موفقیت پژوهشگران آمریکایی در دست یابی به شنوایی فوق طبیعی

موفقیت پژوهشگران آمریکایی در دست یابی به شنوایی فوق طبیعی

مهندس وب: پژوهشگران با افزایش سیناپس های گوش داخلی، پردازش شنوایی را در موش های جوان به حد فوق طبیعی رساندند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، پژوهشگران «موسسه تحقیقات شنوایی کرسگ»(Kresge Hearing Research Institute) در «دانشگاه میشیگان»(UMich) موفق شده اند شنوایی فوق طبیعی را در موش ها ایجاد کنند و در عین حال، به پشتیبانی از یک فرضیه درباره ی علت کم شنوایی پنهان در انسان بپردازند.
به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهشگران در این پروژه از پروتئین «نوروتروفین-۳»(Neurotrophin-3) برای افزایش سیناپس های گوش داخلی استفاده کردند.
یافته های این پژوهش نشان می دهند که بوسیله حفظ یا ترمیم سیناپس ها می توان به ارائه درمان های جدید برای اختلالات شنوایی کمک کرد. همچنین، این پژوهش نشان میدهد که افزایش سیناپس ها نه فقط شنوایی را بهبود می بخشد، بلکه پردازش اطلاعات شنوایی را نیز تقویت می کند. داده های به دست آمده از این فرضیه حمایت می کنند که تراکم سیناپس بر کاهش شنوایی پنهان در انسان تأثیر می گذارد.
پژوهشگران پیش تر از روش های مشابهی برای بازیابی واکنش های شنوایی در موش هایی که ضربه صوتی را تجربه کرده بودند و همچنین، بهبود شنوایی در موش های میانسال بهره برده بودند.
این نخستین پژوهشی است که از همین روش در موش های جوان سالم استفاده می نماید تا پردازش شنوایی بهتری را فراتر از آن چه بطور طبیعی اتفاق می افتد، به وجود بیاورد.
دکتر «گابریل کورفاس»(Gabriel Corfas) مدیر مؤسسه کرسگ و سرپرست این پژوهش اظهار داشت: ما می دانستیم که ارائه نوروتروفین-۳ به گوش داخلی در موش های جوان می تواند تعداد سیناپس ها را بین سلول های مویی داخلی و نورون های شنوایی افزایش دهد اما نمی دانستیم داشتن سیناپس های بیشتر با شنوایی چه می کند. حالا نشان می دهیم که حیوانات دارای سیناپس های اضافی در گوش داخلی، آستانه طبیعی شنوایی دارند اما می توانند اطلاعات شنوایی را به روش های فوق طبیعی پردازش کنند.
پژوهشگران مانند پژوهش های پیشین، بیان نوروتروفین-۳ را تغییر دادند تا تعداد سیناپس ها بین سلول های مویی داخلی و نورون ها افزایش یابد. سلول های مویی داخلی، امواج صوتی را به سیگنال هایی تبدیل می کنند که سیناپس ها آنها را به مغز می فرستند. این دفعه، دو گروه از موش های جوان مورد بررسی قرار گرفتند که تعداد سیناپس ها در یک گروه کاهش و در گروه دیگر بالا رفته بود.
کورفاس اظهار داشت: ما قبلا از همان مولکول برای ترمیم سیناپس های از دست رفته گوش موش های جوان به سبب قرار گرفتن در معرض صدا و برای بهبود شنوایی موش های میانسال استفاده می کردیم که علایم کم شنوایی در رابطه با افزایش سن را نشان می دادند. این نشان میدهد که مولکول، پتانسیل بهبود شنوایی انسان را در وضعیت مشابه دارد. نتایج جدید نشان می دهند که ترمیم سیناپس ها یا افزایش تعداد آنها می تواند پردازش شنوایی را بهبود ببخشد.
کورفاس اظهار داشت: وقتی دریافتیم که با افزایش تعداد سیناپس ها مغز قادر به پردازش اطلاعات شنوایی بیشتری است و موش های آن گروه در آزمون رفتاری بهتر از موش های گروه کنترل شده عمل می کنند، شگفت زده شدیم.
زمانی اعتقاد بر این بود که از دست دادن سلول های مویی، دلیل اصلی کم شنوایی در رابطه با افزایش سن در انسان است اما حالا مشخص شده که از دست دادن سیناپس های سلول مویی داخلی می تواند نخستین رویداد در پروسه کاهش شنوایی باشد. این امر، درمان هایی را که به حفظ، ترمیم یا افزایش سیناپس ها می انجامند، به روش های هیجان انگیزی برای درمان تعدادی از اختلالات شنوایی تبدیل می کند.
کورفاس اظهار داشت: تعدادی از اختلالات عصبی نیز با از دست دادن سیناپس ها در مغز شروع می شوند. بنابراین، درسهای حاصل از مطالعه گوش داخلی می توانند به یافتن درمان های جدید برای تعدادی از این بیماریهای ویران گر نیز کمک کنند.
این پژوهش در مجله «PLOS Biology» به چاپ رسید.
منبع:

1403/04/10
10:21:20
0.0 / 5
69
تگهای خبر: بازی , پروژه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
مهندس وب
مهندس وب web engineers