پژوهشگران گوش انسان را چاپ کردند!

پژوهشگران گوش انسان را چاپ کردند!

به گزارش مهندس وب، پژوهشگران آمریکایی با استفاده از روش چاپ سه بُعدی، یک نمونه از گوش انسان ساخته اند که بسیار شبیه به گوش واقعی به نظر می آید.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، با استفاده از این روش به نظر می آید بزودی میتوان گوش مورد نیاز برای پیوند را با روش چاپ سه بعدی ساخت.
به نقل از بیواینجینیر، پژوهشگران «کالج پزشکی وایل کرنل»(Weill Cornell Medicine) و «کالج مهندسی کرنل»(Cornell Engineering) با استفاده از روش های پیشرفته مهندسی بافت و یک چاپ گر سه بعدی، نمونه ای را از گوش انسان بالغ ساخته اند که طبیعی به نظر می آید.
این پژوهش، نویدبخش ساخت گوش پیوندی با آناتومی کاملا مشخص و خصوصیت های بیومکانیکی درست برای کسانی است که با ناهنجاری مادرزادی به دنیا می آیند یا گوش خویش را در اواخر زندگی از دست می دهند.
دکتر «جیسون اسپکتور»(Jason Spector) رئیس بخش جراحی پلاستیک و ترمیمی در بیمارستان نیویورک و استاد جراحی پلاستیک در کالج پزشکی ویل کرنل اظهار داشت: بازسازی گوش به چندین عمل جراحی و هنر فوق العاده نیاز دارد. ظرافت این تکنولوژی جدید امکان دارد در نهایت گزینه ای را برای هزاران نفری عرضه نماید که برای اصلاح ناهنجاری های گوش بیرونی به جراحی نیاز دارند.
خیلی از جراحان با استفاده از غضروف برداشته شده از دنده های کودک، گوش جایگزین می سازند که یک کار دردناک است و زخم هایی را به جا می گذارد. باآنکه گوش پیوندی چاپ سه بعدی را میتوان بگونه ای ساخت که شبیه به گوش دیگر گیرنده باشد اما معمولاً انعطاف پذیری مشابهی ندارد.
یکی از طریق های تولید گوش جایگزین طبیعی تر، کمک گرفتن از سلول های غضروف است. دکتر اسپکتور و همکارانش در پژوهش پیشین خود، از سلول های غضروف حیوانات برای کاشت چارچوب ساخته شده از کلاژن استفاده کردند. باآنکه این پیوندها در ابتدا با موفقیت ساخته شدند اما با گذشت زمان توپوگرافی کاملا مشخص گوش شامل برجستگی ها، منحنی ها و پیچ های آشنای آن از بین رفت.
برای پرداختن به این مشکل در پژوهش حاضر، اسپکتور و گروهش از غضروف استریل شده حیوانات استفاده کردند تا هر چیزی را که می تواند سبب رد شدن به وسیله سیستم ایمنی شود، حذف نمایند. غضروف در قالب های پلاستیکی پیچیده به شکل گوش قرار گرفت که روی یک چاپ گر سه بعدی برپایه داده های گوش شخص گیرنده بوجود آمده بود. تکه های کوچک غضروف بعنوان تقویت کننده های داخلی عمل می کنند و بافت جدیدی را در قالب شکل می دهند. آنها پیوند را تقویت می کنند و جلوی انقباض را می گیرند.
طی سه تا شش ماه بعد، این ساختار به بافت غضروفی تبدیل شد که خصوصیت های آناتومیکی گوش را تقلید می کرد. اسپکتور اظهار داشت: این هدفی است که پیش تر به آن دست نیافته بودیم.
برای آزمایش حس گوش، بررسی های بیومکانیکی روی آن انجام شد. این بررسی ها تایید کردند که نمونه های چاپ شده دارای انعطاف پذیری و کشسانی مشابه غضروف گوش انسان هستند. با این حال، مواد مهندسی شده به اندازه غضروف طبیعی قوی نبودند و ممکن بود پاره شوند.
برای مرتفع ساختن این مشکل، اسپکتور می خواهد سلول های غضروفی را به مخلوط اضافه کند که در حالت ایده آل از یک قطعه کوچک غضروف گوش دیگر گیرنده گرفته می شوند. به قول اسپکتور، این سلول ها پروتئین های الاستیکی را می گیرند که غضروف گوش را بسیار قوی می کند و پیوندی را به وجود می آورد که از نظر بیومکانیکی بسیار شبیه به گوش طبیعی است.
این پژوهش در مجله «Acta Biomaterialia» به چاپ رسید.1403/01/12
15:14:50
0.0 / 5
180
تگهای خبر: تكنولوژی , سیستم , مهندس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
مهندس وب
مهندس وب web engineers