برای نخستین بار یک زن مدیر برنامه ایستگاه فضایی بین المللی شد

برای نخستین بار یک زن مدیر برنامه ایستگاه فضایی بین المللی شد

به گزارش مهندس وب، ناسا اعلام نموده است که «دانا وایگل» بعنوان مدیر برنامه «ایستگاه فضایی بین المللی» منصوب می شود.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، یک زن برای نخستین بار مدیریت برنامه «ایستگاه فضایی بین المللی»(ISS) را در ناسا بر عهده می گیرد.
به نقل از اسپیس، «دانا وایگل»(Dana Weigel) روز ۲۶ فوریه به سمت مدیریت برنامه دائمی ایستگاه فضایی بین المللی رسید و جانشین «جوئل مونتالبانو»(Joel Montalbano) شد. مقامات آژانس در اطلاعیه ای اعلام نمودند که با آغاز کار وایگل در روز هفتم آوریل، مونتالبانو بعنوان معاون عملیات فضایی ارتقا خواهد یافت.
وایگل هم اکنون معاون برنامه ایستگاه فضایی بین المللی است و به مدت ۲۰ سال در ناسا وظایفی را همچون مدیر «اداره وسایل نقلیه ایستگاه فضایی» در سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۱، معاون «اداره مدیریت پرواز» در سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ و مدیر پرواز در سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ خدمت کرده است.
«ونسا وایچ»(Vanessa Wyche) مدیر «مرکز فضایی جانسون» ناسا اظهار داشت: عمق تخصص دانا و تجربه برنامه ایستگاه فضایی بین المللی در ادامه کاوش در مدار پایین زمین، برای بشریت بسیار سودمند خواهد بود.
وایگل هفتمین مدیر برنامه ایستگاه فضایی بین المللی در ۳۰ سالی است که این سمت وجود داشته و نخستین زن در یک موقعیت دائمی این سمت خواهد بود. به قول ناسا، مدیران برنامه ایستگاه فضایی بین المللی در گذشته عبارتند از «رندی برینکلی»(Randy Brinkley) در سالهای ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۹، «تامی هالووی»(Tommy Holloway) در سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲، «ویلیام گرستنمایر»(William Gerstenmaier) در سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵، «مایکل سافردینی»(Michael Suffredini) در سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵، «کرک شیرمن»(Kirk Shireman) در سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ و مونتالبانو که از سال ۲۰۲۰ این سمت را در اختیار دارد.
مقامات ناسا اظهار داشتند: وایگل مسئولیت مدیریت، توسعه، یکپارچه سازی و بهره برداری را از مجموعه مداری بر عهده خواهد داشت. این ایستگاه از نوامبر ۲۰۰۰ به صورت مداوم سرنشین داشته و تابحال میزبان ۲۷۶ فضانورد از ۲۲ کشور بوده است.
وایگل، سکان هدایت این برنامه را بر عهده خواهد گرفت چونکه ایستگاه فضایی بین المللی به دنبال گسترش سریع مشارکت خصوصی در مأموریت های علمی و فضانوردی است اما بازنشستگی احتمالی آن برای سال ۲۰۳۰ برنامه ریزی می شود. ناسا ساخت مجموعه ای از ایستگاه های فضایی خصوصی را تأمین مالی کرده است که علم ایستگاه فضایی بین المللی را در مدار پایین زمین در اختیار خواهند گرفت. ایستگاه فضایی بین المللی تا سپتامبر ۲۰۲۳ حدود ۳۰۰۰ آزمایش انجام داده است که حوزه های متعدد را از پزشکی گرفته تا تولید شامل می شوند. همچنین، مقامات ناسا برای یک وسیله نقلیه شخصی درخواست داده است که با آماده شدن ایستگاه های جدید بتواند ایستگاه فضایی بین المللی را از مدار خارج کند.
کنگره آمریکا و شرکتهای خصوصی نگران شکاف فزاینده در علم مدار پایین زمین از جانب ناسا هستند و می گویند که ایستگاه فضایی «تیانگونگ»(Tiangong) چین تنها جایگزین خواهد بود. برپایه دستورالعمل سال ۲۰۱۱ که بعنوان «اصلاحیه ولف»(Wolf Amendment) شناخته می شود، ناسا نمی تواند در کار یا هماهنگی دوجانبه با چین شرکت کند؛ مگر اینکه کنگره آمریکا اجازه صریح بدهد.
در سالهای اخیر، مأموریت های سرنشین دار خصوصی با کمک شرکت «آکسیوم اسپیس»(Axiom Space) به ایستگاه فضایی بین المللی پرواز کرده اند. همچنین، ناسا فضانوردان خویش را با وسایل نقلیه سرنشین دار تجاری پرتاب می کند که کپسول «دراگون»(Dragon) شرکت «اسپیس ایکس»(SpaceX) از سال ۲۰۲۰ بوده است و احیانا کپسول «استارلاینر»(Starliner) شرکت «بوئینگ»(Boeing) در آوریل ۲۰۲۴ خواهد بود.
مقامات ناسا گفتند: مونتالبانو در سمت جدید خود بعنوان معاون مدیر عملیات فضایی وظیفه دارد اهداف کشور را برای ایجاد یک اقتصاد در مدار پایین زمین برآورده کند.
مونتالبانو قبل از منصوب شدن بعنوان مدیر برنامه ایستگاه فضایی بین المللی، به مدت هشت سال بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ معاون برنامه بود. او از سال ۱۹۹۸ بعنوان یک کارمند دولتی در ناسا بوده و بخصوص از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ بعنوان مدیر پرواز ناسا خدمت کرده است.




منبع:

1402/12/10
10:17:54
0.0 / 5
262
تگهای خبر: سئو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
مهندس وب
مهندس وب web engineers