اروپا در یک قدمی تصویب قانون هوش مصنوعی

اروپا در یک قدمی تصویب قانون هوش مصنوعی

به گزارش مهندس وب، بعد از توافق کشورهای عضو اتحادیه اروپا در رابطه با قانونمندسازی هوش مصنوعی، روز گذشته این اتحادیه یک گام دیگر به  پذیرفتن قوانین حاکم بر استفاده از این تکنولوژی و مدلهای آن نزدیک تر شد.به گزارش مهندس وب به نقل از رویترز، هدف این قوانین که ۲ سال قبل توسط کمیسیون اتحادیه اروپا پیشنهاد شده، ایجاد یک استاندارد بین المللی برای فناوری است که در انبوهی از صنایع از بانکداری و خرده فروشی گرفته تا خودرو و هواپیمایی استفاده می شود.
کشورهای اروپایی همینطور پارامترهایی جهت استفاده از هوش مصنوعی در مقاصد نظامی، جنایی و امنیتی تعیین کردند. تیری برتون کمیسیونر اتحادیه اروپا در امور بازارهای داخلی هم اعلام نمود: «قانون هوش مصنوعی» اقدامی تاریخی و اولین قانون برای این فناوری در جهان است.
یکی از نگرانی های اصلی کارشناسان آن است که هوش مصنوعی مولد به گسترش دیپ فیک در رسانه های اجتماعی منجر شده و در مرز بین حقیقت و خیال از بین رفته است. دیپ فیک تصاویر و ویدیوهای ساخته شده با الگوریتم های هوش مصنوعی است که با نمونه های آنلاین آموزش دیده اند.
مارگارت وستاگر کمیسیونر رقابت اتحادیه اروپا هم معتقد می باشد اخیراً گسترش تصاویر هرزنگاری یک فرد مشهور در رسانه های اجتماعی، اهمیت احتیاج به قوانین جدید را نشان میدهد. وی در پلت فرم اجتماعی ایکس نوشت: آن چه برای این فرد صورت گرفت حقیقت ماجرا را نشان می دهد؛ صدمه ای که استفاده مخرب از هوش مصنوعی ایجاد می کند، مسئولیت پلت فرم ها و این که چرا اجرای قوانین فناوری مهم می باشد.
پس از آنکه کشورهای اروپایی با در نظر گرفتن شرایطی سختگیرانه توازن میان شفافیت و اسرار تجاری و کاهش بار اجرایی بر سیستم به سیستم های پرریسک هوش مصنوعی در قانون مذکور موافقت کردند، فرانسه هم موضع مخالف خویش را تغییر داد و در نتیجه میان کشورها توافق بدست آمد.
به گفته یک دیپلمات اروپایی، هدف قانون آن است که توسعه مدلهای هوش مصنوعی رقیب در منطقه را مجاز کند.
این درحالی است که استارت آپ هوش مصنوعی فرانسوی میسترال(که توسط محققان متا و گوگل بنیانگذاری شده) و استارت آپ آلمانی Aleph Alpha مشغول لابی گری در دولت های خود در رابطه با این مساله بودند.
البته قبل از فرانسه، آلمان هم حمایت خود از قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا را اعلام نمود.
در این میان گروه لابی گری CCIA که گوگل، آمازون، اپل و متاپلتفرمز عضو آن هستند در رابطه با موانع پیش روی قانون اخطار داد. به قول این گروه خیلی از قوانین هوش مصنوعی جدید شفاف نیستند و امکان دارد توسعه و راه اندازی کاربردهای نوآورانه هوش مصنوعی در اروپا را کند کنند.


منبع:

1402/11/15
23:22:26
0.0 / 5
236
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , اپل , استارت آپ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers