بسته خبری شامگاه ۹ خرداد مهندس وب

اطلاعات تازه از سانحه بالگرد رییس جمهور

اطلاعات تازه از سانحه بالگرد رییس جمهور

مهندس وب: «انتشار گزارشی رسمی درباره ی ابعاد و علل سانحه بالگرد رییس جمهور»، «تغییرات در ترکیب هیات رئیسه مجلس و اولین حاشیه مجلس دوازدهم»، «برگزاری نشستی در سازمان ملل برای ادای احترام به شهید جمهور»، «شرط گمرک برای واردات اپل» و «بخشش یک محکوم به قصاص نفس» از با اهمیت ترین اخبار شامگاهی نهم خرداد ایسنا بودند.به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، شامگاه چهارشنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ خبرنگاران ایسنا به تهیه و تولید اخباری پرداختند که در ادامه به مرور گزیده ای از آنها می پردازیم:
انتشار دومین گزارش هیات عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد رییس جمهورسیاسی- مرکز ارتباطات ستادکل نیروهای مسلح دومین گزارش هیات عالی بررسی ابعاد و علل سانحه بالگرد رییس جمهور و هیئت همراه را منتشر کرد؛ در این گزارش ضمن تاکید بر این که آثاری ناشی از اقدامات جنگ الکترونیک بر روی بالگرد دیده نشده است، آمده است که «با توجه به نمونه برداری و آزمایشات انجام شده از بقایا و قطعات بالگرد و نحوه پراکندگی آنها و فواصل اجزاء جدا شده از بدنه اصلی، وقوع انفجار ناشی از خرابکاری در جریان پرواز و لحظات پیش از برخورد به دامنه ارتفاعات منتفی است.»
تغییرات در ترکیب هیات رئیسه مجلس
سیاسی- روز گذشته انتخابات هیات رئیسه مجلس دوازدهم برای نخستین سال فعالیتش انجام شد و رای گیری از منتخبان برای تعیین ۱۲ عضو هیات رئیسه صورت گرفت. ساعتی پس از اعلام نتایج انتخابات، روابط عمومی مجلس با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود که به سبب شکایت یکی از کاندیداهای نایب رئیسی، آرای نواب رییس بازشماری شده است؛ نتیجه بازشماری حکایت از کاهش تعداد آرای نواب داشت منتها منجر به تغییر در ترکیب دو نایب رییس نشد.

همچنین به دستور رییس مجلس به سبب مغایرت در آرای نواب، بازشماری سایر آرای اعضای هیات رییسه در دستور کار قرار گرفت؛ برمبنای اطلاعیه های بعدی روابط عمومی مجلس، بازشماری آراء نامزدهای ناظران هیأت رئیسه نیز گرچه با تغییر تعداد آراء یکی از منتخبان همراه بود اما تغییری در ترکیب نظّار ایجاد نشد اما با بازشماری مجدد آرای دبیران هیات رئیسه مجلس دوازدهم، ترکیب دبیران هیات رئیسه تغییر نمود و عباس پاپی زاده جایگزین اکبر رنجبرزاده شد و بدین سان اولین حاشیه مجلس دوازدهم به سبب خدشه در شمارش آراء اعضای هیئت رئیسه رقم خورد.
کواکبیان در انتخابات ثبت نام می کند
سیاسی- رضا جلالی سخنگوی حزب مردم سالاری از ثبت نام مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری در انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری آگاهی داد.

همچنین می توانید بسته اخبار انتخاباتی سرویس سیاسی ایسنا در روز چهارشنبه ۹ خرداد را اینجا بخوانید.


نشست ادای احترام به شهید آیت الله رئیسی در سازمان ملل برگزار می شود
جهان- نشست اختصاصی ادای احترام به آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور شهید کشورمان بامداد روز پنجشنبه به وقت نیویورک، ۱۷: ۳۰ به وقت تهران با حضور نمایندگان کشورهای مختلف در سازمان ملل متحد برگزار می شود؛ مقرر است در این جلسه نماینده کشورمان و نمایندگان برخی از کشورها سخنرانی کنند.
مخالفت مجدد انگلیس، آمریکا و فرانسه با عملیات گسترده رژیم صهیونیستی در رفح
جهان- نشست علنی شورای امنیت سازمان ملل جهت بررسی وضعیت رفح در جنوب نوار غزه انجام شد و در این نشست، هشدارهایی درباره ی عواقب هرگونه عملیات نظامی صهیونیست ها در آنجا مطرح شد؛ همین طور نمایندگان آمریکا و انگلیس و فرانسه در این جلسه بر مخالفت خود با انجام حملات گسترده رژیم صهیونیستی در رفح که غیرنظامیان را در معرض خطر قرار دهد، تاکید کردند.


شرط گمرک برای واردات اپل


اقتصادی- گمرک ایران در نامه ای اعلام نمود که واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری Apple ممنوعست و در صورت لغو ممنوعیت ورود توسط مراجع ذی صلاح، سود تجاری آن به میزان ۹۶ تعیین شده است.
تولید ۹۸ درصد بذر مورد نیاز اراضی کشاورزی در داخل کشور
اقتصادی- علیرضا مهاجر معاون امور زراعت وزارت جهادکشاورزی اظهار داشت: اکنون بیش از ۹۸ درصد بذر مورد نیاز بخش کشاورزی در داخل کشور تولید و کمتر از دو درصد واردات به دلیلهای حفظ مراودات علمی به انجام می رسد.


تشکیل پرونده گرانفروشی برای سه شرکت بسته بندی حبوبات


اجتماعی- بعد از احمد اصانلو رییس سازمان تعزیرات حکومتی از تشکیل پرونده گرانفروشی برای سه شرکت بسته بندی حبوبات آگاهی داد. یکی از این شرکتها ظرف مدت ۲۰ روز قیمت لپه را از ۴۵ هزار تومان به ۱۲۰ هزار تومان و عدس را از ۹۸ هزار تومان به ۱۷۵ هزار تومان افزایش داده است.
جزئیاتی از ۳ عملیات پلیسی در پایتخت
اجتماعی- سرهنگ علی قاسم پوررئیس پلیس پیشگیری پایتخت از کشف ۱۰۰۰ سکه عتیقه از یک باند فروش اشیا عتیقه، بازداشت سارق مالخر و دستگیری یک مواد فروش مسلح با ۸ کیلوگرم مخدر شیشه در جریان سه عملیات پلیسی آگاهی داد.
تاکید رییس فدراسیون بین المللی هلال احمر و صلیب سرخ بر ترک مخاصمه فوری در غزه
اجتماعی- کیت فوربس رییس فدراسیون بین المللی جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ خواهان برقراری ترک مخاصمه و دسترسی بدون مانع کمک های بشردوستانه در نوار غزه شد.


نیمی از زوار ایرانی به عربستان رسیدند


فرهنگی و هنری- غلامرضا رضایی رییس ستاد مکه در حج تمتع ۱۴۰۳ با اعلان اینکه «پروازهای زوار ایرانی بدون مشکل خاصی درحال انجام است»، اظهار داشت: با برنامه ریزی های انجام شده و همکاری دست اندرکاران دو کشور این پروازها به خوبی در حال انجام می باشد. وی همین طور شمار زوار ایرانی در عربستان را ۴۴ هزار و ۸۱۵ نفر اعلام نمود و اظهار داشت: حدود ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر از ایران در حج امسال حضور خواهند داشت.
پیش بینی ازدحام در شهرهای شمالی و افزایش سفرهای زمینی برای تعطیلات خرداد و تابستان
فرهنگی و هنری- ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، رشد سفرهای ماه اردیبهشت ۱۴۰۳ را حدود ۱۸ درصد اعلام و برای تعطیلات نیمه خرداد و تابستان، افزایش حجم سفرهای زمینی و بیشتر در مناطق شمالی کشور را پیش بینی نمود.

همچنین می توانید گزیده ای از اخبار سرویس فرهنگی و هنری ایسنا در روز چهارشنبه ۹ خرداد را اینجا بخوانید.


صعود مرد شماره یک شطرنج ایران به رده دوم مسابقات آکتوبه


ورزشی- پرهام مقصودلو قزاقستان مرد شماره یک شطرنج ایران در آخر دور پنجم مسابقات شطرنج آزاد آکتوبه قزاقستان مقابل استاد بزرگ قزاقستان رقابت کرد و به پیروزی رسید. با این نتیجه مقصودلو که در آخر دور سوم در رده سی و ششم قرار داشت، به رده دوم صعود کرد. این مسابقات در ۹ دور برگزار می گردد و جایزه این مسابقات ۱۰۰ هزار دلار است.
کسب طلا و نقره غرب آسیا توسط دختران پرنده ایران
ورزشی- در جریان رقابت های دوومیدانی قهرمانی غرب آسیا که به میزبانی کشور عراق برگزار می شود، در پرش با نیزه مهسا میرزا طبیبی و سمیرا کردعلی نماینده های ایران به ترتیب اول و دوم شدند. میرزاطبیبی با عبور از مانع ۳.۸۰ متر و سمیرا کرد علی با حد نصاب ۳.۴۰ متر به ترتیب به عناوین قهرمانی و نایب قهرمانی رسیدند. پریسا عرب رکورددار دو ۱۰۰۰۰ متر ایران نیز با پشت سر گذاشتن رقبای خود و ثبت زمان ۳۶: ۴۷.۰۰ دقیقه به عنوان نفر اول از خط پایان این ماده عبور کرد و قهرمان شد.


محکوم به قصاص نفس بخشیده شد


استان ها- حجت الاسلام و المسلمین میرمحمدی معاون قضایی رییس کل دادگستری استان گیلان در امور شوراهای حل اختلاف اظهار داشت: یک فرد ۳۶ ساله در رشت که از سال ۹۴ به مدت ۹ سال به سبب ارتکاب قتل و محکومیت به قصاص نفس در حبس به سر می برد، با بیان اولیای دم بخشیده شد.


طولانی ترین پیاده روی فضایی چین انجام شد


علم و فناوری- فضانوردان ماموریت فضاپیمای سرنشین دار چینی شنزو ۱۸ چین روز گذشته یک رکورد جدید را در پیاده روی فضایی برای این کشور ثبت کردند. دو خدمه این فضاپیما حدود ۸.۵ ساعت بیرون از ایستگاه فضایی «تیانگونگ» کار کردند.

همچنین می توانید گزیده ای از اخبار سرویس علم و فناوری ایسنا در روز چهارشنبه ۹ خرداد را اینجا بخوانید.


مرحله نهایی دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران برگزار می شود


دانشگاهی- دوازدهمین دوره‌ی مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران در سطح کشوری از روز شنبه ۵ خردادماه شروع شده، فردا پنجشنبه ۱۰ خردادماه با برگزاری مرحله‌ی نهایی تمام می شود. دوازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران از آبان ماه سال ۱۴۰۲ و با رقابت نزدیک به ۹۰۰ گروه دانشجویی در سراسر کشور شروع شده و بعد از برگزاری مسابقات در سطح دانشگاهی و استانی، با رقابت ۶۴ گروه دانشجویی چهار نفره در مرحله‌ی کشوری به کار خود پایان می دهد.

منبع:

1403/03/10
11:22:11
0.0 / 5
218
تگهای خبر: اپل , ارتباطات , خدمات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مهندس وب
لینک دوستان مهندس وب
مهندس وب web engineers