رئیس صندوق نوآوری اعلام كرد

معافیت مالیاتی برای شرکت های خصوصی در صورت سرمایه گذاری در طرح های دانش بنیان

معافیت مالیاتی برای شرکت های خصوصی در صورت سرمایه گذاری در طرح های دانش بنیان

به گزارش مهندس وب، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد: امروز در کمیسیون دولت مبحث مالیات مطرح و مصوب شد در صورتیکه شرکتهای بزرگ با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی در طرح های دانش بنیان سرمایه گذاری کنند، مشمول معافیت مالیاتی می شوند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، دکتر محمدصادق خیاطیان در رویداد تبادل فناوری در صنعت دریایی ضمن اشاره به اجرایی نشدن بعضی از قوانین، اظهار نمود: با تصویب قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان، اجرایی شدن آن با تاخیر مواجه گردید که ما برای اجرایی شدن آن مبادرت به اعطای نخستین تاییدیه دانش بنیان برای یکی از این شرکت ها کردیم و این اقدام زمینه ای را برای تدوین آئین نامه و اساسنامه این قانون فراهم کرد؛ ازاین رو میتوان با راهکار ها و ترفندهایی قوانین را اجرا کرد.
وی افزود: توسعه فناوری در همه کشور همچون ایران از صنایع دفاعی آغاز می شود و آمریکا مهد این رویکرد است که ابتدا حوزه دفاعی را تقویت کرد و سرریز فناوری های این حوزه به سایر حوزه های صنعتی تسری یافت.
خیاطیان با اشاره به اینکه در کشور بر مبنای اولویت ها و نیازها مبادرت به توسعه فناوری شد، افزود: رویکرد جدید صنعت دفاعی باعث شد تا فناوری های ساخته شده وارد سایر حوزه ها شود و این رویکرد اتفاق مهمی است که توانست با شرکتهای دانش بنیان ارتباط برقرار کند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ایجاد ارتباط دانش بنیان ها با صنایع دفاعی را مرهون شعار دهه ۸۰ در خصوص هسته دانا، شبکه توانا عنوان نمود و خاطرنشان کرد: تا پیش از آن میان این دو نهاد هیچ ارتباطی نبود و این رویکرد باعث شد اکوسیستم توسعه یافته ای شکل بگیرد و طی آن همکاریهای جدی میان صنایع دفاعی با دانشگاه ها و شرکت ها ایجاد شود.
وی ضمن اشاره به برگزاری رویداد امروز در حوزه صنعت دریایی، اظهار داشت: انتظار می رود که این همکاری ها توسعه یابد و امید داریم در سایه شعار هسته دانا شبکه توانا نهادسازی های خوبی شکل بگیرد.
خیاطیان افزود: ولی یکی از دغدغه های شرکتهای دانش بنیان برای همکاری با بخش های دفاعی بوروکراسی این بخش است و امیدواریم تا تحولاتی در سامانه «سمتا» (ساماندهی، مدیریت و توانمندسازی شبکه همراهان وزارت دفاع) ایجاد شود، چون که فناوران از عدم چابکی این سامانه گله مند هستند.
وی ادامه داد: از طرفی خیلی از فناوری هایی که در مجموعه های دفاعی تولید می شوند، قابلیت استفاده از این تکنولوژی ها در حوزه های غیر نظامی وجود دارد و ما آمادگی داریم تا با سازوکارهایی از راه شتابدهنده ها این فناوری ها را مورد حمایت قرار دهیم تا وارد سایر صنایع شوند.
وی با تکیه بر لزوم تقویت صندوق پژوهش و فناوری وزارت دفاع، اظهار نمود: سرمایه این صندوق محدود است و در صورتیکه سرمایه آن افزایش یابد، ما می توانیم تعاملات بیشتری با این صندوق ایجاد نماییم.
خیاطیان، رویکرد دولت سیزدهم را بر تقویت شرکتهای دانش بنیان دانست و اظهار داشت: قانون جهش تولید دانش بنیان در دولت قبل به علت بار مالی که داشته است، به تصویب نرسید، ولی در دولت سیزدهم با نامه رییسی، رئیس جمهور کشور به معاون اول، بار مالی آن را پذیرفت و زمینه تصویب آنرا فراهم نمود.
وی تصریح کرد: امروز در کمیسیون دولت مبحث مالیات مطرح و مصوب شد، در صورتیکه شرکتهای بزرگ با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی در طرح های دانش بنیان سرمایه گذاری کنند، مشمول معافیت مالیاتی می شوند.
خیاطیان اظهار داشت: این رویکرد رویکرد خوبی است، چون که باعث می شود تا سرمایه های بخش خصوصی به سمت حوزه های دانش بنیان مورد هدایت قرار گیرند.1402/12/14
17:09:04
0.0 / 5
213
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مهندس وب
مهندس وب web engineers