای اصلی سطح سواد خواهد بود ازاین رو حتما در ده سال آینده در سطوح توانمندی احتیاج به تغییر احساس شده و دسترسی به این سطح توانمندی جایگاه افراد را در سطوح جامعه تعیین خواهد نمود.
وی با تکیه بر اینکه مشاغل جدیدی که احتیاج به حضور فیزیکی ندارد با توسعه فضای مجازی بوجود آمده است، اضافه کرد: تقریبا ده سال می شود که مدل جدیدی از اشتغال که آزادکاری نامیده می شود مطرح شده که البته در کشور ما هنوز رشد متناسب با دنیا را نداشته است اما ظرفیت آن وجود دارد و بهترین بستر هم استفاده از ظرفیت کمیته امداد است.
آقامیری اظهار داشت: در این مدل اشتغال، شرکتهای کوچک و متوسط که برای استخدام افراد توجیه اقتصادی و کارکردی نداشتند با بهره مندی از فناوری نسبت به اشتغال افراد به صورت پروژه ای و با عنایت به میزان مهارت افراد اقدام نمودند که با عنایت به اینکه محل کار و آموزش آنها به صورت برخط امکان پذیر است، فرصت های درآمدی دوطرفه بسیار جذابی را بوجود می آورد.
آقامیری افزود: برپایه اطلاعات برآوردی متوسط درآمد این مدل کسب و کار برای هر فرد سالانه چند صد میلیون تخمین زده شده و هم اکنون در دنیا خیلی از افراد در کشورهای شرق آسیا همچون هند و حتی اروپا و آمریکا، در این عرصه فعال می باشند اما در ایران هنوز به علت سطح خطرپذیری شرکت ها، این نوع اشتغال ها، رشد متناسب با سطح جهانی نداشته است ازاین رو کمیته امداد می تواند با عنایت به مسئولیت های اجتماعی اش در این عرصه ورود کرده و راهگشا باشد.
وی با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم درحال کار بر روی این مدل کسب و کار به علت میزان جذابیت آن برای کشور هستند، اظهار داشت: انشاالله بتوانیم با همگرایی در این عرصه با گسترش عدالت در کشور امکان خوداشتغالی و کاهش افراد زیر پوشش را در کشور به ارمغان آوریم.

1402/11/01
16:36:09
0.0 / 5
220
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers