چت جی پی تی از انسان متقاعد کننده تر است!

چت جی پی تی از انسان متقاعد کننده تر است!

مهندس وب: برمبنای تحقیقات جدید، جی پی تی 4(GPT-4) هم اکنون در تغییر نظر افراد بهتر از یک انسان معمولی عمل می کند و این شکاف هرچه هوش مصنوعی بیشتر در مورد ما اطلاعات به دست می آورد، بیشتر می شود.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، به نظر می رسد نسخه جی پی تی-۴ هوش مصنوعی چت جی پی تی هم اکنون ۸۲ درصد متقاعد کننده تر از انسان ها عمل می کند.
به نقل از نیواطلس، مدلهای زبانی هوش مصنوعی هم اکنون در تغییر نظر مردم بسیار مؤثر هستند. در یک مطالعه پیش چاپ جدید که توسط پژوهشگران موسسه فناوری فدرال سوئیس لوزان انجام شده است، ۸۲۰ نفر در مورد دیدگاه های خود در مورد موضوعات مختلف مورد بررسی قرار گرفتند. این دیدگاه ها شامل مطالبی با حساسیت نسبتا کم تا مسائل به شدت سیاسی متغیر بود.
با ضبط مواضع اولیه، شرکت کنندگان سپس وارد مجموعه ای از مناظره های متنی پنج دقیقه ای با اشخاص دیگر و با جی پی تی ۴ شدند و بعد از آن، باردیگر با آنها مصاحبه شد تا بررسی شود آیا نظرات آنها در نتیجه گفتگو تغییر کرده است یا خیر.
در موقعیت های انسان در مقابل انسان، این بحث ها به نتیجه معکوس منجر می شد همین طور موضع افراد تقویت شد و آنها کمتر نظر خودرا تغییر دادند. جی پی تی موفقیت بیشتری داشت و عملکردی از نظر آماری ناچیز به میزان ۲۱ درصد بهتر داشت.
سپس، پژوهشگران اطلاعات دموگرافیک مختصری در مورد طرف مقابل افراد در مباحثه همچون جنسیت، سن، نژاد، وضعیت شغلی و گرایش سیاسی به انسان ها و هوش مصنوعی دادند و دستورالعمل های صریح جهت استفاده از این اطلاعات برای ایجاد استدلال های خاص برای شخص مورد نظر را ارائه کردند.
نکته قابل توجه اینجاست که در حقیقت این اطلاعات موجب شد که مناظره کنندگان انسانی بدتر عمل کنند اما هوش مصنوعی توانست از این داده های اضافی برای تأثیرگذاری زیادی استفاده نماید و مناظره کنندگان شخصی سازی شده هوش مصنوعی به میزان قابل توجه ۸۱.۷ درصد، مؤثرتر از انسان ها عمل کردند.
هیچ شکی وجود ندارد که هوش مصنوعی به زودی بزرگترین دستکاری کننده افکاری خواهد شد که جهان تابحال دیده است. این فناوری می تواند در مقیاس وسیع عمل کند و برای هر فرد استدلال خاص تنظیم کند و در عین حال دائما روش ها و استراتژی های خودرا اصلاح نماید.
علاوه بر این هوش مصنوعی درحال دستیابی به ابزارهای جدید قدرتمندی است که زیست شناسی ما تبدیل به سلاحی مقابل ما می کند. اگر جی پی تی-۴ تنها با دانستن اطلاعات اجتماعی و جمعیت شناختی تان در تنظیم رویکرد خود بهتر عمل می کند، تصور کنید که چقدر بهتر می تواند به وضعیت عاطفی شما در لحظه دسترسی پیدا کند.
هفته گذشته، شرکت هوش مصنوعی هیوم(Hume) رابط صوتی همدلانه(AVI) خودرا معرفی نمود. این یک مدل زبانی است که برای مکالمات گفتاری طراحی شده و در صورتیکه وضعیت عاطفی فرد را بوسیله لحن صدا ردیابی می کند محتوا ارائه می دهد.
AVI نه فقط تلاش می کند تا احساسات را مشخص نماید، بلکه لحن خودرا نیز انتخاب می کند تا با حال و هوای کاربر مطابقت داشته باشد.
و هیوم موارد دیگری را نیز در نظر دارد. مدلهای دیگر از دسترسی به دوربین برای تماشای حالات چهره، الگوهای حرکتی و واکنش های کاربر نسبت به آن چه درحال رخ دادن است استفاده می نمایند تا اطلاعات بیشتری درباره ی نحوه دریافت پیام جمع آوری کنند.
اما در حقیقت، همه این موارد منافع شما را به عنوان اولویت اصلی خود نخواهند داشت. این فناوری می تواند به آسانی افراد را متقاعد و ذهن آنها را دستکاری کند. بدن ما احساسات و نیات ما را به وجود می آورد و هوش مصنوعی می تواند از آنها برای هدایت ما استفاده نماید.
منبع:

1403/01/15
16:13:04
0.0 / 5
87
تگهای خبر: طراح , طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مهندس وب
مهندس وب web engineers