نخستین پرواز مافوق صوت استراتولانچ انجام شد

نخستین پرواز مافوق صوت استراتولانچ انجام شد

به گزارش مهندس وب، شرکت هوافضایی استراتولانچ(Stratolaunch) نخستین پرواز وسیله نقلیه مافوق صوت خود معروف به TA-۱ را با سرعت پنج ماخ رقم زد. این وسیله نقلیه از شکم هواپیمای غول پیکر راک(Roc) این شرکت در سواحل کالیفرنیا به پرواز درآمد.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، شرکت هوافضایی استراتولانچ(Stratolaunch) مستقر در ایالات متحده نخستین پرواز آزمایشی وسیله نقلیه تحقیقاتی مافوق صوت جدید خویش را به انجام رساند.
وسیله نقلیه تالون-ای-۱
این وسیله نقلیه که تالون-ای-۱(Talon-A-۱) نام دارد، از شکم هواپیمای غول پیکر راک(Roc) در سواحل کالیفرنیا با سرعتی نزدیک به پنج ماخ که پنج برابر سرعت صوت است، قبل از فرو رفتن در اقیانوس مطابق برنامه ریزی، به فضا پرتاب شد.
نسخه TA-۰ این وسیله نقلیه در آزمایش قبلی که در ماه مه ۲۰۲۳ انجام شده بود، تنها توانست مانورهای سُر خوردن را انجام دهد و داده های تله متری را ارسال نماید.
این پرواز آزمایشی یک دستاورد بزرگ برای استراتولانچ بود که هدف آن توسعه نخستین قابلیت آزمایش مافوق صوت قابل استفاده مجدد در پروازهای مافوق صوت ایالات متحده است، پروازهایی که با سرعت بیشتر از پنج ماخ انجام می شوند و پتانسیل ایجاد انقلاب را در کاربردهای نظامی، تجاری و علمی دارند.
هواپیمای عظیم Roc استراتولانچ که بزرگترین هواپیمای جهان با طول بال های بیشتر از یک زمین فوتبال است، تالون را به آسمان برد، سپس آنرا بر فراز سواحل کالیفرنیا رها کرد.
زاخاری کرور(Zachary Krevor) مدیر عامل استراتولانچ در اطلاعیه ای اظهار داشت که وسیله نقلیه Talon-A-۱ مقدار زیادی از داده ها را با ارزش باورنکردنی برای مشتریان ما جمع آوری کرده است.
وی ارتفاع و سرعت دقیق این پرواز را با استناد به قراردادهای اختصاصی فاش نکرد.
زاخاری اضافه کرد: امروز یک روز عالی برای تیم استراتولانچ بود. من به پشتکار آنها برای رسیدن به این نقطه افتخار می کنم. نتیجه موفقیت آمیز این آزمون نتیجه مستقیم مهارت فنی و حرفه ای بودن تیم ماست.
وسیله نقلیه Talon-A-۱ یک وسیله نقلیه بدون سرنشین با موتور موشک است که می تواند محموله هایی با وزن تا ۱۰۰۰ پوند(۴۵۴ کیلوگرم) را حمل کند.
این هواپیما برای پرتاب هوایی از هواپیمای Roc طراحی شده است که دارای شش موتور و طول بال های ۱۱۷ متر است. Roc می تواند تا سه تالون را همزمان حمل کند و آنها را در ارتفاعات و مکانهای مختلف رها کند.


موتور توسعه یافته توسط اورسا ماژور(Ursa Major)
هواپیمای TA-۱ با موتور هادلی شرکت اورسا ماژور که برای برآوردن نیازهای فضای تجاری و امنیت ملی ایالات متحده طراحی شده است، کار می کند.
این آزمایش موفقیت آمیز یک دستاورد قابل توجه برای اورسا ماژور است که موتور هادلی را در کمتر از ۱۰ سال طراحی کرد، ساخت و آزمایش کرد. این موتور، همراه با سایر محصولات اورسا ماژور، وزارت دفاع ایالات متحده را قادر می سازد تا راهکارهای ماموریتی جدید را با سرعت بیشتری توسعه دهد و معیارهای عملکرد سرعت، برد و محموله را افزایش دهد.
هادلی یک موتور موشک سیکل احتراق مرحله ای با اکسیژن مایع و نفت سفید، غنی از اکسیژن برای وسایل نقلیه کوچک است که نیروی رانش ۵۰۰۰ پوندی تولید می کند.
مشتریان می توانند از هادلی برای پرتاب محموله های کوچک به مدار یا پلت فرم های مافوق صوت استفاده نمایند.
شرکت اورسا ماژور از چاپ سه بعدی برای سرعت بخشیدن به فرایند تولید خود استفاده می نماید که به آن اجازه می دهد یک موتور را برخلاف موتورهای موشک سنتی ظرف چند روز بسازد.
نسخه های آینده و آزمایش
هواپیمای Talon-A-۱ یک نسخه یکبار مصرف بود، اما استراتولانچ می خواهد یک هواپیمای قابل استفاده مجدد بسازد که بتواند بعد از هر پرواز روی باند فرود بیاید.
این شرکت اظهار داشت که اهداف اولیه این پرواز آزمایشی نشان دادن پرتاب ایمن هوایی، احتراق موتور، شتاب، صعود پایدار و فرود کنترل شده در آب بود.
این پرواز آزمایشی نقطه اوج ماه ها آماده سازی و آزمایش بود. استراتولانچ در ماه های دسامبر و فوریه دو پرواز تحت کنترل انجام داد که در آنها تالون-ای-۱ توسط Roc با پیشران حمل شد، اما رها نشد.
استراتولانچ در بندر هوایی و فضایی Mojave در صحرایی به همین نام در شمال لس آنجلس مستقر است. این هواپیما توسط یکی از بنیان گذاران مایکروسافت به نام پل جی آلن که در سال ۲۰۱۸ یعنی اندکی پیش از انجام نخستین پرواز Roc در آوریل ۲۰۱۹ درگذشت، تأسیس شد.
چشم انداز اولیه آلن استفاده از roc بعنوان پلتفرمی برای پرتاب ماهواره به مدار بود، اما این پروژه توسط صاحبان جدید شرکت کنار گذاشته شد. در عوض، استراتولانچ تمرکز خویش را به تحقیق و توسعه مافوق صوت معطوف کرد که مورد توجه ارتش ایالات متحده و سایر مشتریان قرار گرفت.
استراتولانچ می خواهد در آینده پروازهای آزمایشی بیشتری از Talon-A-۱ انجام دهد و همینطور یک وسیله نقلیه مافوق صوت بزرگتر به نام Talon-Z توسعه دهد که می تواند با سرعت ۱۰ ماخ پرواز کند.
منبع:

1402/12/22
09:00:13
0.0 / 5
166
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
مهندس وب
مهندس وب web engineers