در نمونه های مریخ نورد كنجكاوی مشخص شد

کشف سرنخ هایی از وجود حیات در مریخ

کشف سرنخ هایی از وجود حیات در مریخ

به گزارش مهندس وب، مواد آلی موجود در نمونه های مریخ نورد «کنجکاوی»، منشا احتمالی عناصر سازنده حیات را در این سیاره نشان می دهند.


به گزارش مهندس وب به نقل از ایسنا، در یک پژوهش جدید که منشا مواد آلی مریخ را نشان می دهد، دو نمونه از مریخ مورد بررسی قرار گرفته اند.
به نقل از ساینمگ، این پژوهش، شواهد محکمی را برای پیشبینی بیشتر از یک دهه پیش پژوهشگران «دانشگاه کپنهاگ»(University of Copenhagen) عرضه می کند. این پیشبینی می تواند کلیدی برای درک چگونگی شکل گیری مولکول های آلی پایه حیات برای نخستین بار روی زمین باشد.
در یک دهانه شهاب سنگ روی مریخ، یک ربات حرکت می کند و هم اکنون احیانا به جمع آوری نمونه های خاک با مته و بازوی رباتیک مشغول می باشد. این ربات، مریخ نورد «کنجکاوی»(Curiosity) ناساست که نزدیک به ۱۲ سال درحال فعالیت روی مریخ بعنوان بازوی گسترده علم بوده و همچنان به اکتشافاتی ادامه می دهد که درک دانشمندان را از مریخ و زمین به چالش می کشند.
در سالهای اخیر کشف مواد آلی رسوبی با خصوصیت های خاص، کنجکاوی خیلی از پژوهشگران را برانگیخته و آنها را شگفت زده کرده است. اگر مواد آلی با چنین خصوصیت هایی روی زمین یافت شوند، معمولاً نشانه ای از وجود ریزارگانیسم ها هستند اما می توانند نتیجه فرآیندهای غیر بیولوژیکی و شیمیایی هم باشند. این یافته ها پژوهشگران را به کوشش برای یافتن یک پاسخ آشکار ترغیب کردند اما هیچ چیز درست به نظر نمی رسید.
اکتشاف در مریخ در واقع یک قطعه گمشده را برای پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ و «موسسه فناوری توکیو»(TITech) فراهم نمود که همه چیز را در جای خود قرار داد.
با نمونه های مریخ نورد کنجکاوی، پژوهش جدید می تواند همان گونه که نظریه قدیمی پیشبینی کرده است، با اطمینان ثابت کند که خورشید میلیاردها سال پیش دی اکسید کربن را در جو مریخ تجزیه کرد و مونوکسید کربن حاصل شده به تدریج با سایر مواد شیمیایی موجود در اتمسفر واکنش نشان داد و مولکول های پیچیده را تولید کرد. در نتیجه، مواد آلی به مریخ عرضه شدند.
پروفسور «متیو جانسون»(Matthew Johnson) پژوهشگر گروه شیمی دانشگاه کپنهاگ اظهار داشت: این مولکول های پیچیده مبتنی بر کربن، پیش نیاز زندگی هستند و میتوان اظهار داشت که عناصر سازنده زندگی به شمار می روند. این کمی شبیه به بحث قدیمی است که در مورد اول بودن مرغ یا تخم مرغ مطرح می شود. ما در این پژوهش نشان داده ایم که مواد آلی یافت شده در مریخ از راه واکنش های فتوشیمیایی اتمسفر و بدون وجود حیات تشکیل شده اند. این پیش نیاز زندگی است. هنوز باید مشخص شود که آیا این مواد آلی، حیات را در سیاره سرخ شکل داده اند یا خیر.
جانسون افزود: علاوه بر این، از آنجائیکه زمین، مریخ و زهره مدت ها پیش وقتی فرایند فتولیز انجام شد، اتمسفرهای غنی از دی اکسید کربن بسیار مشابهی داشتند، این مورد می تواند برای درک ما در رابطه با چگونگی آغاز حیات روی زمین هم مهم باشد.
فتولیز به این معناست که پرتوهای فرابنفش خورشید، انرژی مولکول ها را برای انجام دادن یک تبدیل شیمیایی فراهم می کنند. برپایه یافته های این پژوهش، این اتفاق در جو مریخ رخ داده است و در آنجا ۲۰ درصد از مولکول های دی اکسید کربن به اکسیژن و مونوکسید کربن تجزیه شده اند.
جانسون و همکارانش در پژوهش پیشین خود نشان دادند که دی اکسید کربن حاوی ایزوتوپ کربن-۱۲ سریع تر از ایزوتوپ سنگین تر کربن-۱۳ فوتولیز می شود. ۱۲ سال پیش جانسون و دو همکارش از شبیه سازی های مبتنی بر مکانیک کوانتومی استفاده کردند تا مشخص کنند وقتی یک اتمسفر غنی از دی اکسید کربن طی فرایند فوتولیز در معرض نور فرابنفش خورشید قرار می گیرد، چه اتفاقی رخ می دهد.
در مریخ حدود ۲۰ درصد از دی اکسید کربن به اکسیژن و مونوکسید کربن تجزیه می شود اما کربن دو ایزوتوپ پایدار به نام کربن ۱۲ و کربن ۱۳ دارد. معمولاً به ازای یک کربن ۱۳، ۹۹ کربن ۱۲ وجود دارد اما فتولیز برای کربن ۱۲ که سبک تر است، سریع تر عمل می کند. ازاین رو مونوکسید کربن ساخته شده طی فرایند فتولیز، کربن ۱۳ کمتر و دی اکسید کربن بیشتری دارد.
به همین دلیل، جانسون و همکارانش توانستند پیشبینی های بسیار دقیقی را در رابطه با نسبت ایزوتوپ های کربن بعد از فوتولیز انجام دهند و این به آنها دو اثر انگشت متمایز داد که یکی از آنها سالها پیش در نمونه مریخی متفاوتی شناسایی شد.
پژوهش جدید، داده های دو نمونه را به هم مرتبط کرده است که پژوهشگران معتقدند منشا یکسانی را در دوران کودکی مریخ داشته اند اما در فاصله بیشتر از ۵۰ میلیون کیلومتری از هم یافت شده اند. جانسون اظهار داشت: هیچ راه دیگری برای توضیح دادن کاهش کربن ۱۳ در مواد آلی و غنی شدن آن در شهاب سنگ مریخی وجود ندارد.
جانسون و گروهش امیدوارند همین شواهد ایزوتوپی را روی زمین هم بیابند اما این هنوز اتفاق نیفتاده و می تواند یک چالش بسیار بزرگ تر باشد چونکه توسعه زمین شناسی ما، سطح سیاره را در مقایسه با مریخ به صورت قابل توجهی تغییر داده است.
این پژوهش در مجله «Nature Geoscience» به چاپ رسید.
منبع:

1403/04/12
18:43:40
0.0 / 5
54
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مهندس وب
مهندس وب web engineers